Güvercin Cinsleri Türleri ve Özellikleri
19 Haziran 2024

Güvercin Cinsleri Türleri ve Özellikleri

Güvercin Cinsleri, Türleri ve Özellikleri

Güvercinler, dünya genelinde ve Türkiye'de çeşitli cinsleri bulunan, her ülkenin kendine özgü türleri olan kuşlardır. Güvercinler, yetiştiriciler tarafından özenle sahiplenilen ve evcilleştirmeye uygun olan kuş türlerindendir. Her yörenin kendine ait bir güvercin cinsi vardır ve bu güvercinler o yöreye özgü olarak yaşamlarını sürdürmektedir. İklim şartları ve yaşanan hava koşulları bu durumu belirlemektedir.

Güvercin Cinsleri

Güvercin cinsleri genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır:
  • Azman Güvercin Cinsi: Azman güvercin, kısa gagalı olan ve cinslerinin arasında Denizli'de yetişen bir güvercin türü olarak bilinir. Köşeli kafa yapısı, patlak ve çıkık gözler bu cinste olan güvercinlerde görülmez. Diğer cinslere göre daha uzun boylu, sivri uçlu kanat şekline sahip olan ve uçucu olan türlerdendir.
  • Bağdat Güvercin Cinsi: Türkiye'de bu kuşa Bağdat, Bağdadi, Bağdadiye ve Bağdatlı da denilmektedir. Bu güvercin cinsi Irak kökenlidir ve o yörede yetişme göstermektedir. Günümüzde ise bu cinsten olan güvercinler doğu ve güneydoğu bölgesinde yetiştirilmektedir. Tabi ki eskiye oranla günümüzde bu cinsin sayısı oldukça azdır. Yani nesli tükenmekte olup bu güvercinlerin korunması amaçlanmaktadır. Dünyada ve özellikle de Avrupa ülkelerinde bu güvercin türünün birçok cinsi bulunmaktadır. Ülkemizde Bağdat'ta yetişmekte olan güvercinlerde kan bağı hariç hiçbir farkları yoktur. Bağdat güvercinleri daha çok Suriye Bağdatlarına benzerlik göstermektedir. Bu kuşlar bir yere yuva yaptıktan sonra başka bir yere yuva yapmaları imkânsızdır. Aradan yıllar geçse de bu güvercinler ilk yuvasına geri dönmektedir. Bu güvercinin Osmanlı topraklarına katılması Kanuni döneminde gerçekleşmiştir.
  • Bango Güvercin Cinsleri: Güvercin soylarından olan bu güvercin çok geniş kapsamlı bir türdür. Bu güvercin cinsi diğer güvercin cinslerine göre daha küçük olarak bilinmektedir. Bu güvercinin soyu 8. yüzyıla dayanmakta olup Afrika Kıtası üzerinden ülkemize gelmektedir. Bu güvercinin vücudu ve renkleri harika bir renk cümbüşü oluşturur. Bu güvercinin kafa yapısı oldukça büyük ve vücut orantısına, vücut genişliğine göre de kalın bir gaga yapısına sahiptir. Bu güvercinin ağız yapısı geniştir ve gagası toplu iğne başı şeklinde bir görünüm sergilemektedir. Gözler patlak patlak ve göz çevresi beyazdır. Bu kuşun göğsünde gül bulunur ve ayakları çıplak ve kısadır. Kırmızı, sarı, mavi, siyah olarak renkleri bulunmaktadır. Vücutları beyaz, kanat ve kuyrukları renklidir.
  • Ankut Güvercin Cinsleri: Ülkemizde bu güvercin gut, gud, kut gibi isimlerle bilinmektedir. Köken olarak Orta Asya Türkmenistan kaynaklı olarak bilinen bu güvercinler, bizim yerli ırklarımız arasında olmakla birlikte, Türk insanlarının göç yapmaları ile tüm dünyaya yayılmışlardır. Bu cinsten güvercinler Orta Anadolu'dan, Rusya'ya ve Anadolu'nun içlerinden de Avrupa'ya kadar dağılma göstermişlerdir.
Diğer Önemli Güvercin Cinsleri

Güvercin cinsleri yukarıda belirtildiği gibi kendi aralarında ayrılmaktadır. Pek çok güvercin cinsi ülkemizde yetişme göstermektedir. Bundan dolayıdır ki bu güvercinlerin ıslahı yapılarak nesillerini devam ettirmeleri sağlanmaktadır. Aksi takdirde nesli tükenen bu güvercinlerin soylarının daha da bulunmayacağı bilinmektedir.

Ekstra Bilgiler

Güvercinler sadece estetik görünümleri ve uçuş yetenekleri ile değil, aynı zamanda tarih boyunca haberleşme amacıyla da kullanılmışlardır. Özellikle posta güvercinleri, mesaj taşıma yetenekleri ile bilinirler. Ayrıca, güvercinlerin yön bulma yetenekleri oldukça gelişmiştir ve bu özellikleri sayesinde uzun mesafeler kat edebilirler.

Güvercin yetiştiriciliği, birçok ülkede bir hobi ve kültürel bir etkinlik olarak devam etmektedir. Güvercin yarışmaları, güzellik yarışmaları ve uçuş gösterileri gibi etkinlikler, bu kuşların ne kadar değerli ve özel olduklarını bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Güvercin Cinsleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Güvercin Kaç Günde Yumurtlar?

Güvercin Kaç Günde Yumurtlar?

Tepeli Güvercin Türleri ve Özellikleri

Tepeli Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güvercin Kümesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güvercin Kümesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güvercin Biti Nasıl Temizlenir?

Güvercin Biti Nasıl Temizlenir?

Yavru Güvercin Nasıl Beslenir?

Yavru Güvercin Nasıl Beslenir?

Güncel

Pal Güvercin Türleri ve Özellikleri

Pal Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Panda Güvercin Türleri ve Özellikleri

Panda Güvercin Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6