Mavi Mardin Özellikleri
15 Mayıs 2024

Mavi Mardin Özellikleri

Mavi Mardin, güvercinleri birçok güvercin çeşidinden sadece bir tanesidir. Mavi Mardin güvercini özellikle Mardin ilimizde güvercin sevenlerin çok beğenerek besledikleri ve yetiştirdikleri güvercin cinslerinden özel bir güvercin türüdür. Nasıl Urfa ilimizin postacı güvercinleri ün kazanmış ise Mardin ilimizin de özellikle mavi Mardin güvercini de büyük nam salmış bir güvercindir. Normal güvercinlerden çok daha fazla geniş ve daha uzun yapılı olduğu bilinenler arasındadır. Çok seri ve uzun mesafeli uçan kuşlardandır. Mavi Mardin güvercinleri büyük cüsseleri sebebiyle de diğer güvercin cinslerine oranla kanat sesleri çok fazla çıkmaktadır.

Mavi Mardin Özellikleri Nelerdir?

Mavi Mardin'in göğsü boyun bitiş yerinden kesme aşağı doğru göğüsün bitişine kadar çok açık ispirto renginde olması gerekiyor. İspirto ne kadar çok açık olursa o kadar iyi olur. Mavi Mardin'in gözleri damarsızdır beyaz ve çok açık mavi arasında bir renkte olur. Cam şeffaflığında ve kirli beyaz rengindedir. Mavi Mardin'in kafa ve boyun yapısı iri ve armut şeklindedir. Kafası göğsüne dek kesme parlak açık gümüş renginde ve mattır. Boyun kısmı kalın olur, ense rengi ise boynun bitiş kısmına kadar açık gümüş renkte parlak olmalıdır. Ense kısmında ise biraz morluk olması gerekir. Mavi Mardin'in kuyruk fekleri enli ve uzun olur. Enli olmalı ve beyaz renkleri orantılı olur. Yani tam 4,68 ve 10 tana tek beyaz gibi orantılı olması gerekmektedir. Tokalı olan kuyruk fekleri de yine aynı şekilde orantılı olur. Yani bire bir, ikiye iki, üçe üç ve dörde dört şeklinde. Kuyruk tokaları çok kalın olmaz renkleri ise parlak çubukları ile uyumlu olur. Mavi Mardin'in gaga yapısı siyah olur. Mavi Mardin'in rengi ise gövde tonu parlak açık havayı mavi renginde olur. Çok mat olmaz kanatlarında bozukluk yani beyaz fek olmamalıdır. Üç tel kapağı ile kuyruk beyazı dışında vücudunun herhangi bir kısmında en ufak bir gri boz ya da tel beyaz renginde hiçbir biçimde tüy bozukluğu olmamalıdır. Mavi Mardin'in tokasının rengi ile kuyruk kısmının rengi tamamen kesişmesi gerekir. Birbirlerine buluşmaması gerekir belirgin ve net olur. Toka kısmının bitiminde kuyruğun uç kısmında yine tam yarım santim kadar havayı mavi rengi olmalıdır. Tüm kuyruk yani ak renkli kuyruğu olan kuşlarda üç tel kapak olur. Bu durum ak kuyruk kuşların en büyük özelliğidir. Kırılmamış olmasının en büyük işaretlerinde birisi olur.

Mavi Mardin yapısı ve boyu oldukça iri olur. İri baz fizikli olması gerekir omuzu geniş olması ve kuyruğunun üst tarafı geniş olmalı ve belinde leke kadar toz olmaz. Kuyruğu arkası uzun olması gerekir küt yani kısa olmaz. Yani kesinlikle kanat düşürmemelidir. Mavi Mardin ince parlak koyu lacivert renkli olur. Silik olmaması gerekir gri kurşuni boz olur. Yarım ay biçiminde olur ve eksik bozuk olmaması gerekir. Mavi Mardin'in ayakları ise kalın uzun pençeli olur. Bilekleri iri kalın ve dolgun paçaları olur. Dirsek kısmından başlayarak kılıç paça şeklinde olur. Yani paçaları yukarıya doğru kıvrılmış yarım hilal biçiminde olur. Dikine olmaz ne çok fazla uzun ne de çok kısa olur. Yani tam altı, yedi santim uzunluğunda olur. Parmaklarının üst kısmı açık olur. Parmaklarının üzerindeki tüyler ise ön tırnaklarını geçmemesi geçmez. Pençesinin üstü kat kat ve kaba olması gerekir tırnakları ise siyah renginde olur.

Mavi Mardin Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayna Kuyruk Güvercin Türleri ve Özellikleri

Ayna Kuyruk Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güvercin Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güvercin Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dolapçı Güvercin Türleri ve Özellikleri

Dolapçı Güvercin Türleri ve Özellikleri

Bozlak Güvercin Türleri ve Özellikleri

Bozlak Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güvercin Ne Yer Güvercin Yemleri

Güvercin Ne Yer Güvercin Yemleri

Güncel

Güvercin Nasıl Uçurulur?

Güvercin Nasıl Uçurulur?

Güncel

Boz Güvercin Türleri ve Özellikleri

Boz Güvercin Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6