guvercinler.gen.tr https://www.guvercinler.gen.tr Güvercin, Güvercin Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, guvercinler.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Sun, 23 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Mavi Mardin https://www.guvercinler.gen.tr/mavi-mardin.html Mon, 01 Oct 2018 19:51:52 +0000 Mavi Mardin, güvercinleri bir çok güvercin çeşidinden sadece bir tanesidir. Mavi Mardin güvercini özellikle Mardin ilimizde güvercin sevenlerin çok beğenerek besledikleri ve yetiştirdikleri güvercin cinslerinden özel bir güverci Mavi Mardin, güvercinleri bir çok güvercin çeşidinden sadece bir tanesidir. Mavi Mardin güvercini özellikle Mardin ilimizde güvercin sevenlerin çok beğenerek besledikleri ve yetiştirdikleri güvercin cinslerinden özel bir güvercin türüdür. Nasıl Urfa ilimizin postacı güvercinleri ün kazanmış ise Mardin ilimizinde özellikle mavi Mardin güvercini de büyük nam salmış bir güvercindir. Normal güvercinlerden çok daha fazla geniş ve daha uzun yapılı olduğu bilinenler arasındadır. Çok seri ve uzun mesafeli uçan kuşlardandır. Mavi Mardin güvercinleri büyük cüsseleri sebebiyle de diğer güvercin cinslerine oranla kanat sesleri çok fazla çıkmaktadır.

Mavi Mardin Özellikleri

Mavi Mardin'in göğsü boyun bitiş yerinden kesme aşağı doğru göğüsün bitişine kadar çok açık ispirto renginde olması gerekiyor. İspirto ne kadar çok açık olursa o kadar iyi olur. Mavi mardin in gözleri damarsızdır beyaz ve çok açık mavi arasında bir renkte olur. Cam şeffaflığında ve kirli beyaz rengindedir. Mavi mardinin kafa ve boyun yapısı iri ve armut şeklindedir. Kafası göğsüne dek kesme parlak açık gümüş renginde ve mattır. Boyun kısmı kalın olur, ense rengi ise boynun bitiş kısmına kadar açık gümüş renkte parlak olmalıdır. Ense kısmında ise biraz morluk olması gerekir. Mavi mardinin kuyruk fekleri enli ve uzun olur. Enli olmalı ve beyaz renkleri orantılı olur. Yani tam 4,68 ve 10 tana tek beyaz gibi orantılı olması gerekmektedir. Tokalı olan kuyruk fekleri de yine aynı şekilde orantılı olur. Yani bire bir, ikiye iki, üçe üç ve dörde dört şeklinde. Kuyruk tokaları çok kalın olmaz renkleri ise parlak çubukları ile uyumlu olur.  Mavi mardinin gaga yapısı siyah olur. Mavi mardinin rengi ise gövde tonu parlak açık havayi mavi renginde olur. Çok mat olmaz kanatlarında bozukluk yani beyaz fek olmamalıdır. Üç tel kapağı ile kuyruk beyazı dışında vücudunun her hangi bir kısmında en ufak bir gri boz yada tel beyaz renginde hiçbir biçimde tüy bozukluğu olmamalıdır. Mavi mardinin tokasının rengi ile kuyruk kısmının rengi tamamen kesişmesi gerekir. Birbirlerine buluşmaması gerekir belirgin ve net olur. Toka kısmının bitiminde kuyruğun uç kısmında yine tam yarım santim kadar havayi mavi rengi olmalıdır. Tüm kuyruk yani ak renkli kuyruğu olan kuşlarda üç tel kapak olur. Bu durum ak kuyruk kuşların en büyük özelliğidir. Kırılmamış olmasının en büyük işaretlerinde birisi olur. 

Mavi mardin yapısı ve boyu oldukça iri olur. İri baz fizikli olması gerekir omuzu geniş olması ve kuyruğunun üst tarafı geniş olmalı ve bhelinde leke kadar toz olmaz. Kuyruğu arkası uzun olması gerekir küt yani kısa olmaz. Yani kesinlikle kanat düşürmemelidir. Mavi mardin ince parlak koyu lacivert renkli olur. Silik olmaması gerekir gri kurşuni boz olur. Yarım ay biçiminde olur ve eksik bozuk olmaması gerekir. Mavi mardinin ayakları ise kalın uzun pençeli olur. Bilekleri iri kalın ve dolgun paçaları olur. Dirsek kısmından başlayarak kılıç paça şeklinde olur. Yani paçaları yukarıya doğru kıvrılmış yarım hilal biçiminde olur. Dikine olmaz ne çok fazla uzun nede çok kısa olur. Yani tam altı, yedi santim uzunluğunda olur. Parmaklarının üst kısmı açık olur. Parmaklarının üzerindeki tüyler ise ön tırnaklarını geçmemesi geçmez. Pençesinin üstü kat kat ve kaba olması gerekir tırnakları ise siyah renginde olur. ]]>
Dragon Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/dragon-guvercin.html Tue, 02 Oct 2018 06:56:58 +0000 Dragon güvercin, Diğer adı keşpir güvercini olarak geçen dragon güvercini Güney Doğu Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Çünkü bu bölgenin gerek iklim yapısı gerekse hava şartları bu türün yaşaması ve yetişm Dragon güvercin, Diğer adı keşpir güvercini olarak geçen dragon güvercini Güney Doğu Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Çünkü bu bölgenin gerek iklim yapısı gerekse hava şartları bu türün yaşaması ve yetişmesi için çok uygundur. Dragon keşpiri olarak bilinen bu türün cinsi flo uçucusu olarak bilinmektedir. Ve yetiştiricisine oldukça bağlı bir güvercin türüdür. Keşpir güvercinlerde en çok ilgi çeken özellik gaga yapılarıdır. Gaga yapılarının özelliği ise eğik olmalarıdır.

Dragon keşpir güvercinin özellikleri nelerdir

Dragon keşpirinin gagasından başka en ilgi çekici yanı, tüylerinin yapısı ve paçalarının çok fazla olmasıdır. Renk olarak sarı, kırmızı mavi ve siyahtır. Ve bu renklerden oluşan farklı desenleri de bulunmaktadır. Yapıları oldukça iri olup bazan küçük yapıda olanları da göze çarpmaktadır. Keşpir güvercinlerinin farklı ırklar ile çiftleştirilmesi sonucu farklı olan türleride üretilmiştir. Bu türlerden biri de dragon güvercinidir.

Dragon güvercinleri son derece dik duruşlu, tüyleri oldukça kabarık, gayet göz alıcı ve genelde herkes tarafından beğenilen güvercinlerdir. Yine bu türün en önemli özelliklerinden biriside vücut renginin tıpatıp aynısının kanat ve kuyruk bölümünde de bulunuyor olmasıdır. Dragon güvercinin renginin kahverengi olması ile kuyruk ve kanat renginin de kahverengi olması bu türün değerini son derece artıran bir özelliktir. Dragon güvercinlerinin sarı ve kırmızı renkte olanlarının kuyruk renginin ve kanat renginin beyaz olması ise bu güvercinlerin yapı itibari ile eksik olduğu anlamını taşımaktadır. Yani bu güvercinlerin beden renkleri ile kuyruk ve kanat renklerinin aynı olması güvercinin değerini belirleyen en önemli etkeni oluşturmaktadır.

Dragon keşpiri yada keşpir türü denilen bu güvercini tercih edenler, besleyicileri ve hobi olarak güvercin yetiştiren kişiler, en makul olan ve kabul gören özellik tamamen vücut, kuyruk ve kanat renkleridir.

Dragon güvercininde vücudun sarı olması, kuyruk ve kanat renklerinin beyaz olması, vücut rengi olarak kırmızı, siyah yada mavi olması en fazla tercih edilen özelliktir. Ve bu güvercinin orijinal yapıda ve özellikte bir güvercin olduğu bu şekilde kabul edilir. Dragon güvercinin de vücut sarı olup ta kuyruk ve kanat kırmızı renkte ise bu durum güvercinin değerini düşürmektedir. Keşpir cinsine ait dragon güvercini filo güvercini olması itibari ile çok eskilerden beri posta güvercinleri olarak kullanılmaktadırlar. Sahiplerine son derece sadık ve sıkı sıkıya bağlı olan dragon keşpirleri  posta gönderilen yerlere direkt ulaşarak postayı sahibine ulaştırdıktan sonra asıl sahiplerine hemen geri dönerler. Uçuş performansları çok hızlıdır. Uçuş özellikleri bakımından güvercinler arasında ilk sıralamada yer alırlar. Havada çok uzun süre kalabilme özelliğine sahip olan dragon güvercinleri uçuş performanslarını asla kaybetmemektedirler. Bu güvercinlerin kuyruk telek adetleri 13-16 arasında değişim göstermektedir.  Gaga yapılarının eğik olması dışında son derece sağlam gaga yapıları vardır.

]]>
Bakıcı Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/bakici-guvercin.html Tue, 02 Oct 2018 16:35:37 +0000 Bakıcı güvercin, güvercin yetiştiriciliği ve üretimi konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Güvercin meraklılarının en çok araştırdığı ve merak ettiği konu damızlığın altından nasıl yavru geleceği ve bu yavrunun nas Bakıcı güvercin, güvercin yetiştiriciliği ve üretimi konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Güvercin meraklılarının en çok araştırdığı ve merak ettiği konu damızlığın altından nasıl yavru geleceği ve bu yavrunun nasıl gelişeceğidir. Peki sağlıklı yavrular almak için neler yapmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz.

Ortam ve kümes faktörü: Öncelikle güvercinlerin bulunduğu kümeslerin yerden oldukça yüksek, belirli saat aralıklarında güneş gören, havadar, izolasyonlu, güzel dizayn edilmiş ve altlık olarak ızgara kullanılan modern kümesler olması gerekir. Güvercin yetiştiricilerinin uçurulan kuşlarla damızlık bakıcı kuşların aynı kümeste bulunması tercih sebebidir ve bunun çok çeşitli nedenleri vardır. Bakıcı olarak kullanılan güvercinlerin doğal yapısına göre sert bir mizaçta olması, damızlık kızgın dişilere basıp onlardan kırma yavru atmaması, ayrıca daha iştahlı yavru bakmaları için saldığımız bakıcı güvercinlerin kümese geri döndüklerinde hastalık getirmesi çok büyük bir risktir. Bu riskleri en aza indirgemek için uçan güvercinlerin kümesleri ayrı olmalı ve mutlaka yavru güvercinlerin ayrı gözlerde veya tüneklerde olması gerekmektedir. Kümeslerin içinde toprak olması istenilen bir özellik olup kümeslere çim, nane, semiz otu gibi yeşillikler ekilirse güvercinlerin verimi ve ömrü uzamaktadır.

