Karabaş Güvercin Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Karabaş Güvercin Türleri ve Özellikleri

Karabaş güvercin, Bursa güvercin ırkında olan bir türdür. Bu kuşlarda kanat ve kuyruk beyaz renkte olur, kafa ise siyah renktedir. Bursa ili dışında Afyon, İnegöl, İstanbul ve Mustafa Kemal Paşa bölgelerinde beslenen kuşlar, Osmanlılar döneminde de yetiştirilmiştir. O dönemdeki adı oynar güvercindir.

Karabaş güvercinin özellikleri nelerdir?

En temel renkleri arasında ak kanat kuyruk, siyah kanat kuyruk ve beyaz olan ırktaki güvercinlerde 12 tel kuyruk ve kuyruk üstü yağ bezesi olur. Kuşların bu özellikleri Çakal ve Mülakat ırkından farklıdır. Siyah kanat kuyruk kuşlarda beyaz gaga ucunda siyahlık olması makbul olurken, ak kanat kuyruk kuşlarda kanat uçlarında olan beyaz teleklerin 7 X 7 şeklinde olması daha makbuldür. Kuşlar dik duruşlu, hareketli ve neşeli olurlar. Vücutları orta irilikte, geniş ve dışa doğru çıkık olan göğsü ve kalın uzun yapıdaki beyaz gaga en temel özellikleri arasındadır. Göz etrafında bulunan etli kısımda beyaz ve belirgin olduğunda makbul olur. Kırmızı, sarı gibi etli olan göz çevresi kabul görmez. Kuşlarda beyaz ya da mavimsi göz rengi de aranan özelliklerden biridir. Bursa güvercin ırkında bulunan siyah renk tonu başka güvercin ırklarında olmaz. Oldukça parlak, yanar döner siyah renk, bu ırka özel kırmızı ayaklarla uyum içindedir.

Kuşların ayaklarındaki tırnaklar beyaz, bilekten aşağısı temiz, tüysüzdür. Bu ırktaki kuşlar makaracı ırklar arasındadır. Yerdeyken sakin olan kuşlar, uçmak için hareketlendiğinde yerini telaşa bırakır. Uçarken sert kanat atışları sayesinde yükseklere ulaşabilir. Alıştırılmasına bağlı olarak 4-5 saat süreyle uçabilir. Yetiştiriciler karabaş güvercinleri günlük gruplar şeklinde uçurulur. Kuşlar birbirini takip ederken, kısmen dağınık halde uçarlar. Yanlarında refakatçı olmasına gerek yoktur. Aşağıdan pırıltıya duyarlılık göstermezler. Bu yüzden havadayken kuşların kontrolü zor olur. Bakıldıkları salmadan uzaklaşabilirler. Havada diğer gruplara aldırış etmezler. Makaraya girdikleri zaman, uçan grupta kısmi dağılma olabilir. Ancak 1-5 arasındaki kombinasyonlarda makaraya giriş izlenmeye değer bir görüntü ortaya çıkarır. Uçuşta ani bir şekilde başları kuyruğun üzerine gelecek halde kanatlar açık durumda makaralarını sergilerler. Yere inerken zorlanırlar, salmayı birkaç defa teğet geçerek ani şekilde iniş yaparlar. Aynı zamanda havada ani yükselti değiştirirler. Yüksekte olduklarında ani şekilde kanat atar ve 45 derecelik açı ile dalma benzeri hareketle hızlı bir şekilde alçalır, ardından hızla yükselmeye başlar. Karabaş güvercin şahin saldırılarından da bu özelliklerini kullanarak kolay bir şekilde kurtulabilir. Normalde kuşlar kendi salmalarına bağlıdır. Ancak başka bir yere satıldıklarında buradaki salmaya da kolay alışırlar. Bir defa bile alıştırma eğitimi yaptırılırsa, genellikle sadık bir uçucu olurlar. Uçuş eğitimi almış olan kuşlar, 45-50 km uzaklıktan bile salmalarına geri dönebilir. Yavrular eğitimde sorun çıkarmaz, bakımları da oldukça kolaydır. Bursa ırkından olan kuşlar Karabaş güvercin dışında, karakanat, abraş, akman, sürmeli, noktalı, kilitli gibi yapısal özelliklerine göre değişik isimlerle anılır.

Karabaş Güvercin Yorumları

soru

Ali Alkış

16 Mayıs 2024 Perşembe

Güvercin sevdalısı biri olarak farklı türden güvercinler yetiştiriyorum. Karabaş güvercin yetiştiriciliğine başladım. Ancak güvercinin bir kaç haftadır ayak ve kanatlarında bulunan tüyler dökülüyor. Daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadım. Diğer güvercinler de böyle bir durum söz konusu değil. Acaba karabaş güvercin türü belli dönemlerde tüy döküyor mu?

Cevap yaz
cevap

Tüzel

16 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba Tüy dökümü dönemi güvercinin yaşam kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden biridir. İnsanlarda ki saç dökülmesine benzer bir olay kuşlarda tüy dökülmesi şeklinde vardır ki tüy yenileme güvercinin ömrü boyunca sürekli olarak devam eder.Güvercinlerde Ağustos ayının sonralarında başlayan ve Kasım ayı sonuna kadar devam eden yoğun tüy değiştirme dönemi vardır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Arap Güvercin Türleri ve Özellikleri

Arap Güvercin Türleri ve Özellikleri

Süs Güvercinleri Türleri ve Özellikleri

Süs Güvercinleri Türleri ve Özellikleri

Dünyanın En Pahalı Güvercini?

Dünyanın En Pahalı Güvercini?

Kızıl Güvercin Türleri ve Özellikleri

Kızıl Güvercin Türleri ve Özellikleri

Kelebek Güvercin Türleri ve Özellikleri

Kelebek Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Tetra 250 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tetra 250 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Güvercin Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güvercin Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Güvercin Ne Yer Güvercin Yemleri

Güvercin Ne Yer Güvercin Yemleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6