Güvercin Boyama Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Güvercin Boyama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güvercin boyama, güvercin yetiştiricileri bazen güvercinleri boyayarak görsel bir değişiklik yaparlar. Güvercinlere özel düzenlenen yarışmalarda bu türden boyanmış güvercinlere rastlanır. Bu konuda bazıları güvercin boyamanın zararlı olabileceğini, bazıları da bunu zararlı olmadığı düşünürler. Farklı boyama teknikleri kullanıldığından, bu işlemin güvercinler için zararı tartışılır. Kimileri direkt olarak sprey boyaları tercih ederken, kimileri zararı olmayan gıda boyasını kullanırlar. Hatta bayanların kullandığı saç boyasını bile güvercinleri boyamada kullananlar vardır. Aslında doğanın içinden gelen bu canlıların kendi görsel estetik güzellikleri onların görünümünü zaten güzelleştiriyor. Bunun yapay yollardan değiştirilmesi son derece gereksizdir.

Güvercin boyama için kullanılan yöntemler

Direkt olarak saç boyası kullanarak güvercinlerin boyanması işleminde, aynı saçların boyanmasında uygulanan aşamalar vardır. Bu uygulama gerçekten kuşlar için bir eziyettir. Bu nedenle bu yöntemin kullanılmamasını tavsiye ediyoruz.

Güvercinlere fazla zararı olmayacak gıda boyalarıyla boyanması işleminde, aktardan alınan palza boyası kullanılıyor. Bunların her türlü rengi var. Genellikle gıdaların renklendirilmesinde kullanılan bir üründür. İstenen renk sulandırılarak kullanılıyor. Bunun için 1,5 yemek kaşığı toz, 1 yemek kaşığı ispirto ile 2 su bardağı suyu karıştırmak gerekiyor. Bu karışım kuşun gagası hariç her yerine sürülüyor. Genellikle filo kuşlarının boyanması tercih ediliyor. Bazı yetiştiriciler boyanın daha kalıcı olması olmasını sağlamak için ispirto ile tozu yakıyor. Bazıları sadece su katmadan ispirto ile tozu karıştırarak güvercin boyama yaparlar. En uygun olanı su, ispirto ve toz karışımıyla yapılan boyamadır.

Bazı yetiştiriciler hazır satılan sprey boyalarla güvercinleri boyarlar. Bu yöntemde son derece sağlıksızdır.

Bir diğer güvercin boyama yönteminde güvercinlerin değişik renklerde olması için, güvercinlere gıda boyası yedirilmesidir. Her ne kadar yetiştiriciler bunun güvercinler için zararı olmadığını savunsa da bu güvercinlerin doğal yapısına terstir. Uzmanlar bununla güvercinlerin göç yollarını, buralarda ne kadar kaldıklarını öğrenmenin mümkün olduğunu savunsa da hayvan severler bu tür güvercin boyama yöntemini de tasvip etmezler. Doğru da budur. Güvercinler oldukça farklı görünümleri, tüy yapısı, kendilerine özel renkleri ile zaten görsel bir şölen sunarlar. Bunların rengine dışarıdan müdahale edilmesi son derece gereksiz ve doğaya ters bir uygulamadır. Yetiştiricilerin bu uygulamadan bir an önce vazgeçmelerini diliyoruz.

Güvercin Boyama Yorumları

soru

Dayo Hali̇t

12 Mayıs 2024 Pazar

Haklisin bilader boyama dogaya ters olabilir fakat ben 170 guvercin besliyorum bunlari karismaya birakiyom oyle guvercin varki ikisini yanyana koysan ayirt edemesin biz bu sebeple boyuyoruz kuslarimizi ve kusun aga babasi olur evin kralı butun kuslarimin reisi onuda tam kirmiziya boyarim ve o benim bir eblemimdir her yerde kusum gorununce iste dayonun kusları bunlar denir sen kusunu konusma kusun seni konustursun derim kolay gelsin paylasimin icinde tskler

Cevap yaz
cevap

Admin

12 Mayıs 2024 Pazar

Dayo Hali̇t,

Anlattıkların gerçekten ilginç ve farklı bir bakış açısı sunuyor. Senin açından kuşlarını boyamanın önemli ve anlamlı olduğunu görüyorum. Herkesin kendi ilgisi ve sevgisi farklı olabiliyor. Kuşlarının birbirine karışmaması için yaptığın bu uygulamanın senin için ne kadar önemli olduğunu anlattığın için teşekkür ederim. Kolay gelsin ve paylaşımını bizimle paylaştığın için yeniden teşekkürler!

Sevgiler,

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şarabi Güvercin Türleri ve Özellikleri

Şarabi Güvercin Türleri ve Özellikleri

Yavru Güvercin Nasıl Beslenir?

Yavru Güvercin Nasıl Beslenir?

Güvercin İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güvercin İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güvercin Çiçek Hastalığı?

Güvercin Çiçek Hastalığı?

Dağlı Güvercin Türleri ve Özellikleri

Dağlı Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kızıl Güvercin Türleri ve Özellikleri

Kızıl Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Güvercin Yumurtası Kaç Günde Bozulur?

Güvercin Yumurtası Kaç Günde Bozulur?

Güncel

Dönek Güvercin Türleri ve Özellikleri

Dönek Güvercin Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6