Bakıcı faktörü:  Güvercinler arasında en iyi bakıcı cinsi olarak bilinen güvercinler posta güvercini veya kırıklarıdır. Bunların yanında gloster, mozaik, lizard cinsi güvercinlerde yavrulara düşkünlüğü ile bilinen anaç güvercinlerdir. Bu bakıcı güvercinlerin sağlık durumları sürekli kontrol edilmeli ağızlarında morarma olanlar, kilo kaybı olanlar kanat ve ayaklarında ur olanlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Bakıcı kümeslerinde en önemli etken kuşların salınıp uçurulması ve tekrar kümese rahat girebilmesi için kümes deliklerinin özenle dizayn edilmesidir. Dışarıda gezip kendisi yayılan bakıcı güvercinler bulunduğu mevkiye göre sadece buğday ile bile kocaman yavrular yetiştirip uçurabilir. Bunun için kümes delikleri sadece girişe açık çıkışa kapalı olursa kuşların kontrolü daha rahat olmaktadır. Bakıcı güvercinler ilk başta bazı değişik ırk ve cinsteki kuşlara bakmakta zorlanabilir bu duruma kızmamalı çünkü daha sonra alışma sürecini atlatan bakıcı güvercinler mükemmel bakıcılar çıkabilir ayrıca bakıcı güvercinlerin tüm aşılamaları eksiksiz yapılmalı ve unutulmamalıdır ki yavruyu ilk 20 gün koruyan maternal antikor bakıcının kursağından gelen ağız sütünden oluşmalıdır. 

Bakıcı güvercin için yem faktörü : Bakıcı güvercinler özellikle yağlı taneler ile beslenmelidir. Yavruların yuvadan uçmadan yağlanması istenir bu yağın altından çıkan kas aynı vücut geliştiricileri gibi yavruların güçlenmesini sağlar. Bakıcı güvercinlerin önünde sürekli buğday bulundurmakta önemli bir etkendir. Yavrunun ağzına kusan bakıcı güvercinlere küçük mamalıklar içinde ayriyetten kaliteli mamalarda verilebilir. Günde bir defadan fazla olmayacak şekilde ikinci dönem yağlı etlik civciv yemi de verilebilir. Bakıcı güvercinlere kalsiyum takviyesi yapmakta önemli bir etkendir.


]]>
Renkli Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/renkli-guvercin.html Wed, 03 Oct 2018 10:46:45 +0000 Renkli Güvecin, Renkli güvercin denilince akla ilk gelen tür bango güvercinleridir. Renkli güvercinler oldukça geniş bir ırktır. Renkli güvercin diğer ırklara göre daha küçük boydadır. Afrika'dan gelen bir güverc Renkli Güvecin, Renkli güvercin denilince akla ilk gelen tür bango güvercinleridir. Renkli güvercinler oldukça geniş bir ırktır. Renkli güvercin diğer ırklara göre daha küçük boydadır. Afrika'dan gelen bir güvercin türüdür. Kuşun sahip olduğu renkler ve vücudu o kadar uyumludur ki seyrederken insanı adeta mest eder. Bakmaya doyamayacağınız bir türdür.

Renkli güvercin özellikleri nelerdir

Renkli güvercinler olarak bilinen bango güvercinlerinin kafaları oldukça büyük, gagaları ise vücutlarına oranla hem büyük hem de oldukça kalın yapılıdır. Oldukça patlak gözleri olan renkli güvercinlerin göz çevreleri beyaz göğüs kısımlarında ise güle benzeyen bir şekil yer almaktadır. Ayakları kısa ve çıplaktır. Renkli güvercinler olan bango güvercinlerinde  özellikle siyah, kırmızı, sarı ve mavi renkler hakimdir. Renkli güvercinlerin bedenleri beyaz, kanat ve kuyruk kısımları ise renklidir. Görsel açıdan bakıldığında cazibeleri güvercin severleri oldukça tatmin eder.  

Renkli güvercinler olan bango güvercinleri, uçuş özelliklerinden ziyade güzellikleri için daha çok beslenmektedirler. Düz uçuş yapmayı severler ve yükseklerden uçarlar. Renkli güvercinlere kümeslerinden pırıltılı bir ışık verilir ise çok hızlı bir şekilde kümese doğru uçarlar. Renkli güvercinler ortalama hiç durmadan 1-1.5 saat kadar uçabilme özelliğine sahiptirler. Ve ilginç bir özellikleri daha vardır, sadece kendi kümeslerinden bir kuş gösterildiğinde hızlı bir şekilde dalışa geçerler, bunu kendi kümeslerinin dışında başka bir kümese asla yapmazlar. Renkli güvercinler kolay yakalanmazlar.

Yaşadıkları yer bakımından mutlaka ılık bir ortam olması gerekir. Renkli güvercinler soğuk alanları hiç sevmezler ve soğuk yerlerde üreyemezler. Ve soğuk ortamlarda sağlık sorunu yaşarlar. Ülkemizde ise en fazla İstanbul ve İzmir şehirlerinde yaşamaktadırlar. Avrupa da ise en fazla Berlin de yaşayan renkli güvercinler Berlin bangosu olarak bilinirler. Berlin bangolarının  kanatları mavi renge sahip olup üzerlerinde ise siyah şeritli kısımlar bulunmaktadır. İnanılmaz güzel bir görüntüleri vardır.

Renkli güvercin nasıl beslenir

Renkli güvercinler uçmayan kuş türlerine ait besinler ile beslenmelidir. İçeriğinde %20 darı, %20 soyulmuş arpa, %30 bezelye, %10 fiğ, %4 süpürge tohumu, %10 buğday, %6 mısır olan bir yem türü olmalıdır. Renkli güvercinler küçük yapılı bir ırk olduğundan dolayı günlük beslenme planları 25 gram kadar olmalıdır.

]]>
Rostov Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/rostov-guvercin.html Wed, 03 Oct 2018 12:55:50 +0000 Rostov Güvercin: Güvercin, Güvercingillerden, hızlı ve uzun bir süre uçabilen, kısa vücutlu, sık tüyleri olan ve evcilleşmiş birçok türü bulunan, yemle beslenen bir kuş türüdür.  Rostov güvercini ismin Rostov Güvercin: Güvercin, Güvercingillerden, hızlı ve uzun bir süre uçabilen, kısa vücutlu, sık tüyleri olan ve evcilleşmiş birçok türü bulunan, yemle beslenen bir kuş türüdür.  Rostov güvercini ismini Rusya da bulunan bir şehirden alan güzel bir form kuşudur. Görünüş itibariyle sepet kuyruk güvercinlerine benzese de bu kuşlardan ayrılan bir takım tipik özellikleri vardır. Rostov güvercininin geniş kuyruğu yukarı doğru kalkık, kanatları ise aşağı doğru düşüktür. Gagası kısa olup, ayaklarında da kısa paçaları bulunur. Beyaz, sarı, kırmızı, gümüş, gri gibi renkleri olabilmektedir.

Rostov güvercin bir tür süs güvercinidir. Süs güvercinleri daha çok görsel özellikleri nedeniyle yetiştirilen güvercin ırklarıdır. Çoğu genellikle melezleme ile üretilmiştir. Birçok türü vardır.  Güvercinler kostüm kuşu olarak da bilinir. Süs güvercinleri yetiştiriciliği, Osmanlı zamanında da saray içinde yetiştirilmiş ve yaygın bir uğraş olmuştur.  Osmanlı döneminde, bir yandan Anadolu'nun yerli ırkları geliştirilirken diğer yandan da başka ülkelerden topladığı güvercinleri ıslah yoluna gitmiştir. Günümüz Türkiye'sinde süs güvercini olarak yetiştirilen 50 kadar ırk güvercin, Osmanlı sarayında geliştirilmiştir. 

Rostov Güverci Beslenme Ve Bakım: yaşam koşulları uygun şartlarda oluşturulmalıdır. Kümes içi genişliği uygun, havalandırma ortamı iyi olmalı, kümes içerisindeki hava ne kuru ne de çok nemli olmalıdır. Kümeslerin temizliği sık sık yapılmalıdır. Güvercinlerin ömürleri 10-18 yıl arasında değişir. Güvercinlerin en verimli dönemleri 2-8 yaş aralığıdır. Ağırlıkları ise 0,4-0,6 kg aralığında değişir. Güvercinlere verilecek yem oranı, canlı ağırlığın yaklaşık %10'udur. Yani ortalama 40–50 gr arasındadır. Rostov güvercinlerin beslenme ve bakımları, diğer güvercinlerde olduğu gibidir. Bu güvercinlerin rutin sağlık kontrolleri zamanda yapılmalı hastalıklara ve mikroplara karşı önlem alıp, tedbirli olunmalıdır. 

]]>
Güvercin Fiyatları https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-fiyatlari.html Thu, 04 Oct 2018 01:39:20 +0000 Güvercin Fiyatları, Güvercingiller 'Columbidae'  kuşların sınıfına ait bir kuş türleridir. Birçok güvercin çeşitleri vardır. Fiyatları da ırkına, boyuna, yaşına göre ayarlanır. Öncelikle size güvercinler hakkınd Güvercin Fiyatları, Güvercingiller 'Columbidae'  kuşların sınıfına ait bir kuş türleridir. Birçok güvercin çeşitleri vardır. Fiyatları da ırkına, boyuna, yaşına göre ayarlanır. Öncelikle size güvercinler hakkında bilgi vermek istiyorum. Güvercin sinir sistemi kafatası ve beyin arasında manyetik alana karşı duyarlı haldedir. Güvercinler bu sistem sayesinde manyetik alandaki değişimleri kolay hissederler. Güvercinler çok uzakta uçtuklarında bile yönlerini kolay bulabilmelerine yardımcı olan türdür. Omurilik omurga kanalının ucuna kadar uzanır. Trakya güvercin açısından zengindir. Trakya bölgesinde Yerli, Trakya Taklacısı, Rumeli Taklacısı, diye güvercin bilinir. Dünyada 'Thrace Roller' ismi ile bilinir. Etlik ırk olan güvercinler de vardır. Sadece etlik için yetiştirilir. Lezzetli ve pahalıdırlar. Güvercinlerin gagaları orta büyüklükte olur. Kanatlarını kuyruk üzerine taşırlar. Gaga renkleri  güvercinin rengi ne olursa olsun beyaz olmalıdır. Mavi gaga renkte kuşlara da rastlanabilir. Dişi güvercinler  bir çift yumurtladıktan sonra kuluçkaya yatar. Güvercin yumurtası ilk yumurtlandığı zaman 15 gram kadar bilinir. 170 grama kadar ulaşabilirler. 25 günden sonra tek başlarına yem yemeye başlar. Renkleri ile ilgi çekerler. Yaygın güvercin renkleri kırmızı, beyaz, siyah, sarı ve mavi renktir. 

