Kızıl Güvercin Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Kızıl Güvercin Türleri ve Özellikleri

Kızıl güvercin, Trakya ırkındaki güvercinlerde bulunur. Normalde sarı, beyaz, siyah, mavi ve koyu kızıl pal renkteki güvercinler Trakya bölgesinde yoğun yetiştirildiğinden, bu isimle anılırlar. Trakya taklacısı, Rumeli yerlisi, Rumeli taklacısı, yerli gibi isimlerle de bilinirler. En çok yetiştirilen renkleri beyaz ve koyu kızıl olanıdır. Kızıl güvercinde bütün vücut koyu kızıl tonunda olur. Üzerinde herhangi bir işaret olmaz. Bu kuşlarda beyaz tüy olmamasına özen gösterilir. Gagası beyaz olup, gözleri açık renkte olur.

Kuşların vücut yapıları normal büyüklüktedir. Gagası orta büyüklükte olur. Kısa gaga kuşlarda melezleme yapıldığını gösterir. Böyle olduklarında, fazla değerli olmazlar. Boyunları fazla uzun olmaz. Ayakları kısa, dirsekten altı paçasız olur. Bu bölgede bulunan tüyler ise paça olarak kabul edilir ve kuşun değerinin kaybolmasına neden olur. Kuyruktaki telek sayıları da 14-18 arasıdır. Kuşlar kuyruklarını kanat üzerinde taşırlar. Bu kızıl güvercinin karakteristik özelliklerinden biridir. Diğer makaracı kuşlardaki kuyruğun kanat altında taşınması kızıl güvercinlerde görülmez. Eğer kuşlar kuyruğu farklı şekillerde taşıyorsa, bu onun safkan olmadığını gösterir. Kuşların rengi önemli olmadan, gaga renginin beyaz olması gerekir. Fakat gagasının ucunda kuşun kendi renginde olan küçük bir koyuluk mutlaka bulunur. Göz renkleri açık tonda olur. Tepeli ve tepesiz kuşlar vardır. Tepeli olanlar kulaktan kulağa olanlardır. Ensenin altından bütün enseyi kapsar. Her uzunda tepe gülü bulunur.

Kızıl güvercinlerde dişiler çift yumurtayla kuluçkaya yatsalar da nadiren 3 yumurta da yaparlar. Yumurtalar ilk aşamada 15 gram olur, yavrular 11 gram kadar doğarlar. Bir haftada 70 gram, iki haftada 170 gram olurlar. 24-25 günlük olan yavrular kendi başlarına yem yiyebilirler.

Kuşların ele gelmeyen ürkek bir halleri vardır. Uçuş özellikleri makaracı ırkların özelliklerini gösterir. Bu türdeki kuşlar performans ırkı uçuş kuşlarıdır. Yani kuşlarda uçuş özellikleri vardır. Bununa birlikte renk gibi diğer özellikleri de dikkate alınır. Kızıl güvercinler uzun ve yüksekten uçar. 3-5 saat uçan iyi bir güvercin olarak kabul edilir. Bunlar nokta uçuşlarıyla tanınır. Grup olarak uçtuklarından, 10-30 arası güvercin bir arada uçurulur. Havada minik gruplar şeklinde uçarlar, hatta gruptan ayrılıp bağımsız uçanlara da rastlanır. En önemli özellikleri uçarken makara yapmalarıdır. Arka arkaya makara yaptıklarında, uçuşlarının seyrine doyum olmaz.

Kızıl Güvercin Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karakuyruk Güvercin Türleri ve Özellikleri

Karakuyruk Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güvercin Fiyatları

Güvercin Fiyatları

Güvercin Kaç Günde Yumurtlar?

Güvercin Kaç Günde Yumurtlar?

Kelebek Güvercin Türleri ve Özellikleri

Kelebek Güvercin Türleri ve Özellikleri

Şarabi Güvercin Türleri ve Özellikleri

Şarabi Güvercin Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6