Kürenk Güvercin Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Kürenk Güvercin Türleri ve Özellikleri

Kürenk güvercin, atlas güvercin gibi Diyarbakır asıllı olup göğsü ak ırkı güvercinler arasında bulunmaktadır. Göğsü ak güvercin ırkı kendi arasında kürenk grubu, atlas grubu, narinci grubu, cigeri grubu, gök ela grubu ve zeytuni grubu olarak 6 gruba ayrılmaktadır. Göğsü ak ırkında olan kuşların gruplarına göre değil de renklerine göre adlandırılması hal içerinde gerçekleşen bir durum olarak bilinmektedir. Bu gruplar içerisinde atlas ve zeytuni grubundan olan güvercinler paçasız olarak belirir. Diğer gruptan olan kuşlar ise paçalı olarak belirmektedir. Paçasız ola güvercin grubunda göğüs gülü olmakta olup, paçalı olanlarda ise göğüs gülü bulunmamaktadır. Bu kuşların tümü kolyeli ve zülüflü yani benekli olarak görülür. Kürenk güvercin boyun kısmında v şeklinde bulunmakta olan beyaz kısım kolye olarak açıklanmaktadır. Benek veya zülüf olarak bilinen kısım güvercinin baş kısmında bulunan ve yanak yaması olarak adlandırılan renkli bölgedir. Kürenk güvercinde şerit yani kalem, çubuk vardır, diğer kuş gruplarında bu belirti yoktur yani şeritsiz olarak bilinir. Bu kuş gruplarının hepsinde takka yani üst tepe adı verilen baş kısmında bulunan bir bölüm vardır. Üst tepenin baş kısmında bulunmakta olan yarısı kafa ile kuşun vücudunun renginin aynısı, sırt tarafında bulunmakta olan kısım ise beyaz olarak bilinir.

Kürenk güvercin kanat kısımları kuşun kendi rengi ile aynı renktedir ve kesinlikle beyaz renkte olmaz. Bu kuşlarda kuyruk telekleri ise atlas güvercin ve zeytuni güvercinde vücudun kendi renginde belirir, diğer kuş gruplarında yani kürenk grubunda olan kuşlarda ise beyaz renkte belirir. Kürenk güvercinin kuyruk telekleri 12 adettir. Tırnak ve gaga rengi ise beyaz renktedir.

Kürenk güvercinin genel olarak açık olan bir renge sahip oldukları bilinir. Bu güvercinlerin açık olan rengini kül rengidir. Diğer gruplar arasından yani halk arasında söylenen şekilde göğsü ak güvercinler arasında bu renge sahip olan kürenk güvercinin daha değerli olduğu bilinmektedir. Kürenk güvercinlerde boz yani sabuni bir renge benzer renkleri vardır. Kül rengi bu güvercin grubunda olduğunca koyu olarak belirmektedir. Açık tona sahip olan güvercinler tercih edilmemektedir. Kürenk kuşlar paçalı kuşlardır, bu kuşların paçaları düzgün bir şekilde ayak parmaklarının üzerine gelecek şekilde ve ayak parmaklarını örtecek uzunlukta olması gerekmektedir. Bu kuşların paça renkleri vücut renkleri ile aynı renkte olması gerekmektedir. Bu güvercinlerin göğüs bölgelerinde gül bulunmamaktadır. Fakat baş kısmında kakül adı verilmekte olan bir takka bulunur. Takka'nın düzgün olacak şekilde bir kulaktan diğer bir kulağa nizami olarak uzanması tercih meselesidir.

Kürenk güvercin cinsinde boyun kısmı ve göğüs kısmı kolye şekline benzer olarak beyaz bir renkte olmalıdır. Bu güvercinlerde yanak kısımları her iki kısmınında vücudun oluşturmuş olduğu renk ile aynı olması gerekmektedir. Yanaklarda benek adı ile bilinen zülüfler bulunmalıdır. Kısacası bu durum kuşun başında ve göğsünde bulunan rengin gerdan kısmına ve göğüste bulunmakta olan beyazlığa kadar uzaması durumudur. Fakat bu benekler kuşun beyazlık üzerinde olmalı ve güvercinin gövde rengine kadar ulaşarak birleşme sağlanmaması gerekmektedir. Aksi olan durumda kürenk güvercinin değeri düşecektir. Bu kuşun gagası ve tırnakları beyaz renkte olamalıdır, bazen bu kuşlarda siyah olan gaga ve siyah olan burun belirmektedir. Bu durumda kuşun değeri %10 düşecektir. Kürenk güvercinin en belirgin özelliklerinden biri kanatların üzerinde kalem adı verilmekte olan düz şeritlerin belirmesidir. Bu sayede bu güvercin çok dikkat çekici olmaktadır. Bu kuşun kanatları üzerinde bulunmakta olan bu şeritlere şeftali adı verilmektedir. Şeritlerin renkleri oldukça koyu olan tonda olmalıdır. Şerit renkleri açık renkte olan ya da kanatları üzerinde hiç şerit bulunmayan bu güvercinlere Diyarbakır yöresinde habes denilmektedir ve bu cinsin soyları görülmemektedir.

Kürenk Güvercin Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Güvercin Hastalıkları İshal?

Güvercin Hastalıkları İshal?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Güvercin Gerdanlığı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güvercin Gerdanlığı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güvercin Kaç Günde Yumurtlar?

Güvercin Kaç Günde Yumurtlar?

Güvercin Kaç Yıl Yaşar?

Güvercin Kaç Yıl Yaşar?

Güvercin Yuvası Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güvercin Yuvası Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güvercin Beslemek Günah mı?

Güvercin Beslemek Günah mı?

Güncel

Beyaz Güvercin Türleri ve Özellikleri

Beyaz Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Dünyanın En Pahalı Güvercini?

Dünyanın En Pahalı Güvercini?

Güncel

Mantolu Güvercin Türleri ve Özellikleri

Mantolu Güvercin Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6