Güvercin  Fiyatları: 

Mardin Güvercini: En pahalı hayvanlardan biri olan Mardin Güvercini Fiyatı: 10.000 TL 

Ankut  Güvercin: Kökeni Orta Asya'dan gelmektedir. Kırmızı renkli Fiyatı: 4.000 TL 

Azman Mısırı Güvercin: Kısa gagalı bir hayvandır. Beyaz renklidir. Fiyatı: 2.400 TL 

Balon Güvercin: En bilindik özelliği kursaklarının normalden daha fazla şişlik vardır. Fiyatı: 4.800 TL 

Cinperi Güvercin: Zor buluna yabani görünümlü bir güvercindir. Paçaları olmaz. Fiyatı: 6.200 TL 

Lahore Güvercin: Kökeni Hindistan göğüs yapısı büyük ve çok güçlüdür. Kafasında tepesi olmaz. Fiyatı: 7.200 TL 

Bango Güvercin: Her yerde beslenebilir. Afrika kökenlidir en çok Avrupa da yetişmektedir. Fiyatı: 600 TL 

Bağdadi  Güvercin: Bulunduğu ortamdan başka bir ortama alışamaz bu güvercin çok zordur. Fiyatı: 12.000 TL 

Buhara Güvercin: Kökeni Orta Asya dır. Alçak göğüslü bir kuştur. Fiyatı 8.000 TL 

King Güvercin: Tavuk benzetmesi yapılan bir kuştur. İri bir güvercindir zor bulunur. Kökeni ABD’dir. Fiyatı:  20.000 TL

Dönek Güvercin: Özelliği havada yuvarlak şekilde dönmesidir. İzmir tarafında bulunur: Fiyatı: 800 TL 

Saya Kelebek Güvercin: Süs güvercinidir. Fiyatı: 900 TL 

Hünkarı Güvercin: Osmanlı devrinde Sultanların sarayda beslediği güvercindir. Fiyatı: 17.000 TL 

Dragon Posta Güvercin: Deniz üzerinde sudan geçebilen tek güvercindir. Fiyatı: 450 TL 

Hollanda Posta Güvercin: Ren olarak en farklı güvercindir. Fiyatı: 5.250 TL 

Balina Güvercin: Süs güvercini iri ve tombuldur. Fiyatı: 7.000 TL 

Miro Taklacı Güvercin: Irak kökenlidir en belirgin özelliği rengarenk olmasıdır. 12.000 TL

Makedon Güvercin:  Türkiye de akkuyruk olarak bulabiliriz. Fiyatı: 2.000 TL 

Hünkarı Güvercin:  Türkiyede  Fiyatı 100 TL  

Kelebek Güvercin Fiyatı: 130 TL 

Sabuni Güvercin Fiyatı: 80 TL 

Bursa Güvercin Fiyatı: 350  TL 

Arap Güvercin Fiyatı: 75 TL 

Yunan Dönek Güvercin Fiyatı: 400 TL 

Kızıl Güvercin Fiyatı: 100 TL  

Posta Güvercin Fiyatı: 200 TL 

Nudii Güvercin Fiyatı: 50 TL 

Bango Güvercin Fiyatı:  30 TL 

Miski Güvercin Fiyatı: 100 TL 

Lahor Güvercin Fiyatı: 400 TL 

Çakmaklı Güvercin Fiyatı: 60 TL 

Sarı Güvercin Fiyatı: 250 TL 

Miro  Güvercin Fiyatı: 350 TL 

Re]]> Mardin Güvercinleri https://www.guvercinler.gen.tr/mardin-guvercinleri.html Thu, 04 Oct 2018 23:56:47 +0000 Mardin güvercinleri, ya da diğer bir deyişle taklacı Mardin güvercinleri kendi kategorisinde "performans güvercinleri" olarak bilinirler. Bu güvercin türü, uçmaya bırakıldıktan sonra kendi doğasına uygun yeteneklerini sergilemey Mardin güvercinleri, ya da diğer bir deyişle taklacı Mardin güvercinleri kendi kategorisinde "performans güvercinleri" olarak bilinirler. Bu güvercin türü, uçmaya bırakıldıktan sonra kendi doğasına uygun yeteneklerini sergilemeye başlar. Yani, yüksek ve açılarak uçması, pikeli ve oyuncu olması, nokta dalışı yapabilmesi, taban taklasını çevirebilmesi, fişeğine hızlı bir şekilde asılabilmesi, asılırken birden fazla takla atması, taklalar arası mesafe koyabilmesi, bitiş noktasında baş bağlama taklasını atabilmesi ve her 10-15 dakikada bir bir fişeğe gelebilmesi, bütün bunları yaparken çıkardığı kanat sesi, havada kaldığı uçma süresi ve kümesine taklalı inmesi ile özel bir güvercin türüdür.


Mardin güvercinleri, fiziksel olarak temel özelliklere sahiptirler. En önemli özellikleri ise kafa ve ayak yapılarıdır. Kafaları armut şeklinde iri ve kemiklidir. Kafalarında, perçemleri (gülleri) vardır. Gözleri yuvarlak, etli, göz renkleri açık beyaz, göz bebekleri ise küçük ve siyah olur. Gözleri cam gibi parlar. Gaga kalın ve orta uzunluktadır. Ayakları yüksek, paçaları parmaklardan yana ve arkaya doğru kılıç şeklinde uzar. 

Mardin güvercinleri, aidiyet duyguları çok yüksek canlılardır. Başka bir kümeste büyüyen yavru güvercinler farklı bir yere götürüldüklerinde bir yolunu bulup mutlaka ilk evlerine dönerler. Yavru bir güvercini kafesine alıştırmak için, yaklaşık 10 gün kadar bir zaman kanatlarını birbirine bağlayarak ait olduğu damda dolaşmasını sağlamak gerekir.Böylece yavru güvercin ait olduğu çevreyi ve yeri tanımış olur.

Sonra uçma alıştırmalarına başlanır. Kanatları çözüldüğü vakit acemi güvercin yaşadığı damda, duvarlarda gezinerek evine ait bilgileri pekiştirir. Bir süre sonra da uçuşa başlar. Güvercin yetiştiricileri hava ve rüzgarın durumuna dair muhakkak bilgi sahibi olmalıdır.

Güvercinin güneşi görebilmesi için havanın açık, yönünü karıştırmaması için de rüzgarın güneyden kuzeye doğru esmesine dikkat etmek gerekir. Böylece bir iki denemenin ardından uçuşunu gerçekleştirip evine döner. Taklacılar için en büyük risk, atmacalara yem olmaları ya da kendilerini oyuna kaptırıp yönlerini şaşırmalarıdır.

Mardin'in en önemli simgelerinden olan bu güvercin türü, emsalleri içinde de en özel olanlarından biridir.
]]>
Hünkari Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/hunkari-guvercin.html Fri, 05 Oct 2018 16:51:07 +0000 Hünkari Güvercin: Hünkari (Oriantal Frill) ilk olarak 17.yüzyılın başında, Osmanlı kuşçularınca Manisa’ da Şehzade Sarayı için özel olarak yetiştirilmiş ve yetiştirilmesi sarayın dışında, yasaklanmış bir kuş Hünkari Güvercin: Hünkari (Oriantal Frill) ilk olarak 17.yüzyılın başında, Osmanlı kuşçularınca Manisa’ da Şehzade Sarayı için özel olarak yetiştirilmiş ve yetiştirilmesi sarayın dışında, yasaklanmış bir kuş ırkımız dır. Ana vatanı Türkiye, menşei Manisa’ dır. Batılı kaynaklarda da ana vatanının, İzmir ve Manisa yöresi olduğu belirtilir. Bu inanılmaz güzellikteki Hünkari güvercin ırkı, Osmanlı İmparatorluğu devrinde Sarayda geliştirilmiş, Hünkari ismi de buradan gelmiştir. O dönemlerde, sadece sarayda yaşayanların yetiştirmesine izin verildiği bu kuşların bazılarını, halk yakalayarak mağaralarda gizlice yetiştirilmeye çalışmıştır.

Hünkari güvercin (Oriantal Frills) ilk defa 1864 yılında H.P.Caridia tarafından İzmir'den alınarak, İngiltere'ye götürüldü. 1879 yılında Amerika'da New York' da National Columbarian Society tarafından ilk kez sergilendi. Göğsünde kıvırcık tüylü, paçalı, sivri tepeli ve küçük yapılı bir kuştur. Hünkari güvercinler renklerindeki zenginlik nedeniyle tamamen sergi amaçlı yetiştirilir.

Hünkari Güvercin Türleri: 

Satinette (Kanat-Kuyruk İşlemeli)  Bu gruptaki Hünkarilerin, kafa, boyun ve gövdesi beyaz renk, kanatların üstü ile kuyrukları renklidir. Kanat üstleri değişik renkte dantel işleme biçiminde desenlidir. Kuyruklar ise gri olup, uçlarında mühür denilen beyaz damgalar bulunur.

Hünkari Irkında Göz Rengi: 

Bu ırkta belirgin ve değişmeyen göz rengi vardır. Beyaz kafa tüyleri olan cinslerde, göz rengi siyah, renkli kafa tüyleri olan cinslerde ise, göz rengi turuncudur.

Hünkari Güvercin Tepe ve Gül: 

Hünkari ırkının baş tüyleri, arkaya doğru sivri bir külah şeklinde olur. Bu biçimdeki tepe hünkari güvercinlerin en belirgin özelleridir.

Göğüslerdeki ters dönmüş kıvırcık tüyleri, bu ırkın ikinci özelliğidir. Bu özellik, birçok azman tür de görülür. Bu ters dönmüş kıvırcık tüyler, ne kadar çoksa, o kadar makbuldür. Karşıdan bakıldığı zaman, açmış bir gül görünümü verir. Bu nedenle, bağrı güllü de denilir.

Hünkari Güvercin Kanat ve Kuyruk

Kanatlarındaki dantel desenleri, mavi, gri, gümüş, haki, kahve, kırmızı, siyah gibi değişik renklerden oluşur. Bazen tek bir tüy üzerinde üç ayrı renk görülebilmektedir.

Hünkari güvercinleri, bu kendine has özellikleriyle, göz zevkine hitap eden, bir kuş ırkımızı temsil eder. Hünkarilerin üzerinde bulundurdukları renklerin ağırlığına göre çeşitli kanat renkleri vardır. Tüm beyaz vücutlu türlerinde, kuyruk gri-mavi renk, uçlarında ise padişah mührü denilen beyaz damgası vardır. Bu mühür zamanla dağılıp, kuyruklarda beyaz kuşak haline dönüştü. Günümüzde kuyruk uçlarında artık metal para gibi beyaz mühre sahip kuşlar çok ender görülmektedir.

Hünkari Irkında Yavru Bakımı: 

Hünkari güvercini ırkı kuşlarımız, azman ırkından gelir. Bu nedenle azman cinsinin yavru bakım özelliklerini kaybetmemişlerdir.

Blondinette: Gövde İşleme: Bu gruptaki Hünkari ırkı kuşlar ikiye ayrılır. Birinci grupta, Hünkari güvercinlerin kafa ve boyunları düz renkli, vücut, kanat ve kuyruk tüyleri değişik renklerde dantel işlemelidir. Halk tarafından, üzerinde bulunan renge göre Karaçil, Kırmızıçil gibi yöresel isimle bilinir.

Diğer grupta ise vücudun tamamı, boyun ve kuyruk tek renk olup (genelde gri-mavi) kanatların üstü desen işlemelidir. Kuyruklarda, padişah mührü denilen damga bulunur.Bu gruptaki Hünkari güvercinler halk tarafından Çam kabuğu diye adlandırılır.

]]>
Güvercin Vitamini https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-vitamini.html Fri, 05 Oct 2018 20:27:05 +0000 Güvercin vitamini, Güvercin, kanatlı kuş grubuna giren bir türdür. Güvercinlerde beyin ile kafatası arasındaki ferromanyetik faktörler, yerde oluşan manyetik alana karşı duyarlı hale gelmişlerdir. Güvercinler bu sistemle bi Güvercin vitamini, Güvercin, kanatlı kuş grubuna giren bir türdür. Güvercinlerde beyin ile kafatası arasındaki ferromanyetik faktörler, yerde oluşan manyetik alana karşı duyarlı hale gelmişlerdir. Güvercinler bu sistemle birlikte yerin manyetik oluşumlarına karşı değişiklik hissedebilmektedir. Ferromanyetik, kuşların ne kadar uçtukları ve ne kadar uzağa uçarlarsa uçsunlar yönlerini kolaylıkla bulmalarını sağlayan sistemdir. Bazı güvercin türleri yenmek için özel olarak yetiştirilir. Güvercin eti lezzetli olduğu kadar pahalıdır. güvercinlerin lezzetli olabilmesi için yumurtadan çıktıktan 28 gün sonra tüketilmesi gerekir. Güvercinlerin yaşam şartları itibariyle gerekli vitamin almaları oldukça zordur. Bu sebepten dolayı güvercinlerin vitamin eksiklikleri fazlalaşmaktadır. 

