Güvercin Ne Yer Güvercin Yemleri
21 Haziran 2024

Güvercin Ne Yer Güvercin Yemleri

Her canlıda olduğu gibi güvercinlerin de dengeli beslenmesi çok önemlidir. Yem karışımlarını hazırlarken, onların ihtiyacına göre besin maddeleri içinde bulundukları değişik dönemlere göre değişir. Yazları uzun ve sıcak günlerdeki davranışları ile kışın kısa ve soğuk günlerdeki zaman geçirme biçimleri farklıdır.

Hazırlanacak yem karışımları çeşitli olabilir. Güvercinler ne yer konusunda tahıl karışımından oluşan buğday, mısır, pirinç, mercimek ve bezelye güvercinler için yararlı olan besin maddeleridir. Fakat güvercinlerin türlerine göre iri taneli ve küçük taneli yemler farklılık gösterebilir. Mevsimine göre daha yağlı tahıllar ya da yağsız tahıllar yapılabilir. Güvercinler bu yedikleri tahılları taş yemek için öğütmeye çalışırlar. Bu sebeple hazır mineral vitamin katkılı kırma taşlar daha uygun olur.

Güvercinlerin öğütücü midelerine taşlık denir. Çünkü sindirim için taş ve mineral yemeleri gereklidir. Çiftleşme dönemlerinde kırılmış ya da ezilmiş ceviz, fındık, fıstık, kuru üzüm ve kuru dut az miktarlarda verilirse hem istek artırıcı olur hem de besleyici olarak faydalı olur. Güvercinlerde bu beslenme ile yumurta ve yavru kalitesi artar ve yavru ölümleri azalır.

Güvercinlerin beslenme ihtiyaçları:
 • Tahıllar: Buğday, mısır, pirinç, mercimek ve bezelye
 • Mineral ve vitamin katkılı kırma taşlar
 • Çiftleşme dönemlerinde: Kırılmış ceviz, fındık, fıstık, kuru üzüm ve kuru dut

Çoğu hayvanlar doğada buldukları killi toprak, kireç ve kum taneleri yerler. Kümesin bir tarafında killi toprak ve ince mozaik kırığı bulundurmak gerekmektedir.

Güvercin Bakımı ve Barınağı

Güvercin temizliği ilk önce sahibinden başlar. Her ne kadar ele alınmaz ise güvercin kendini o kadar doğal olarak temiz tutar. Aslında gerekli şartlar oluştuğu zaman kendi kendilerini de temizleyebilirler. Haftada bir kere olmak üzere fazla derin olmayan geniş bir kap içerisine ya da tepsi içerisine su bırakılır. Bu suyun içine az miktar sirke de ilave edilebilir. Sirke güvercinlerde bit oluşumunu azaltır ve zayıflamasını da engeller. Ayrıca kış aylarında da banyo yaptırmak gerekebilir. Önlerine koyacağınız ılık su ile yaz kış güvercinler yıkanma gereği duyarlar.

Güvercin bakımı için kümeslerinin bahçede ya da çatıda olması gerekir. Kümeslerinin ahşap olmasına dikkat edilmelidir. Her kümesin baca sistemi olmalıdır. Bu, kümesin aşırı rutubet ortamından korunmasını sağlar. Ayrıca kümese bol oksijen girmesi için pencere ve sinek teli ile kapatıp içeriye mikrop getiren sineklerin girmesini engellemeye yardımcı olacaktır. Güvercinlerin daha rahat yuvalarına girebilmesi ve daha fazla hareket edebilmeleri açısından geniş bir yuvaya ihtiyaç duyarlar. Çünkü bu yuvanın içinde ömürleri boyunca yaşayacaklarını bilmeliyiz.

Güvercinlerin barınma ihtiyaçları:
 • Ahşap kümesler
 • Baca sistemi
 • Pencere ve sinek teli
 • Geniş yuva
 • Haftalık banyo imkanı
 • Sirke eklenmiş su

Güvercinlerin bakımında ve beslenmesinde dikkat edilmesi gereken bu unsurlar, onların uzun ömürlü ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için önemlidir. Bu bilgiler doğrultusunda yapılan düzenlemeler, güvercinlerin hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha iyi bir durumda olmalarını sağlar.

Güvercin Ne Yer Yorumları

soru

Ali

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Güvercin e ekmek ıslatıp vermek yermi

Cevap yaz
cevap

Admin

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Güvercinler ekmek yerler, ancak ekmeğin fazla verilmesi tavsiye edilmez. Ekmek, güvercinlerin ihtiyaç duyduğu tüm besin öğelerini içermez ve fazla tüketildiğinde sağlık sorunlarına yol açabilir. Daha dengeli bir beslenme sağlamak için yulaf, buğday, arpa gibi taneli yiyecekler tercih edilmelidir.

soru

Suzan Özcan

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Bahçede güvercin buldum yaralı sanırım kanadı kırılmış uçamıyor ve birazda yarası var kanat üstünde ne yapmalıyım ne yer ne içer mutfakta soğanlık başına çıktı orayı benimsedi orda uyuyor..Bilgi verirseniz sevinirim

Cevap yaz
cevap

Elhan

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba, güvercinin kanadında bir kırılma söz konusu ise ilerde uçabilmesi için kanadın düzeltilerek sabitlenmesi gerekmektedir. eğer kırık yok ise bu durumda kanadını zarar vermeyecek şekilde iki değneğe sararak oynatmamasını sağlayın. Bir süre sonra bu bölge iyleşecektir. İyileşene kadar güvercinin bakımlarını eksik etmemlisiniz.

soru

Ali

20 Nisan 2024 Cumartesi

Güvercinler yulaf kepeği yer mi

Cevap yaz
cevap

Özveren

20 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba Ali Bey, güvercin ve türü kuşlar genellikle buğday gibi iri taneli tahıllardan hoşlanırlar. Ancak yulaf kepeğini su ile biraz ıslatarak hamur kıvamına getirin. Bu şekilde verdiğinizde tabi ki güvercinleriniz yulaf kepeğini de severek tüketeceklerdir. Sürekli ve aşırı vermediğiniz sürece herhangi bir sorun olmayacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Demkeş Güvercin Türleri ve Özellikleri

Demkeş Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Güvercin Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Güvercin Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gök Güvercin Türleri ve Özellikleri

Gök Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güvercin Gübresi Nasıl Kullanılır?

Güvercin Gübresi Nasıl Kullanılır?

Sarı Güvercin Türleri ve Özellikleri

Sarı Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güvercin Beslemek Günah mı?

Güvercin Beslemek Günah mı?

Erkek Güvercin Türleri ve Özellikleri

Erkek Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güvercin Bilezikleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güvercin Bilezikleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güvercin Hastalıkları İshal?

Güvercin Hastalıkları İshal?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6