Dolapçı Güvercin Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Dolapçı Güvercin Türleri ve Özellikleri

Dolapçı güvercin, ülkemizde çoğu bölgede dönek olarak da anılan bir güvercin ırkıdır. Ancak Denizli şehrimizde bunlar dolapçı ve dönek olarak ayrılır. Dolapçı denilen güvercin ırkı döneklere göre daha kısa boylu ve kısa bacaklıdır. Döneklere göre daha dik duruşlu olurlar. Her renkte olabilen dolapçı ırkının gaga rengi de kuşun rengine göre değişebilir. Fakat siyah dolapçı güvercin beyaz ya da siyah gaga rengine sahip olabilir. Göz renkleri de her renkte olabilir. Erkekler her zaman kanatlarını kuyruklarının üzerinde taşır, dişilerde ise kuyruk altında taşıyanlar olabilir. Kuyruk sayısı genellikle 14 olurken, bazen 16 olabilir. Dolapçı güvercinde mutlaka kuyruk düzeni aranmaktadır. Özellikle kuyruk üstü yağ bezesi olmayan kuşlardan daha iyi sonuç alınacağı düşünülür. Sağlıkları yerinde olan dolapçılar, oldukça iyi bakıcıdır.

Dolapçı güvercin kümesine sadık olmalı

Bu güvercin ırkı iyi bir grup uçucusudur. Grup sadece bu güvercinlerden oluşursa, kümesin üzerinden ayrılmadan düzen içinde hafif dağılarak hızlı bir şekilde havaya yükselirler. Havada fazla dağılmadan uçarlar. Kanat atışları daha sert olur. İyi bir dolapçı güvercini kümesine sadık kalmalıdır. Ne kadar yüksekten uçuyor olsa da kümesteki parıltıyı gördüğünde, hemen burun üzeri kanatları tam açık olarak spiraller çizip hızlı bir şekilde kümesin olduğu yere dalar. Spirallerin dar ve hızlı olması beğenilen bir durumdur. Bunlar seri dolap olarak tanımlanır. Spiralleri geniş olan ve yavaşça alçalanlar fırtıkçı olarak tanımlanır. Bunlar fazla beğenilmez. Bu ırklar kelebek dalışından daha seri şekilde ve hızlı bir dalış yaparak alçalır. Spiralleri takip ederek, açı ve yükseklik tercihi yapmazlar.

Dolapçı ırkı ürkek bir yapıya sahiptir. Yavrularını uçuşa alıştırma döneminde takip edilmeleri gerekir. Yavrular gruplarla birlikte alıştırılırsa, daha iyi uyum sağlarlar. Başka gruplarla çarpışmadan deneyim yaşayan yavrular güvenilir bir uçucu olur. Dolapçı güvercinin en beğenilen renkleri arasında yamalı, süt beyaz, akkuyruk ve çil bulunmaktadır.

Dolapçı güvercinlerinin yetiştirilmesi

Öncelikle kuşların barınağına özen gösterilmelidir. Yetersiz havalandırmadan kaçınılmalıdır. Soğuktan korunarak, kümeslerin havalandırılmasına özen gösterilmelidir. Bu şekilde hava akımı ve nem kuşlara zarar verecektir. Özellikle tüneklere hava akımının gelmemesi gerekir. Havalandırma bacalarının olması da dışkıdan kaynaklanan amonyak ve nemin atılmasını sağlar. Kümesler güney ve güneydoğuya bakarsa daha iyi olur. Kümesin altı beton olursa, yıkanarak dışkıların temizlenmesi de kolay olur. Altına kireç ve kuru kum karışımı da konuşabilir. Ancak bunun belirli zamanlarda değişimi sağlanmalıdır. Arzu edilirse kalın buğday sapı da altlık olarak kullanılabilir. Bunlar ıslandığında ve kirlendiğinde değiştirilmelidir. Kümesin büyüklüğü ise içerdeki kuşların sayısına uygun olmalıdır. Çiftlerin kalacağı bölmelerin olması da gerekir. Her çifte yuvalık, her kuşa da tünek bulundurulmalıdır. Bölmelerde kuşlardan fazla tünek olmalıdır.

Dolapçı güvercinlerin kafeslerinde diğer türlerde olduğu gibi her zaman temiz su olmalı, karbonhidrat, protein, vitamin, yağ ve minerallerden zengin yemlerle beslenmeleri gerekir. Yemlerde olan danelerin çimlenme özelliğini kaybetmemesi gerekir. Yemlerin ölçüleri kuşların ağırlığına göre ayarlanmalı, yavru döneminde daha fazla su ve yem verilmelidir.

Dolapçı Güvercin Yorumları

soru

Siraceddin

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Dolaplı güvercin oldukça gösterişli ve renkli bir güvencin türü. Paçasız olması dezavantajı olsa bile ben bu kuş türüne hastayım. Sadece dişisi ile erkeğini ayırt edemiyorum. Bunu anlarsam bende var olan 4 dolaplı güvercinleri dişi erkek olarak ayıracağım ve çiftleştireceğim. Dişi ile erkeği nasıl ayırt edebilirim?

Cevap yaz
cevap

Kırgız

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Güvercinin cinsiyetini anlamanın iki yolu vardır. Bunlar sesi ve beden yapısıdır. Güvercinin sesi tok ve kalın ise sert bir şekilde ses çıkarıyorsa bu güvercin erkektir. Dişi güvercinler birazda ürkek olduklarından tiz ses çıkarırlar. Bunun dışında erkek güvercinin vücudu daha iri ve daha uzundur. Erkeğin boynu dişiye nazaran kalındır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Güvercin Adları Nelerdir?

Güvercin Adları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gök Güvercin Türleri ve Özellikleri

Gök Güvercin Türleri ve Özellikleri

Banko Güvercin Türleri ve Özellikleri

Banko Güvercin Türleri ve Özellikleri

Alason Güvercin Türleri ve Özellikleri

Alason Güvercin Türleri ve Özellikleri

Dişi Güvercin Türleri ve Özellikleri

Dişi Güvercin Türleri ve Özellikleri

Renkli Güvercin Özellikleri Nelerdir?

Renkli Güvercin Özellikleri Nelerdir?

Güncel

Güvercin Yemi Faydaları ve Çeşitleri

Güvercin Yemi Faydaları ve Çeşitleri

Güncel

Güvercin Göz Hastalıkları Nelerdir?

Güvercin Göz Hastalıkları Nelerdir?

Güncel

Güvercin Gübresi Nasıl Kullanılır?

Güvercin Gübresi Nasıl Kullanılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6