Güvercin vitamini eksikliği, günümüz şartlarında oldukça sıklıkla görülen bir durumdur. Çünkü günümüzde betonlu yapılaşma arttığı için doğal koşullar yok olmakta güvercinin yeşil alanları kısıtlanmaktadır. Doğal ortamda bulabileceği gıdaları bulamadıkları ve atık gıdalarla beslendikleri için güvercinlerde vitamin eksikliği ortaya çıkmakta buda yapılarında bir düzensizlik ve doku bozukluğu oluşmakta aynı zamanda bu bozukluklarda güvercinleri ölüme sürüklemektedir. Bazı gelişim düzensizlikleri güvercinlerde verimin azalmasına, hastalıklara karşı direncin düşmesine ve güvercinlerin doğal özelliği olan sportif yapının azalmasına yol açmaktadır. Güvercin vitaminleri günümüzde farklı çeşitleri bulunmaktadır. Güvercinin gelişimine göre de vitamini ihtiyacı farklılaşır. Büyüme ve değişmesiyle vitamin ihtiyacı artmaktadır.

Güvercinlerin ihtiyacı olduğu bazı vitaminler şu şekildedir:

A vitamini: Genç yaştaki güvercinin gerekli olduğu vitamin, güvercinin gelişimini olumlu yönde etkilediği gibi bulaşıcı hastalıklara ve parazitlere karşı da antikor üreterek koruyucu etki yapar.

K vitamini: Güvercinlerde oluşan kanama hastalıklarına karşı oldukça etkili bir vitamindir. Güvercinlerin her dönemde yeteri miktarda alması gerekir.

E vitamini: Güvercinlerde ki kasların çalışmasını sağlayarak anne ve yavru güvercin için gerekli olan vitamindir.

D vitamini: Güvercinin metabolizmasının düzenli bir şekilde çalışabilmesi için fosfor ve kalsiyum dengesinin sağlanması oldukça önemlidir. Göğüs kemiğindeki şekil bozukluğu ve raşitizm oluşmasını önemli ölçüde engeller.

B1 vitamini: Vücutta bulunan yağdaki asitlerin ve karbonhidratların bozulmasına yol açar. Güvercinlerin metabolizması yüksek seviyelerde olduğu için hızlı uçuşlarda vitamin oldukça önemlidir.

Güvercin vitaminleri önemi nedir 

Yüksek verimliliğin sağlanabilmesi için en önemli koşul vitaminlerin özel ve seçkin olması gerekir. Vitaminlerin yüksek kaliteli ve ekonomik yem karışımları ile uygun kombine edilmesi yüksek verimin alınması için ön koşuldur. Yeteri ölçülerde vitamin desteğinin sağlanması durumunda büyüme düzensizliklerinde ki gelişim hatalarını ve hastalık olasılıklarını ve eşemsel yetersizliklerini en alt düzeye indirgenir. Belirtilen amaçlar için vitamin masrafı, aynı gelir çeşidi ve satım seçeneklerinin gerektirdiği diğer girdilerden daha uygun fiyata sağlayabilirsiniz. Hayvansal verim en üst düzeyde artacağı için güvercin vitaminin giderleri görünmemektedir.

]]>
Erkek Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/erkek-guvercin.html Sat, 06 Oct 2018 05:01:12 +0000 Erkek Güvercin; Güvercin beslemek hobi gibi başlayıp bir hastalık haline gelebilir. Çünkü onlarla ilgilenmek uçmalarını izlemek muhteşemdir ve bir kere bakmaya başlayanlar vazgeçemez hala gelirler. Git gide güvercinler hakkında Erkek Güvercin; Güvercin beslemek hobi gibi başlayıp bir hastalık haline gelebilir. Çünkü onlarla ilgilenmek uçmalarını izlemek muhteşemdir ve bir kere bakmaya başlayanlar vazgeçemez hala gelirler. Git gide güvercinler hakkında ustası olurlar. Güvercinlerin erkek dişi ayrımı özelliklerinden belli olur. Başka türlü diğer hayvanlar gibi ayırt edilemez. Güvercin bakımı yapan kişiler eşit şekilde güvercin bakarlar. Bilirler ki üretim döneminde verimi daha iyi alabilirler. Her güvercin yuvaya iki yumurtayla yatar ve genel de bunlardan biri dişi biri erkek olarak çıkar. Bunu ayırt edebilmek için de belli kriterler vardır . 

Erkek Güvercin Ve Dişi Güvercin Ayırma yöntemleri;
 • Erkek güvercinlerin boynu kalın olur. 
 • Erkek güvercin dişi güvercine göre daha kalın bir sesle öter. 
 • Güvercinlerin kursağı ile kanatlarının bitiştiği yerde bir kemik vardır bu erkek güvercinlerde kalın dişiler de incedir. 
 • Dişi güvercinler daha zarif bir yapıya sahip olurlar erkekler ise daha kaba.
 • Dişi güvercinlerin boyunları erkek güvercinlere göre daha kısadır ve incedir.
 • Erkek güvercinin duruşunda heybet vardır, ve heybetli bakışla yürür öter. 
 • Güvercinlerin gagasından tutup çekildiğinde ise erkek güvercin tepki vermez ama dişi güvercin verir. 
]]>
Posta Güvercini https://www.guvercinler.gen.tr/posta-guvercini.html Sat, 06 Oct 2018 15:55:16 +0000 Posta güvercini; Araştırmalar M.Ö. 1200 yıllara dayanan posta güvercini tarihi Mısırlıların haberleşme aracı olarak kullandığını göstermektedir. M.Ö.300 yıllarında Çinlilerin ülke genelinde haberleşmek için Posta güvercini; Araştırmalar M.Ö. 1200 yıllara dayanan posta güvercini tarihi Mısırlıların haberleşme aracı olarak kullandığını göstermektedir. M.Ö.300 yıllarında Çinlilerin ülke genelinde haberleşmek için kullanmış ve savaş sırasında haberleşmede aktif rol almştır. iteratürde ismi columba livia olan güvercinler tarih boyunca gelişmiş yön bulma içgüdüleri sayesinde insanların haberleşmesi için eğitilmiş ve kullanılmışlardır.  Reuters haber ajansının kurucusu Paul Reuters Belçika'nın Brüksel şehri ile Almanya'nın Aachen şehrine 45 posta güvercininden oluşan bir ekip kurarak haber ve borsa fiyatlarını dağıtmıştır.

Bilim insanlarınca yapılan uzun yıllar boyu süren çalışmalar neticesinde posta güvercinlerinin çok uzak mesafelerden evlerinin yolunu tekrar nasıl bulabildiği sorunsalı cevap bulmuş ve posta güvercinlerinin manyetik alan algılama özelliğine sahip oldukları anlaşılmıştır. Bu manyetik algılayıcınında posta güvercinlerinin 1,2 cm uzunluğunda bulunan gagalarında saklı olduğu anlaşılmıştır. Posta güvercinlerinin üst gaga yapısında 5 mikron çaplı çok güçlü mıknatıs özeliği gösteren kristaller barındırır. Sinir liflerinin ucunda bulunan demir ve fosfatın posta güvercinlerin'de dünyada meydana gelebilen en düşün manyetik değişikliği bile hissettirdiği anlaşılmıştır. Emek ve sabır özellikleri ile yetiştirilen posta güvercinleri kuşun form özellikleri ve zekasının iyi olmasını ister. Katılacağı yarışmalardaki başarısı için posta güvercininin fiziki özelliği iyi olmalıdır.

Posta güvercini fiziki özellikler genel olarak; 
 • Göz ve gaga şekili
 • Göğüs yapısı 
 • Tüy yapısı
 • Kanatları ve kuyruğu gibi denge sağlayıcı organlardır.
Posta güvercini fiziki özellikleri ise;
 •  Diğer güvercinlere göre biraz daha iri ve yapılıdırlar.
 •  İnci göz şeklinde anlatılan posta güvercinleri makbuldür. 
 • Göz renkleri kırmızıdır. 
 • Ayakları paçasız ve kırmızı renklidir. 
 • Ayak parmakları biraz uzun olur. 
 • Bacakları uzun ve gergin olur.
 • Kanatlarında 10 ar telek bulunur ve başta bulunan teleğin dışarıya doğru bakması tercih sebebidir. 
 • Kanatın altında olan tüyler düzgün ve gelişimini tamamlamış olması gerekir.
Posta güvercini yetiştiricileri kökeni belli olmayan kuşları kesinlikle almazlar. Bu tür kuşlar cins olmadığından bir değeri yoktur. Bu durumu anlatan bir Belçika atasözü de  'iyi soy aldatmaz' der. 
]]>
Cocci Geel https://www.guvercinler.gen.tr/cocci-geel.html Sun, 07 Oct 2018 08:12:54 +0000 Cocci gell: Kanıtlı hayvanlarda kullanılan bir ilaç cesitidir. İçerisinde vitamin ve minareller olduğu için kuşların zinde ve sağlıklı kalmalarını sağlar.Cocci gell kullanım amacı:Cocci Cocci gell: Kanıtlı hayvanlarda kullanılan bir ilaç cesitidir. İçerisinde vitamin ve minareller olduğu için kuşların zinde ve sağlıklı kalmalarını sağlar.

Cocci gell kullanım amacı

:Cocci geel trichomoniasis ve coc cidiosise karşı çok etkilidir ve buna karşın yüksek bir faydaya sahiptir.
Sıklıkla üretme mevsimi esnasında belirip kanatlı hayvanlarda ve güvercinlerde gizli olarak alt kliniksel enfeksiyona sebep olan hastalıklara karşı direnç göstermekte etkilidir.
Vitamin içeriği olarak içerisinde barındırdığı amino asitleri güçlü bir dozunu içerir.
Güvercinlerde oluşan sindirim sistemi bozuklukları, ve tüm çiçek hastalıklarına karşı çok iyi bir şekilde etkilidir.

Cocci gell dozu ve kullanışı: 

2.5 litre içme suyuna  8 gm kullanılır.

  Cocci gell içeriği

  • Amprolium 50 miligram Ronidazole 10 mg
  • Vitamin A 2100 IU Vitamin D3 510 IU.
  • Vitamin E 2.0 miligram Vitamin C 2.5 mg
  • Vitamin B2 0.47 mg Vitamin B7 0.26 mg
  • Vitamin B13 2.6 g Biotin 2.0 g
  • Nicotinic acid 1.6mg D-calcium-
  • Pantothenate 100 mg
  • Folic acid 0.0.7 mg Vitamin K3 0.38 mg
  • Methionine 2.0 mg Lysine 0.4 mg
  • Sodium sulphate 6.0 mg Potassium chloride 2.5 mg
  • Manganese sulphate 2.5 mg Zinc sulphate 1.0 mg
  • Copper sulphate 1.2 mg Ferrous sulphate 2.5 mg

  ]]>
  Tetra 250 https://www.guvercinler.gen.tr/tetra-250.html Sun, 07 Oct 2018 12:49:16 +0000 Tetra 250: her kapsül içeriğinde, 250 500 mg tetrasiklin Hcı vardır. Tetra Endikasyonlar: Duyarlı mikroorganizmaların sebep olduğu kulak burun boğaz ile alt solunum yolları enfeksiyonu, üri Tetra 250: her kapsül içeriğinde, 250 500 mg tetrasiklin Hcı vardır.

