Yabani Güvercin Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Yabani Güvercin Türleri ve Özellikleri

Yabani Güvercin, Bilindiği gibi dünyada birçok güvercin türü bulunmaktadır. Günümüzde bilinen 300'e yakın güvercin türünden biri de yabani güvercinlerdir. Bu güvercinleri hepimiz mutlaka görmüşüzdür. Cami avlusunda olsun, şehir meydanlarında olsun ya da şehrin herhangi yerlerinde toplu halde yaşarlar. İnsanlar genellikle buğday, simit vs. Şeyler ile bu canlıları beslemektedir. Yabani güvercin aslında güvercin ırkının en değersiz türüdür. Birçok güvercin ırkının para etmesi hatta insanlar arasında alışveriş yapılması öyle ki ev ya da araba ile birebir değer olan güvercinler varken bu güvercinlerin sokaklarda ve ortalarda bolca bulunması bu güvercin türünün değerini ortaya koymaktadır. Yabani güvercin türünün diğer adı insanlar arasında şehir güvercinleri olarak geçmektedir. En çok şehir meydanlarında rastlanan ve nesli oldukça fazla olan bu güvercinler dışarıdan gelen ve gelebilecek etkilere ya da diğer kuşların saldırılarına karşı oldukça dayanıklıdırlar. Aynı zamanda bu güvercinlerin tipide daha çok yabani kuşlara benzediği için adı isimleri yabani güvercin olarak geçmektedir.

Yabani güvercinlerin ağırlığı 500 gram ile 1 kilogram arasında değişiklikler gösterebilmektedir. Bu güvercinlerin üzerinde bulunan tüyler diğer değerli güvercinlere göre oldukça az ve kısadır. Bu güvercin türü diğer türler gibi paçalı değildir ve daha uzun süre herhangi bir yere konmadan uçabilmektedir. Bu kuşlar yemlerini doğada aradıkları için oldukça fazla uçmaktadırlar. Görünüm olarak aslında kumru ile bir birdir. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada bolluk gösteren bir nesle sahip olan bu güvercin ırkının gelişimi oldukça hızlıdır. !8 gün kuluçka süresi vardır. Bu güvercinlerin yavruları ise 4-5 ay içerisinde topluluğa katılarak başka bir güvercinle üremeye başlamaktadır. Yabani güvercinler daha çok insanlara alışık oldukları için diğer güvercinlere göre daha cesaretlidir. Bu hayvanlara ani tepkiler vermedikten sonra onların sizlerden korkmasını beklememelisiniz. Yabani güvercin üzerinde birçok hastalığı barındırabilmektedir. Bunun en büyük nedeni toplu halde yaşadıkları başıboş güvercinlerin taşıdıkları hastalıkların kolayca ve kısa bir sürede bulaşması nedeni ile bu durum söz konusu olmaktadır. Yabani güvercinlerin yaşam süreleri maksimum 15 yıl kadardır. Bu süre içerisinde herhangi bir yara ya da darbe almadıkları sürece uzun yıllar yaşayabilmektedirler.

Yabani güvercinlerin evcil olanları bulunmamaktadır. Bu canlıların güvercin besleyenler tarafından hiçbir değerinin olmadığı söylenmektedir. Soğuğa ve birçok doğa şartlarına dayanabilen bu güvercinler genellikle insanların fazla olduğu yerlerde yem bulmaları kolaylaştığı için yaşam yeri olarak buraları seçerler. Bu güvercinlerin kalabalık yerlerde bulunması insanlarında ilgisini çekmekte ve onlara bolca yem vermelerini sağlamaktadır. Yabani güvercinler bazen de yem fabrikalarının olduğu bölgelerde bol miktarda görülebilmektedir. Bu güvercinler eşlerine oldukça bağlıdırlar. Yabani güvercin bolca uçmasından dolayı yağlanma evde beslenen güvercinlerden çok daha azdır. Bu da ekstra bir avantaj niteliği taşımaktadır. Yabani güvercinlerde diğer güvercinler gibi manyetik alanı sezerek alışkın oldukları yuvaya geri dönerler. En çok tropik bölgelerde yetişen yabani güvercinler genellikle tek renk olmazlar. Siyah renkte ve gri renkte bulunan bu güvercinlerin tek renkte bulunması yok denecek kadar az bir ihtimaldir.

Yabani Güvercin Yorumları

soru

cahit

27 Mayıs 2024 Pazartesi

merhaba benim otamda pencerenin agzinda yabni guvercin yumurta koydu.sonra yavrulari oldu.biri 7 digeri5-6 gunluk.istemeden anne ve babasini urkutdum ve onlar gittiler.2 gundur gelmiyorlar.

sorum su onlar geri gelirlermi?

Cevap yaz
cevap

Nâfia

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Merhaba Cahit bey keşke anne ve babasına görünmeseydiniz. Eğer yuvalarını gördüğünüzü farketti iseler sizin olmadığınız zamanlarda geliyor olabilirler gece mesela yavruyu beslemek için gelirler onlar muhtemel uzakta bir yerde yavrularının nöbetini tutuyorlardır. Size tavsiyem o bölgede bir kaç gün görünmeyin pencerenin perdesini çekin ve uzun süre açmayın ki tekrar gelsinler

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Güvercin Nasıl Beslenir?

Güvercin Nasıl Beslenir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tetra 250 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tetra 250 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güvercin Nasıl Alıştırılır?

Güvercin Nasıl Alıştırılır?

Çakmaklı Güvercin Türleri ve Özellikleri

Çakmaklı Güvercin Türleri ve Özellikleri

Karabaş Güvercin Türleri ve Özellikleri

Karabaş Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güvercin Nasıl Yumurtlar?

Güvercin Nasıl Yumurtlar?

Güncel

Kızıl Güvercin Türleri ve Özellikleri

Kızıl Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Miskin Güvercin Türleri ve Özellikleri

Miskin Güvercin Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6