Dragon Güvercin Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Dragon Güvercin Türleri ve Özellikleri

Dragon güvercin, diğer adı keşpir güvercini olarak geçen dragon güvercini Güney Doğu Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Çünkü bu bölgenin gerek iklim yapısı gerekse hava şartları bu türün yaşaması ve yetişmesi için çok uygundur. Dragon keşpiri olarak bilinen bu türün cinsi flo uçucusu olarak bilinmektedir ve yetiştiricisine oldukça bağlı bir güvercin türüdür. Keşpir güvercinlerde en çok ilgi çeken özellik gaga yapılarıdır. Gaga yapılarının özelliği ise eğik olmalarıdır.

Dragon keşpir güvercinin özellikleri nelerdir?

Dragon keşpirinin gagasından başka en ilgi çekici yanı, tüylerinin yapısı ve paçalarının çok fazla olmasıdır. Renk olarak sarı, kırmızı mavi ve siyahtır ve bu renklerden oluşan farklı desenleri de bulunmaktadır. Yapıları oldukça iri olup bazan küçük yapıda olanları da göze çarpmaktadır. Keşpir güvercinlerinin farklı ırklar ile çiftleştirilmesi sonucu farklı olan türleride üretilmiştir. Bu türlerden biri de dragon güvercinidir

Dragon güvercinleri son derece dik duruşlu, tüyleri oldukça kabarık, gayet göz alıcı ve genelde herkes tarafından beğenilen güvercinlerdir. Yine bu türün en önemli özelliklerinden birisi de vücut renginin tıpatıp aynısının kanat ve kuyruk bölümünde de bulunuyor olmasıdır. Dragon güvercinin renginin kahverengi olması ile kuyruk ve kanat renginin de kahverengi olması bu türün değerini son derece artıran bir özelliktir. Dragon güvercinlerinin sarı ve kırmızı renkte olanlarının kuyruk renginin ve kanat renginin beyaz olması ise bu güvercinlerin yapı itibari ile eksik olduğu anlamını taşımaktadır. Yani bu güvercinlerin beden renkleri ile kuyruk ve kanat renklerinin aynı olması güvercinin değerini belirleyen en önemli etkeni oluşturmaktadır.

Dragon keşpiri ya da keşpir türü denilen bu güvercini tercih edenler, besleyicileri ve hobi olarak güvercin yetiştiren kişiler, en makul olan ve kabul gören özellik tamamen vücut, kuyruk ve kanat renkleridir.

Dragon güvercininde vücudun sarı olması, kuyruk ve kanat renklerinin beyaz olması, vücut rengi olarak kırmızı, siyah ya da mavi olması en fazla tercih edilen özelliktir ve bu güvercinin orijinal yapıda ve özellikte bir güvercin olduğu bu şekilde kabul edilir. Dragon güvercinin de vücut sarı olup da kuyruk ve kanat kırmızı renkte ise bu durum güvercinin değerini düşürmektedir. Keşpir cinsine ait dragon güvercini filo güvercini olması itibari ile çok eskilerden beri posta güvercinleri olarak kullanılmaktadırlar. Sahiplerine son derece sadık ve sıkı sıkıya bağlı olan dragon keşpirleri posta gönderilen yerlere direkt ulaşarak postayı sahibine ulaştırdıktan sonra asıl sahiplerine hemen geri dönerler. Uçuş performansları çok hızlıdır. Uçuş özellikleri bakımından güvercinler arasında ilk sıralamada yer alırlar. Havada çok uzun süre kalabilme özelliğine sahip olan dragon güvercinleri uçuş performanslarını asla kaybetmemektedirler. Bu güvercinlerin kuyruk telek adetleri 13-16 arasında değişim göstermektedir. Gaga yapılarının eğik olması dışında son derece sağlam gaga yapıları vardır.

Dragon Güvercin Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kelebek Güvercin Türleri ve Özellikleri

Kelebek Güvercin Türleri ve Özellikleri

Ayna Kuyruk Güvercin Türleri ve Özellikleri

Ayna Kuyruk Güvercin Türleri ve Özellikleri

Dragon Güvercin Türleri ve Özellikleri

Dragon Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güvercin Folluk Yapımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güvercin Folluk Yapımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Cins Güvercin Türleri ve Özellikleri

Cins Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Dumanlı Güvercin Türleri ve Özellikleri

Dumanlı Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Mavi Mardin Özellikleri

Mavi Mardin Özellikleri

Güncel

Cocci Geel Türleri ve Özellikleri

Cocci Geel Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6