  Tetra Endikasyonlar: Duyarlı mikroorganizmaların sebep olduğu kulak burun boğaz ile alt solunum yolları enfeksiyonu, üriner sistem enfeksiyonu, penisiline dirençli olan gonore, sifilis, endoservikal ile rektal enfeksiyon, cilt ve yumuşak doku enfeksiyonu, difteri, akne, kızıl, basilli ve amipli dizanteri, tifüs, brusellozis, trahom, Rickettsia enfeksiyonları, akut antraks, aktinomikozis, mastoidit ile bundan ayrı post ve pre operatuar profilaktik kullanılma tavsiye edilir. Tetrasiklinlere şiddetli duyarlılık olduğu bilinenler için kontrendikedir.

  Tetra 250 İçin Uyarılar: Tedavi esnasında duyarlılık göstermeyen mikroorganizmalar süperenfeksiyon oluşturabilir. Buna benzer durumlarda ilaç kesilip, etkin mikroorganizmaya daha uygun bir ilaçla süper enfeksiyon tedavi yapılmalıdır. Bu İlacın kullanımı esnasında, hastalar için meydana gelebilecek gastrointestinal sistemle alakası muhtemel yan etkileri engellemek için Tetra 250 kapsül bol miktarda sıvı ile beraber alınmalıdır. Kullanım esnasında herhangi alerjik bir reaksiyon görüldüğünde ilaç bırakılmalı; hasta antihistaminikler, epinefrin türevleri, presöraminler ve kortikosteroidler ile tedavi yapılmalıdır. Tetrasiklin kullanan bazı hastalarda fotosensitivite görülebilmektedir. Deride eritem görüldüğü vakit ilaç alımı durdurulmalıdır. Tetrasiklin grubu antibiyotikler uzun zamanlı kullanımda dişlerde kalıcı olarak renk değişikliğine sebep olabilir. Bundan dolayı diş gelişimini tamamlamayan (8 yaşından küçük) çocuklar ve hamilelerde bilhassa hamileliğin ikinci yarı döneminden sonra kullanılması sakıncalı olur. Tetrasiklinler protrombin aktiviteyi baskı altına aldığından, antikoagülan ilaçlar ile beraber kullanıldıklarında bu tip ilaçların dozunun azaltılması gerekir. Anne sütüne geçmesi nedeniyle tedavi zamanında emzirmeye ara verilmesi gerekir.

  Tetra 250 Yan Etkileri: Gastrointestinal sistem: anoreksi, diyare, bulantı, kusma, disfaji, glosit, enterokolit, ender olarak özofajit ile özofajiyel ülserasyon oluştuğu bildirilmiştir. Cilt ve yumuşak doku için: makülopapüler döküntü, fotosensitivite ve eritem. Üriner sistemde: tetrasiklinlerin antianabolik tesirleri Bun yükselmesine sebep olabilir. Şiddetli duyarlılık reaksiyonları: anjionörotik ödem, ürtiker, anafilaktoid purpura, anafilaksi ve sistemik lupus eritematosuzda ateşlenme. Tetrasiklin kullanımı zamanında hemolitik anemi, trombositopeni  ile eozinofili bildirilmiştir. 

  Tetra 250 Etkileşimi: Kalsiyum ve demir tuzları, antasidler, magnezyum içeren laksatif tetrasiklinlerin absorpsiyonunu hafifletir. Barbitürat, karbamazepin ve fenitoinle beraber kullanılmasında tetrasiklinin kan seviyeleri artabilir. Antikoagülanlarla beraber kullanılmasında, antikoagülan doz ayarlanması icap edebilir. Bakteriyostatik ilaçlar penisilinlerin bakteriside tesirine müdahale edebileceği için penisilinlerle beraber tetra 250 uygulanmamalıdır.

  ]]>
  Bağdadi Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/bagdadi-guvercin.html Sun, 07 Oct 2018 14:47:11 +0000 Bağdadi Güvercin, Ülkemizde Bağdadi, Bağdatlı gibi adlarla tanınmış, ana yurdu Irak olan ve genellikle yurdumuzun Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilen bir güvercin türüdür. Bu güvercinler genel olarak diğer güvercin t Bağdadi Güvercin, Ülkemizde Bağdadi, Bağdatlı gibi adlarla tanınmış, ana yurdu Irak olan ve genellikle yurdumuzun Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilen bir güvercin türüdür. Bu güvercinler genel olarak diğer güvercin türlerine göre daha büyüktür. Bu güvercinlerin en büyük özellikleri yaptıkları bir yuvayı ölene kadar terk etmemektir. Bağdadi güvercinler yaptıkları bir yuvadan ömür boyu ayrılmaz ve nerede olursa olsun ilk yuvalarına tekrar dönebilme özellikleri vardır. Günümüzde sayısı oldukça azalan bu güvercinlere yurdumuzda az da olsa Güneydoğu Anadolu bölgesinde rastlanmaktadır.

  Beyaz, siyah, sarı ve kırmızı gibi birçok rengi bulunan bu güvercin türü normal güvercin ırkına göre daha büyük bir türdür. Ağırlıkları genellikle 500-600 gramdır ve bir kiloya kadar ulaşabilir. Gaga yapıları uzun ve kalın, burun delikleri ise belirgindir. Büyük ve kırmızı renk ayaklara sahip olan bu güvercinler paçasızdır. Ayak parmakları oldukça uzun, gözleri ise genellikle kırmızı ve turuncudur. Göz çevresi tüysüz, kırmızı ve kabarık etlidir. Boynu ve bacakları uzundur ve kartal görünüşüne sahiptir.
  Bağdadi Güvercin
  Yuvasını terk etmeme özelliğine sahip olan Bağdadi Güvercinler geçmişte genellikle haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Salma adı verilen uzak mesafeden kuşları bırakıp tekrar yuvalarına dönmelerinin beklendiği yarışlarda Bağdadi Güvercinler en uzak mesafeden yuvasına geri dönebilme özelliği ile en çok tercih edilen kuş türüdür. Bu özellikleri ile Evliya Çelebi tarafından da eserlerinde anlatılan bir kuş türüdür. Evliya Çelebi eserlerinde bu kuşlardan övgüyle bahsetmiş ve bu kuşlar ile ilgili bazı bilgileri günümüze aktarmıştır. Bağdadi Güvercinler Kuşlar Kalesi adı verilen bir kale içinde ulunan eski bir kilisede papazlar tarafından haberleşme amaçlı olarak yetiştirilmiş ve Bağdatlı tüccarlar bu geleneği sürdürmüştür. Oyun veya takla atma gibi özellikleri bulunmayan bu güvercinlerde en belirgin özelliklerden biri uzun uçuş mesafesi ve geri dönebilmektir. 
  ]]>
  Adana Güvercinleri https://www.guvercinler.gen.tr/adana-guvercinleri.html Mon, 08 Oct 2018 10:38:40 +0000 Adana Güvercinleri, Genellikle Çukurova bölgesinde yetiştirilen bu güvercinlerin ana yurdu Arap Yarımadasıdır. Töme (kısa gaga) ve Tartaç (uzun gaga) olmak üzere iki cinse ayrılmıştır. Genellikle Adana ve Mersinde yetiştiricil Adana Güvercinleri, Genellikle Çukurova bölgesinde yetiştirilen bu güvercinlerin ana yurdu Arap Yarımadasıdır. Töme (kısa gaga) ve Tartaç (uzun gaga) olmak üzere iki cinse ayrılmıştır. Genellikle Adana ve Mersinde yetiştiriciliği yapılan bu kuşların her rengi bulunmaktadır. Yetiştiriciler tarafından aranan genel özellikleri renk değil yüksek uçuş mesafesi ve hızlı iniştir. Yedi aylık olduktan sonra bu türde çiftleştirme dönemi başlamaktadır. İyi bir uçuş performansı için genellikle çiftleşmeye izin verilmez çünkü çiftleşme performansı düşürmektedir. Ömürleri boyunca bir veya iki kez çiftleştirirler. Bahar ve yaz dönemlerinde ise yavru alınır.

  Bu güvercinlerde en büyük özellik performans kuşları olmalarıdır. Dişi güvercinler genellikle yumurta almak için erkekler ise uçuş için yetiştirilmektedir. Bu güvercinler genellikle ikili veya üçlü posta şeklinde uçmaktadırlar. Dalış özelliği yüksek olan bu kuşlarda eğitim genel olarak iki veya üç aylık olduklarında başlar. Dairesel hareketlerde gruplar halinde uçan bu güvercinlerde kanat şaplatma gibi özellikler bulunmaz. Kısa süreli ve küçük gruplarla uçarlar. Bu grupların her birine posta adı verilir. Her postada öncü bir güvercin bulunur ve diğer güvercinler bu güvercine bağlı olarak hareket ederler. Postaların isimleri genellikle öncü güvercinin cinsine göre verilir. Öncü güvercin uçuşu ve inişi belirleyen kuştur. Bu güvercinler genellikle 200 metreye kadar yükselir ve havada kalış süreleri ortalama on beş dakikadır. İyi bir grupta dalış bitirme süresi bir veya iki saniyedir. Kuşlar hızla zemine inişe geçer ve yere yaklaşınca fren yaparak konarlar.

  Adana güvercinleri genellikle ikili kapısı kapanabilen küçük bölmelerden oluşan dolaplarda barındırılır. Oldukça uysal ve eğitime müsait bir kuş türüdür. Kendiliğinden yuvalarına girme ve yuvadan oldukça kolay alınabilme gibi sahibine kolaylık veren özellikleri bulunmaktadır.

  Adana Güvercinleri
  Ortalama ömürleri 12 yıl ve ortalama performans uçuş süreleri 8 yıldır. Birçok rengi bulunan bu kuşlar bulunduğu yöreye göre farklı renklerle ve sıfatlarla de isimlendirilmektedir. Bunlar; Başıbeyaz, sami, bozuk, aynalı, muskalı, gerdanlı, küpeli, katrani, safi, sakar, meverdi gibi isimlerdir.

  Sami; açık mavi ve siyah bir renge sahiptir.
  Sakar; tamamı siyah kanatları beyazdır.
  Katrani; sami olarak adlandırılan kuşlarda yoğun olarak pul bulunuyorsa katrani olarak adlandırılır.
  Sakar; gagasında veya alnında beyaz leke bulunan güvercinlere bu ad verilir.
  Safi; genellikle vücutları beyaz boyun kısımları ise renklidir.
  Küpeli; kuşun kulağının ardından başlayarak boynuna doğru inen beyaz tüylerin oluşturduğu şekil dolayısıyla bu ad verilir.
  Meverdi, Beyaz ve kırmızı tonda bulunan güvercinlere verilen addır.

