Ayna Kuyruk Güvercin Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Ayna Kuyruk Güvercin Türleri ve Özellikleri

Ayna Kuyruk Güvercin, Kuşun kuyruk teleklerinde 6'dan fazla beyaz telek bulunması güvercinin ayna kuyruk olduğunun göstergesidir, hangi tür olduğu fark etmez bu güvercinlere Aynalı denir. Kuşun kuyruk teleklerinin hepsinin beyaz olduğu durumlarda vardır. Bunlar Komple Ayna Kuyruk olarak adlandırılır. Aynalı kuyruk güvercinlerin baş, göz ve gaga altlarında beyaz tüyler bulunabilir. Bu tüylerin bulunduğu yere göre Aynalı kuyruk güvercinlere farklı isimler verilmektedir. Aynı şekilde bu beyaz tüyler hayvanın baş kısmında ya da bel kısmında bulunabilir o zaman bu kuşlar Akbaş ya da Akbel olarak adlandırılır.

Eğer güvercinin kuyruk altında uzayan kısa tüyleri beyazsa ya da beyazlıkları varsa bunlar alttan kalem kuyruk ya da alttan ak kuyruk olarak adlandırılır. Bu güvercinlerden;
Bursa Oynar Irkı Güvercin; Orijinal bir aynalı kuyruk güvercindir. 12 adet kuyruk tüyü bulunmaktadır ve hepsi beyazdır. Bu yüzden akkuyruk da denilir. Akkuyruklarda kuyruk teleklerinin tamamı beyazdır. Ayrıca yine Bursa oynar ırkı bir güvercin türü olan Karabaş'ta ise sadece kanat uçları ve kuyruklar beyaz yani aynalı, diğer kalan kısımları ise siyahtır.

Yaşmaklı Güvercin, Karabaş güvercinle aynı özelliklere sahip aynalı kuyruk bir güvercin türüdür. Ancak gaganın altından boyna doğru uzanan sakal gibi bir beyazlık bulunur. Bu beyazlığın uzunluğuna ve şekline göre aynalı kuyruk güvercinler yine farklı isimlerle anılır.

Muskalı; Tüm baş ve vücudu kara olan Muskalılarda kuyruk tüylerinin tümü ve kanat uçları beyazdır. Ayrıca, Gaga altında üçgen şeklinde çok büyük olmayan bir beyazlık bulunur. Muskaya benzer.

Noktalı; Komple aynalı kuyruk olan bu güvercin türünde gaga altında da beyaz bir nokta bulunur. Gaga altındaki nokta küçük lekeler halindedir. Fakat kuyrukta leke olması kabul görmez. Kuyruğun komple beyaz olanı makbuldür.

Sürmeli, baş bölgesi ve vücudu komple siyah olan sürmeliler de güvercinin gözlerinden kulak bölgesine kadar uzanan bölgede beyaz tüyler olmalıdır. Sürmeli güvercin aynı zamanda komple aynalı kuyruk türüdür. Kuyruğunda leke olması hoş karşılanmaz.

Kilitli, Sürmelilerde gözlerden başlayıp kulaklarda biten beyaz tüyler eğer kulaklarda bitmiyor ve ensede birleşiyorsa buna kilitli denir. Yani bu ayna kuyruk güvercin türünde gözden göze beyaz bir şerit vardır denebilir.

Abraş; Alnında beyaz bir leke olan ayna kuyruk güvercin türü.

Akman; kuyruklar gibi kafası da komple beyaz olan güvercin türü.

Ayna Kuyruk Güvercin Yorumları

soru

Neslihan

17 Nisan 2024 Çarşamba

Bizim köyde güvercin besleyen çocuklar var. Beyaz güvercin, taklacı güvercin ve ayna kuyruk güvercin çeşitleri var. Acaba evde bir tane güvercin besleyebilir miyim? Çok güzel görünüyor?

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Nisan 2024 Çarşamba

Merhaba Neslihan,

Evde güvercin beslemek mümkün, ancak dikkat etmen gereken bazı noktalar var. Öncelikle, güvercinin rahat edebileceği bir kafes veya alan sağlaman gerekiyor. Ayrıca, güvercinlerin sağlıklı kalması için doğru beslenme ve temizlik de önemli. Güvercinlerin sosyalleşmeyi sevdiklerini de unutma, bu yüzden onunla vakit geçirmen gerekecek. Eğer tüm bu şartları sağlayabileceksen neden olmasın, güvercinler evde de beslenebilir.

Sevgiler,

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Miski Güvercin Türleri ve Özellikleri

Miski Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güvercin Biti Nasıl Temizlenir?

Güvercin Biti Nasıl Temizlenir?

Güvercin Gübresi Nerelerde Kullanılır?

Güvercin Gübresi Nerelerde Kullanılır?

Atlas Güvercin Türleri ve Özellikleri

Atlas Güvercin Türleri ve Özellikleri

Keşpir Güvercin Türleri ve Özellikleri

Keşpir Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kızıl Güvercin Türleri ve Özellikleri

Kızıl Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

En İyi Güvercinler Hangileridir?

En İyi Güvercinler Hangileridir?

Güncel

Güvercin Fiyatları

Güvercin Fiyatları

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6