Saya Güvercin Türleri ve Özellikleri
22 Haziran 2024

Saya Güvercin Türleri ve Özellikleri

Saya Güvercin

Saya güvercin, güvercin türleri arasında önemli bir yere sahip olan bir ırktır. Görünüm olarak diğer güvercinlerle benzerlik gösterse de, kendine has özellikleri ile dikkat çeker. Özellikle kanat yapısı ve uçuş becerileri, bu güvercini diğer türlerden ayıran önemli faktörlerdir. Ülkemizde yaygın olarak beslenen saya güvercinleri, güvercin severler arasında yüksek değere sahiptir ve bu nedenle fiyatları da yüksek olabilir.

Saya Güvercinin Tarihçesi

Saya güvercinleri, çok eski zamanlardan beri beslenen önemli güvercin türlerinden biridir. Kanat yapılarının oldukça büyük olması, bu güvercinlerin uzun süreler uçabilme kabiliyetini artırır. Yorulmadan ve durmaksızın uçabilen saya güvercinleri, oyun oynamayı da çok sever. Havada diğer kuşlarla ya da kendi kendine yaptığı oyunlarla sahibinin gönlünü fetheder. Saya güvercinin diğer adı, besleyenler arasında "kelebek" türüdür. Bu ismin verilmesinin en büyük nedeni, kanatlarının büyüklüğü ve uçarken adeta bir kelebek gibi görünmesidir. Kelebek güvercinlerin kuyrukları da kanatları gibi büyüktür ve 14 telekten oluşmuş bir yapıya sahiptir.

Duruş ve Sadakat

Saya güvercin, duruşu ile de insanlar üzerinde etkileyici bir izlenim bırakır. Dik duruşu ve asil bakışı, onu diğer ırklardan ayırır. Bu güvercinler, hızlı alışabilen ve sahibine sadık özellikler gösterir. Diğer ırklarda olduğu gibi, uzak mesafelerden bile bırakıldıklarında alıştıkları yuvaya geri dönebilirler. Uçuş eğitimleri verildiğinde, zaten fazla olan uçabilme kapasiteleri daha da artar. Hızlı uçabilen bu türlerin havadaki hareketleri ve uçuş manevraları oldukça anidir. İlk uçuşta yerden yükselmede zorluk yaşayabilirler, bu nedenle ilk uçuşta yardımcı olmak faydalı olabilir. Ülkemizde saya güvercin ırkı en çok batı kesimlerde yetiştirilmektedir ve bu değerli kuşun yetiştiriciliği gün geçtikçe artış göstermektedir.

Uçuş ve Oyun Becerileri

Saya güvercin, hem uçuş hem de oyun kuşu olarak bilinir. Bu özelliği, onu diğer ırklardan ayırır. Uzun uçuşlar sırasında ritmik hareketler yapar ve izleyenleri kendine hayran bırakır. Özellikle yatay dönüşler ve taklalarla saya güvercin, güzel bir gösteri sunar. Genellikle toplu hareket etmeyi seven bu kuşlar, diğer güvercinlerle birlikte uçurulduğunda uzun süreler havada kalabilirler. Saya güvercin, uçuşta olduğu kadar görünümde de mükemmeliyetini gösterir. Üzerindeki renkler ve tüylerle estetik bir görüntü sunar. Kırmızı ve sarı renkli saya güvercinler oldukça nadirdir ve bu renklere sahip olan kuşlar daha pahalı ve değerlidir.

Saya Güvercin Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Güvercin Eti Tarifi ve Faydaları Nelerdir?

Güvercin Eti Tarifi ve Faydaları Nelerdir?

Atlas Güvercin Türleri ve Özellikleri

Atlas Güvercin Türleri ve Özellikleri

Bozlak Güvercin Türleri ve Özellikleri

Bozlak Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güvercin Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güvercin Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Miskin Güvercin Türleri ve Özellikleri

Miskin Güvercin Türleri ve Özellikleri

Güncel

Dünyanın En Pahalı Güvercini?

Dünyanın En Pahalı Güvercini?

Güncel

Güvercin Yumurtası Kaç Günde Çatlar?

Güvercin Yumurtası Kaç Günde Çatlar?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6