  Adana Güvercinlerinin Genel Özellikleri
  • Ağırlıkları genellikle 150-200 gram arasındadır
  • Kafaları iri yuvarlak veya iri köşelidir.
  • Gagaları genellikle kısa ne küttür.
  • Tırnakları beyaz, ayakları küçük ve bilekleri kısadır.
  • Uzun bir boyun yapısına sahiptir.
  • Gözleri çoğunlukla yeşil göz çevresi ise kırmızıdır.
  • Omuz başları içe doğru ve duruşları diktir.
  • Kanatları uzun ve geniş bir yapıya sahiptir.
  ]]>
  Dolapçı Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/dolapci-guvercin.html Mon, 08 Oct 2018 23:42:03 +0000 Dolapçı güvercin, ülkemizde çoğu bölgede dönek olarak ta anılan bir güvercin ırkıdır. Ancak Denizli şehrimizde bunlar dolapçı ve dönek olarak ayrılır. Dolapçı denilen güvercin ırkı döneklere göre daha kı Dolapçı güvercin, ülkemizde çoğu bölgede dönek olarak ta anılan bir güvercin ırkıdır. Ancak Denizli şehrimizde bunlar dolapçı ve dönek olarak ayrılır. Dolapçı denilen güvercin ırkı döneklere göre daha kısa boylu ve kısa bacaklıdır. Döneklere göre daha dik duruşlu olurlar. Her renkte olabilen dolapçı ırkının gaga rengi de kuşun rengine göre değişebilir. Fakat siyah dolapçı güvercin beyaz ya da siyah gaga rengine sahip olabilir. Göz renkleri de her renkte olabilir. Erkekler her zaman kanatlarını kuyruklarının üzerinde taşır, dişilerde ise kuyruk altında taşıyanlar olabilir. Kuyruk sayısı genellikle 14 olurken, bazen 16 olabilir. Dolapçı güvercinde mutlaka kuyruk düzeni aranmaktadır. Özellikle kuyruk üstü yağ bezesi olmayan kuşlardan daha iyi sonuç alınacağı düşünülür. Sağlıkları yerinde olan dolapçılar, oldukça iyi bakıcıdır.

  Dolapçı güvercin kümesine sadık olmalı

  Bu güvercin ırkı iyi bir grup uçucusudur. Grup sadece bu güvercinlerden oluşursa, kümesin üzerinden ayrılmadan düzen içinde hafif dağılarak hızlı bir şekilde havaya yükselirler. Havada fazla dağılmadan uçarlar. Kanat atışları daha sert olur. İyi bir dolapçı güvercini kümesine sadık kalmalıdır. Ne kadar yüksekten uçuyor olsa da, kümesteki parıltıyı gördüğünde, hemen burun üzeri kanatları tam açık olarak spiraller çizip hızlı bir şekilde kümesin olduğu yere dalar. Spirallerin dar ve hızlı olması beğenilen bir durumdur. Bunlar seri dolap olarak tanımlanır. Spiralleri geniş olan ve yavaşça alçalanlar fırtıkçı olarak tanımlanır. Bunlar fazla beğenilmez. Bu ırklar kelebek dalışından daha seri şekilde ve hızlı bir dalış yaparak alçalır. Spiralleri takip ederek, açı ve yükseklik tercihi yapmazlar.

  Dolapçı ırkı ürkek bir yapıya sahiptir. Yavrularını uçuşa alıştırma döneminde takip edilmeleri gerekir. Yavrular gruplarla birlikte alıştırılırsa, daha iyi uyum sağlarlar. Başka gruplarla çarpışmadan deneyim yaşayan yavrular güvenilir bir uçucu olur. Dolapçı güvercinin en beğenilen renkleri arasında yamalı, süt beyaz, akkuyruk ve çil bulunmaktadır.

  Dolapçı Güvercin

  Dolapçı güvercinlerinin yetiştirilmesi

  Öncelikle kuşların barınağına özen gösterilmelidir. Yetersiz havalandırmadan kaçınılmalıdır. Soğuktan korunarak, kümeslerin havalandırılmasına özen gösterilmelidir. Bu şekilde hava akımı ve nem kuşlara zarar verecektir. Özellikle tüneklere hava akımının gelmemesi gerekir. Havalandırma bacalarının olması da, dışkıdan kaynaklanan amonyak ve nemin atılmasını sağlar. Kümesler güney ve güneydoğuya bakarsa daha iyi olur. Kümesin altı beton olursa, yıkanarak dışkıların temizlenmesi de kolay olur. Altına kireç ve kuru kum karışımı da konuşabilir. Ancak bunun belirli zamanlarda değişimi sağlanmalıdır. Arzu edilirse kalın buğday sapı da altlık olarak kullanılabilir. Bunlar ıslandığında ve kirlendiğinde değiştirilmelidir. Kümesin büyüklüğü ise, içerdeki kuşların sayısına uygun olmalıdır. Çiftlerin kalacağı bölmelerin olması da gerekir. Her çifte yuvalık, her kuşa da tünek bulundurulmalıdır. Bölmelerde kuşlardan fazla tünek olmalıdır.

  Dolapçı güvercinlerin kafeslerinde diğer türlerde olduğu gibi her zaman temiz su olmalı, karbonhidrat, protein, vitamin, yağ ve minerallerden zengin yemlerle beslenmeleri gerekir. Yemlerde olan danelerin çimlenme özelliğini kaybetmemesi gerekir. Yemlerin ölçüleri kuşların ağırlığına göre ayarlanmalı,, yavru döneminde daha fazla su ve yem verilmelidir.

  ]]>
  Beyaz Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/beyaz-guvercin.html Tue, 09 Oct 2018 15:28:12 +0000 Beyaz Güvercin, Güvercin türleri içinde en yaygın karşımıza çıkan güvercin türüdür. Güvercin türleri içinde orta büyüklüğe sahiptir ve boyunları da orta uzunluktadır. Yaygın olarak rastlanılan bu türde gagalar da dahi Beyaz Güvercin, Güvercin türleri içinde en yaygın karşımıza çıkan güvercin türüdür. Güvercin türleri içinde orta büyüklüğe sahiptir ve boyunları da orta uzunluktadır. Yaygın olarak rastlanılan bu türde gagalar da dahil tüm vücutları beyazdır. Gözleri ise siyah renktedir. Yağlı tohum, baklagiller, ve tahıllar ile beslenebilen bu kuş türünün yetiştiriciliği yapılabildiği gibi şehirler de ve insanların yaşadığı alanlarda kendi hayatlarını sürdürebilme özellikleri de vardır.

  Genellikle barışı ve saflığı sembolize ederler. Bu güvercinler tüy şekilleri, renkleri ve uçma özellikleri gibi birçok şekle göre çeşitli türlere ayrılmışlardır. En bilinen beyaz güvercin türleri; Azman, Bango, Trakya, Selçuklu, Adana, Taklambaç, İstanbullu, Trabzon ve Çorum Çıplağı' dır. 

  Azman, Denizli de yaygın olarak bulunan bu güvercinler türleri azalan kuşlar arasındadır. Kısa gagalı ve uzun boyunlu bu kuşlar sivri kanatlara sahiptir. Grup halinde hareket edebilme özelliği vardır.

  Bango, Anayurdu Afrika olan bu kuşlar en yaygın güvercin türüdür. Kısa ve kalın gagaya sahiptirler. Ayakları kısa ve tüysüzdür. Gözlerinin etrafında ve kuyruğunun üzerinde bulunan karamel rengi dışında tüm vücutları süt beyazıdır. Yapıları itibarıyla martıyı andırmaktadırlar.

  Selçuklu, yerel adı Enseli olan bu kuşlar ülkemizde genellikle Konta ovasında bulunmaktadır. Geniş yelpaze şeklinde olan kuyruğundan dolayı yörede bu kuşa enseli adı verilmiştir. Vücudunun büyük kısmı mat beyaz bir renge sahiptir.

  Trakya, sadece Trakya bölgesinde yaşadığı için bu adı almıştır. Beyaz haricinde başka renkleri de bulunmaktadır. Bu güvercinlerde gagalar dahi beyazdır. Vücutlarında yalnızca ayakları kırmızı renktedir. Oldukça ürkek bir yapıları vardır.

  Taklambaç, Nesli oldukça azalmış olan ve ülkemizde Konya Yöresinde yetiştirilen bir güvercin türüdür. Adını takla atma özelliğinden alan bu kuşların beyaz dışın da farklı renkleri de bulunmaktadır.

  Adana, dalıcı güvercinler olarak adlandırılan bu kuşlar genellikle ikili veya üçlü gruplar şeklinde dairesel hareketlerle uçarlar. Beyaz dışında farklı renkleri de vardır ve bu kuşlar renkleri için değil performansları için yetiştirilmektedir.
  Beyaz Güvercin
  İstanbullu, Ülkemizde Şanlıurfa ve yöresinde yaygın olan bu kuşların gerçek adı Damascus'tur. Orta boylu bir kuş türüdür ve takla atma gibi özellikleri yoktur. Kafa bölgesi yuvarlak ve kuyruk sayıları diğer güvercin türlerine göre fazladır. Yuvasına ve yavrularına oldukça düşkündür.

  Çorum Çıplağı, Dört farklı renk formuna sahip olan bu kuş türünde beyaz güvercin sınıfına dahil olan süt beyaz formu bulunmaktadır. Bu türe ait beyaz güvercinlerde gözler alacalı vücutları ise tamamen beyazdır.

  Trabzon, Pek çok farklı renge sahip bu kuş türü ülkemizde nadir olarak bulunmaktadır.
  ]]>
  Bango Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/bango-guvercin.html Wed, 10 Oct 2018 04:21:11 +0000 Bango güvercin, güvercin ırkları arasında oldukça geniş kapsamlı olan bir ırktır. Özelliği diğer ırklara göre daha küçük boyda olmasıdır. Bango güvercinin geçmişi 8. yüzyıldan Afrika'dan gelir. Kuşun vüc Bango güvercin, güvercin ırkları arasında oldukça geniş kapsamlı olan bir ırktır. Özelliği diğer ırklara göre daha küçük boyda olmasıdır. Bango güvercinin geçmişi 8. yüzyıldan Afrika'dan gelir. Kuşun vücudu ve sahip olduğu renkler güzel bir harmoni yaratarak, oldukça uyumlu bir görünüm oluşturur. Kafası büyük, gaga yapısı ise vücut orantısına ve büyüklüğüne kıyasla hem kısa hem de kalındır. Gagası toplu iğne başı gibi, ağzı geniş görünümdedir. Patlak gözleri olan kuşların, göz çerçevesi beyaz, göğsünde gül yer almaktadır. Kısa olan ayakları çıplaktır. Bango güvercini adını Galeba adındaki martılara benzediği için almıştır. Bango güvercinlerinin renkleri siyah, kırmızı, sarı ve mavi renklerinde olur. Bedenleri beyaz, kanatları ve kuyrukları renkli olur. Bu renk harmonisiyle bango güvercinleri güzelliklerinin cazibesi nedeniyle bakılırlar. Görsel olarak güvercin severleri tatmin edici bir ırktır.

  Bango güvercini uçuş özellikleri  

  Bu güvercin ırkları uçuşlarının özelliğinden ziyade, güzellikleri için beslenmektedir. Yüksekten uçan kuşlar, düz uçuş yaparlar. Kümeslerinden pırıltı verilirse, hızlı bir şekilde kümese doğru dalarlar. Bu nedenle dönek güvercin besleyen kişiler, döneklerden daha fazla randıman alabilmek için, yanlarında mutlaka bir bango güvercin uçururlar. Bango güvercinler ortalama 1-1,5 saat uçabilir. Sadece kendi kümesinden bir kuş gösterildiğinde hızla dalışa geçer, bunu başkasının kümesine karşı asla yapmaz. Kuşların kolay yakalanması mümkün olmaz.

  Bango Güvercin

  Bango güvercinlerin daha çok ılıman yerlerde beslenmesi gerekir. Soğuk alanlarda sağlıklı bir şekilde üreyemez ve sağlık sorunlarını daha fazla yaşarlar. Ülkemizde daha çok İstanbul ve İzmir gibi şehirlerde beslenirler. Avrupa'da en fazla Berlin'de beslenen güvercinler, burada Berlin bangosu olarak tanınırlar. Bunların kanatları mavi renkte olup, üzerinde siyah şeritler bulunur. Bu türlerde oldukça güzel bir görünüme sahiptir.

  Bango güvercini beslenmesi 

  Bu güvercin ırkları uçmayan kuşlara verilen besin ile beslenmelidir. Bunun içeriğinde % 20 darı, % 30 bezelye,% 20 soyulmuş arpa,% 10 fiğ, % 4 süpürge tohumu, % 10 buğday, % 6 küçük mısır bulunmalıdır. Bango güvercinlerin ebatları küçük olduğu için, her gün 25 gram yem verilmesi uygundur. Bu oran büyük güvercinlerde 30-55 grama kadar çıkmaktadır.

  ]]>
  Dönek Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/donek-guvercin.html Wed, 10 Oct 2018 04:21:32 +0000 Dönek güvercin, irilik bakımından orta seviyede fakat diğer güvercinlere oranla uzun denebilecek bir tür güvercindir. Kuyruklarında bulunan tüyleri 14 adettir ve bunlar da genel olarak uzun ve daha geniştir. Bazılarında kuyr Dönek güvercin, irilik bakımından orta seviyede fakat diğer güvercinlere oranla uzun denebilecek bir tür güvercindir. Kuyruklarında bulunan tüyleri 14 adettir ve bunlar da genel olarak uzun ve daha geniştir. Bazılarında kuyruk çatı gibi iki tarafa doğru eğimli olabilir. Kanatlarını kuyruğunun üzerinde taşıyan bu güvercinlerde kanat uç tarafa doğru biraz sivridir ve kanatlar açık pozisyonda olduğunda diğer ırklara göre biraz daha geniş olabilir. Gagaları da diğer güvercin türlerine göre daha uzundur. Bunun yanında ayakları da diğer türlere göre daha kısadır. Ülkemizde yetiştirilen dönek güvercinlerde paça ve tepe yoktur. Dönek güvercinler farklı renklere sahip olabilir. En çok görülen beyaz renktir. En az karşılaşılan ise kırmızı alacalardır. Göz rengi de genelde siyahtır.

  Türkiye’de yetiştirildikleri ana bölge ülkemizin batı kesimleridir. En fazla İzmir’de, daha sonra ise Denizli’de ve Bursa’da yetiştirildiği bilinir. Diğer şehirlerde farklı güvercinlerle birlikte yetiştirilseler de Denizli ilinde sadece dönek güvercinler yetiştirilir.

  Uçtukları zaman salınarak çok kısa sürede yükseklik kazanırlar. Dönek güvercinlerde dönüş şekli farklılık gösterebilmektedir. Bazı kuşlar kanatları hemen hemen vücuduna yapışık şekilde tutarken, bir kısım kuşlar dönüş sırasında kanadını çeyrek açık tutar. Küçük bir kısım ise kanadını çok fazla açıp döner. En iyi dönüş açısının 45 derece açı olduğu görülür. Bu açının dışına çıkılması dönüş kalitesini kötü yönde etkilemektedir.

  Dönek Güvercin

  İlk defa uçacak olan bir yavru güvercin diğer kuşların peşinden kolayca uçabilmektedir. Bu ilk uçuşta dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Yavru kuşlar diğer kuşlar gösterildiğinde kolayca yüselebildikleri gibi diğerlerini takip ederek kolayca aşağı inemezler. Bu da gereğinden fazla yükselmelerine ve kaybolmalarına yol açabilir. Ya da çevrede etrafta uçan farklı kuşlar varsa onların peşine takılarak da kaybolabilir. Buna engel olmak için yön bulabilme yeteneklerinin geliştiği 8-10 haftalık olduğu dönemde uçurulmaya başlanmalıdır.  Bu süre içerisinde çevreyi de tanıdıkları için kaybolmaları zorlaşacaktır. 

  ]]>
  Güvercin Alıştırma https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-alistirma.html Wed, 10 Oct 2018 07:26:13 +0000 Güvercin Alıştırma, Güvercin kuş çeşitlerinden biri olan farklı türleri bulunan bir hayvan türüdür. Bir güvercini evine, yuvasına, kendinize alıştırmak için ırkını, cinsini iyi bilmelisiniz. Çünkü her ırkın yuvaya al Güvercin Alıştırma, Güvercin kuş çeşitlerinden biri olan farklı türleri bulunan bir hayvan türüdür. Bir güvercini evine, yuvasına, kendinize alıştırmak için ırkını, cinsini iyi bilmelisiniz. Çünkü her ırkın yuvaya alıştırma şekli farklıdır. Ayrıca aynı ırktan olan yeni doğan kuşun da alıştırma evresi farklıdır. Kuşunuzu alıştırmak istediğiniz kümesin yeri ve konumu da alıştırma evresini etkileyen önemli faktörlerdendir. Mesela etrafı kapalı, çukur bir yerde balkon gibi bir yerde kuş besleniyor ise kuş alıştırma süreniz etrafı açık yüksek bir yerde bulunan kümese göre daha uzun ve meşakkatlidir. Yine alıştırma evresini etkileyen önemli etkenlerden biriside kümesinizde alışkın kuşunuzun bulunup bulunmadığıdır. Fakat kümese alışkın olan hiç güvercin yok ise işiniz çok zordur. Çünkü alışkın kuş kümese, yuvaya giriş, çıkışları diğer kuşlara öğretir. Ve alışkın güvercin ve acemi güvercin havada birbirlerini tanır. Kuşlar yuvalarında kavga bile etseler uçarken havada küme halinde uçarlar. Aynı zamanda bu olay kuşların savunma mekanizmalarını gösterir. Doğa her hayvana tabiatta kendini koruyup soyunu sürdürmesi için bir savunma mekanizması vermiştir. Güvercinlerin savunma mekanizmaları topluca uçarak hareket etmektir. Benzer özellik sürü halinde yayılan küçükbaş hayvanlar içinde geçerlidir. Güvercin topluluğunda bir kuş tehlikeyi sezip aniden bir reaksiyon gösterirse diğerleri de aynı tehlikeyi algılamasalar bile aynı reaksiyonu gösterirler. 

  Güvercin alıştırmada en doğru şey 2-3 çift ucuz kuşlardan alıp ve işe o kuşlarla başlamak. Aldığınız bu iki çift kuşu eşleştirin. Kümesin ölçüleri minimum bu kadar kuşu barındıracak boyutta olmalıdır. Kuşlar eş alındıktan sonra kümesin içinde yuvalarında birbirlerine kur yapmaya başlayacaktır. Alışma döneminde kuşları dışarıda yemlemek de fayda vardır. Fakat dışarıda yemlemeye çıkarttığınız kuşları kaçmamaları için bazı önlemler almalısınız. Günümüzde alınan önlemler: Kuşun kanat teleklerini çekmek, kanadını makasla kısaltmak, kanat teleklerini uçlardan tutam yaparak bantlamak yada çengelli iğne ile tutmak. İlk iki yöntem birçok hayvan sever tarafından tercih edilmese de aynı zamanda kuşun kanat yapısına zarar verebilir. Üçüncü yöntem ise kanat banlamak yada firkete de denilen çengelli iğne ile kanat kösteklemek diğerine göre daha çok tercih edilmektedir. Kuşun alıştırma evresinin daha kısa olduğu durumlar için uygun yöntemdir. Fakat bu yöntemle de kuşun kanat yapısının zedelenmesi ve zarar görmesi mümkündür. Birde kümesin önü açık yada teras seviyesi alçak ise kanadı bağlı olan kuşun aşağı düşmesi oldukça mümkündür.  

  Güvercin Alıştırma
  Kanatları bağlı kuşları açık alana yani yüksek alana saldığınız zaman mutlaka kontrol altına almalısınız, çünkü kuşlar açık alanı görünce uçmak isteyebilir. Denemeye başlarlar ve kanatlarının bağlı olduğunu fark etmeye başlayınca vazgeçebilirler. Güvercinleri alıştırma evrelerinde günde sadece bir defa dışarıda yemlemek yeterli olacaktır. Kuşlar eşleştikten sonra 7-10 gün içinde yumurtaya kovalamaya başlarlar. Erkek kuş dişi kuşa bu dönemde düşkün olurlar ve sürekli peşinde gezerler. Erkek kuşu dışarı salmanın en uygun dönemlerinden olan bir süredir. Birde kuşları açken uçurmak daha doğru olacaktır tokken alışkın kuşunuzu uçurmak doğru değildir. Böylece erkek kuş kısa mesafelere uçup geri dönecektir. Çok fazla kuşunuzu usandırmadan bu denemeleri yapabilirsiniz. Ayrıca kuşları uçururken dikkat etmeniz gereken konulardan biride havanın açık ve yağışsız olmasıdır. Tek başına kuş alıştırmak en zor evrelerden birisidir güvercin kaçabilir bu sizi kesinlikle bıktırmasın. Bunun için kolay alışabilen eş düşkünü kuşlarla etaplara başlayın. Bu şekilde erkek kuşu bir iki gün deneme yaptıktan sonra dişi kuş ile beraber daha sonrasında uçurabilirsiniz. Fakat gözleriniz sürekli üzerinde olmalıdır. Kuş tedirgin ise her hareketi ile size tedirginliğini belli eder. İlk olarak kuşları kümese alıştırdıktan sonra işiniz]]> Güvercin Bakımı https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-bakimi.html Wed, 10 Oct 2018 15:23:51 +0000 Güvercin bakımı, güvercin yetiştiriciliğinde bazı temel kurallar bulunmaktadır. Bunlar standarda uygun kümeslerin olması, temizlik ve hijyene uyulması, sağlıklı damızlıkların olması, finansman, yeterince zaman ay Güvercin bakımı, güvercin yetiştiriciliğinde bazı temel kurallar bulunmaktadır. Bunlar standarda uygun kümeslerin olması, temizlik ve hijyene uyulması, sağlıklı damızlıkların olması, finansman, yeterince zaman ayrılması ve sportmenliktir. Bunların gerekleri yerine getirilirse, güvercin bakımında sorun yaşanmaz.

  Güvercin bakımında kümes nasıl olmalı

  Güvercinlerin rahat edeceği, sağlık koşullarına uygun olan, güvercinlerin yaşamları süresince barınma ihtiyaçlarını görebilecek kafesler tercih edilmelidir. Kümesler teras kümesleri, bahçe kümesleri, tavan arası kümesleri olarak ayrılabilir. Bu kümeslerin yönü rüzgarın ılık estiği yere, sabah güneşini alan yere ve tüm gün güneş ışınlarından faydalanılacak yere yani doğu ya da güneydoğu tarafına kurulmalıdır. Böylece güvercinler güneş ışınlarından daha fazla yararlanabilir. Erken saatlerde ışık alan kümesler daha ılık olur. Kümesler lüks olmaktan çok, tüm ihtiyaçlara cevap verecek şekilde kurulmalıdır. Bahçede ve terasta kurulan kümesleri 45 cm kadar yukarıya yerleştirdiğinizde, altından hava sirkülasyonunu sağlar, tabanın kuru kalmasına yardımcı olursunuz. Çünkü kümesin kuru kalması oldukça önemlidir. Kümeste havalandırma sistemi olmalıdır. Bunun için elektrikli havalandırma sistemi kurulursa daha iyi olur. Ancak kuşların bu elektrikten etkilenmemesine özen gösterilmelidir. Ön taraftan açılan havalandırma delikleri de bu konuda size yardımcı olabilir. Tavandan açılan deliklerle de, içerdeki kötü kokunun çıkmasını sağlayabilirsiniz.

  Kümeslerde kuşların yuva ölçüleri belirli standartlarda olmalı ve temizlik sırasında sizlere yardımcı olmalıdır. Standart yuvalar bir çiftin kuşun barınabileceği, kolay temizlenmesi için altında ızgarası olan, içine 2 adet yumurtalık konulabilen, gerektiğinde önleri kapatılabilen büyüklükte olmalıdır. Bu yuvaların ölçüleri 40X60X40 ya da 40X70X40 gibi olur. Bu yuvalara konulan 2 yumurtalık ile aynı anda çiftlerin biri yumurtaya yatarken, diğer çiftte yavruları büyütebilir. Yuva önlerine takılacak mamalıklar ile yavruların bakımına yardımcı olacak yemler verilebilir. Böylece çiftlere yavru bakımında yardımcı olabilirsiniz. Yuva altı ızgaralarına ise, mutlaka önem verilmelidir. Bunlar kuşların dışkılarının temizlenmesine, yemin dışkıyla kirlenmesine ve enfeksiyonlara engel olur. Haftada bir defa ızgaraları kaldırarak, yuvalıklar daha kolay temizlenebilir. Kümeslerin tabanına da ızgaralar konmalıdır. Bu kuşların dışkıyla temasını keser. Böylece kümes temizliği daha kolay olur. Kümeslerdeki suluklarda yerden 50 cm yukarıya konmalıdır. Böylece sular tozdan korunmuş olur. Bunların her gün değiştirilmesi gerekir. Suluklara sadece çeşme suyu koymak yerine, biraz su dezenfektasyonu koyarak, sudan geçen enfeksiyonlarda önlenebilir. Yemlikler içinde aynı özen gösterilmeli, temizliklerine dikkat edilmelidir.

  Güvercin Bakımı

  Temizlik ve hijyen

  Kafeslerdeki temizlik ve hijyenin sağlanması güvercinlerdeki hastalıkların önlenmesinde, sağlıklı olmalarında oldukça önemlidir. Kümesin temizliği, yuvaların, yerlerin, tüneklerin ve diğer ekipmanların temizliğine özen gösterilmelidir. Yerlerdeki tozlar bile elektrik süpürgesiyle alınmalıdır. Yerler dezenfektan ile iyice silinmelidir. El girmeyen yerlere bile pompayla püskürtülerek dezenfektasyon yapılmalıdır.

  Sağlıklı damızlık seçmek

  Damızlığın seçiminde sadece güvercinin görünümünü değil, sağlık barometrelerini de dikkate almak gerekir. Çünkü sağlıklı yavru elde edilmesi, sağlıklı damızlıklardan olur. Dirençli ve sağlıklı yavrular hayatta kalmayı başarabilirler.

  Finansman yeterince sağlanmalı

  Güvercin bakımı ucuz bir iş değildir. Bu nedenle belli oranda finansman gerektirmektedir. Güvercinleri almakla harcamalar bitmez. Bundan sonra kuşlar için belirli bir harcama yapılması gerekir. İlaçları aşıları, yemleri, yem katkıları gibi her şeyin tam olması gerekir. Bu arada güvercin]]> Güvercin Beslemek Günahmı https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-beslemek-gunahmi.html Wed, 10 Oct 2018 17:55:42 +0000 Güvercin beslemek günahmı, boş ve faydasız bir iş olduğu için Hz. Muhammed (sav) tarafından yasaklanmıştır. Hz. Ebu Hureyre (ra) tarafından anlatılan bir rivayette peygamberimizin bir güverci

  Güvercin beslemek günahmı, boş ve faydasız bir iş olduğu için Hz. Muhammed (sav) tarafından yasaklanmıştır. 

  Hz. Ebu Hureyre (ra) tarafından anlatılan bir rivayette peygamberimizin bir güvercin peşine düşen ve onunla oynayan bir adam gördüğü ve bu adam için ''Bir şeytan bir şeytaneyi takip ediyor!'' dediği belirtilmiştir. Bu rivayette Hz. Muhammed (sav) bir adamın güvercinle oynayıp eğlenmesini, boş, faydasız ve gereksiz gördüğü için ona şeytan demiştir. Çünkü adamın güvercinle zaman geçirmesi onu yapması gereken faydalı işlerden uzak tutmuştur. 

  İslam alimlerinden Nevevi güvercin beslemenin dini açıdan durumunu şöyle anlatmıştır: Yavru elde etmek ve yumurtasından faydalanmak, yalnızlığa karşı güvercin beslemek ve mektup taşımak gibi amaçlarla güvercin beslemek caizdir. Dini açıdan bir engeli yoktur. Ancak uğur getirmesi gibi amaçlarla güvercinle meşgul olmak mekruhtur. Güvercini kumar vb haram işler için kullanmak hem mekruh olur hem de o kişinin şahitliği reddedilir. 
  Güvercin Beslemek Günahmı
  İbnu Hacer başta olmak üzere bazı din alimleri ise küçük çocukların kuşla oynayıp beslemesinin caiz olduğunu belirtmişlerdir. Tek şart güvercine eziyet etmemek ve atış yaparken onların hedef haline getirmemektir. 

  Hz. Osman'ın hutbelerinde güvercinlerin kesilmemesini emrettiği, bazı din alimlerinin güvercin ile oynamayı Lut kavminin eğlencelerinden olduğunu belirttiği de rivayet edilir. 

  Bazı hayvanların tahrik edilerek dövüştürülmesi yasaklanmış, bunların arasında güvercin de sayılmıştır. Bu tarz oyunların yasaklandığı hadislerde de belirtilmiştir.  Güvercinlerle uğraşarak boş vakit geçirenler hakkında da peygamberimiz sert bir üslup kullanmıştır. 
  ]]>
  Güvercin Besleme https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-besleme.html Wed, 10 Oct 2018 19:42:12 +0000 Güvercin Besleme, Çok eski zamanlardan beri yetiştirilmekte olan güvercinlerin birçok türü bulunmaktadır. Bu güvercin ırklarından birçoğu da ülkemizde sevilerek yetiştirilmektedir. İnsanların güvercinlere olan merakı ve Güvercin Besleme, Çok eski zamanlardan beri yetiştirilmekte olan güvercinlerin birçok türü bulunmaktadır. Bu güvercin ırklarından birçoğu da ülkemizde sevilerek yetiştirilmektedir. İnsanların güvercinlere olan merakı ve sevgisi oldukça fazladır. Güvercinlerin doğru beslenmesi sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Güvercinler oldukça asil hayvanlardır. Bu nedenle güvercinlerin doğru beslenmesi onların asil kalmasına etkisi büyüktür. Güvercin beslemenin birçok kuralı  vardır. Bu kurallardan en önemlisi, doğru yer seçimi... Güvercinlerin rahatça beslenebileceği, rahatça üreyebileceği, rahatça uçabileceği yerlerin olması çok önemlidir. Bu sayede beslediğiniz güvercinler hızlı bir şekilde üreyerek çoğalacaktır. Değineceğimiz bir diğer en önemli kural ise güvercinlerin yemlerinin belli saatlerde düzenli şekillerde verilmesidir. Bu kural  güvercinlerin gelişiminde oldukça oldukça önemlidir.

  Güvercin beslerken öncelikle güvercinler içerisinden üreyenler içinden 2 tane damızlık güvercin seçilmedir. Bu seçilen güvercinlere daha özen gösterilerek beslenmelidir. Çünkü seçilen güvercinler güvercinlerin çoğalmasına ve soylarının devam etmesine neden olacaktır. Güvercin beslerken Bilinmesi gereken şey günde iki öğün yem verilmesidir. Tavsiye edilen saatler sabah saatleri ve akşam saatleridir. Güvercinler yemleri hızlı bir şekilde kursaklarına doldururlar ve varsa yavrularını beslerler.  Fakat bilinmesi gereken önemli bir nokta da kafes içerisinde sürekli olarak yem bulundurulmamasıdır. Kuşlar yemlerini yedikten sonra kalan yemleri kafesten alın ya da kuşlara yetecek kadar yemi kafese koyun. Bunu yaparak güvercinlerin gereğinden fazla yem yemesini engelleyecektir. Güvercinler sert olan yemleri suyla temas ettirerek yumuşatırlar ve daha sonra o yemi yerler. Yani demek istenen şu ki yemler yumuşatıldıkça güvercinler önüne koyduğunuz su bulanıklaşır ve çeşitli hastalıklar bu suda oluşabilir. Bu hastalıklardan güvercinleri korumak için güvercin pini içerisine koyduğunuz suyun günlük olarak değiştirilmesi güvercin besleme ile ilgili bilinmesi gereken önemli kurallardandır.
  Güvercin Besleme
  Birçok kuş türünde olduğu gibi güvercinlerde de taşlık denilen organ vardır. Vücudun bu bölümünde yenilen yemler iyice öğütülür. Bu aslında mekanik bir sindirim türüdür. Kuşlar bazı kumları yiyerek taşlık denilen bölgedeki yemlerin mekanik olarak daha hızlı sindirilmesini sağlarlar. Bu nedenle güvercinlerin bulunduğu kafes içerisinde bu özel kumlardan bulundurulması güvercinlerin sindirimini kolaylaştırarak birçok sindirim sistemi hastalıklarından korumaya katkıda bulunur. Güvercinlere bir bebek gibi davranılması gerekmektedir. Haftada 2 kere güvercinlerinizi özgür bırakmanız ve bir süre uçurmanız vücutlarında oluşacak yağlanmanın önüne geçmektedir. Yağlanmalardan sonra güvercinlerde uçamama ve aşırı kilo görülebilir. Bunun yanında yemler içerisinde bulunan vitaminler güvercinler için yeterli olmamaktadır. Bu nedenle kafes içerisindeki suya vitamin takviyesi yapılmalıdır. Güvercinlerinizi yeşilliğin bulunmadığı alanlarda besliyorsanız kesinlikle haftada bir kez önlerine marul ya da maydanoz gibi bitkilerden koymanız onları oldukça sevindirecektir. Daha öncede dediğimiz gibi güvercin beslemek oldukça zahmetli bir iştir. Bu nedenle sizlerde güvercin beslemeye karar verdiyseniz öncelikle iyi karar verin ve daha fazla bilgi elde edin.
  ]]>
  Ankut Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/ankut-guvercin.html Thu, 11 Oct 2018 00:45:08 +0000 Ankut güvercin, bu güvercin ırkı ülkemizde kut, gut, gud gibi isimlerle de anılır. Yurt dışında ise, Ankhut trumpeter ya da Ankut trumpeter olarak bilinen kuşlar, ülkemizde yaygın olarak ankut olarak bilinir. Kökeni Ankut güvercin, bu güvercin ırkı ülkemizde kut, gut, gud gibi isimlerle de anılır. Yurt dışında ise, Ankhut trumpeter ya da Ankut trumpeter olarak bilinen kuşlar, ülkemizde yaygın olarak ankut olarak bilinir. Kökeni Orta Asya olan güvercinler, ülkemizdeki yerli ırk güvercinlerindendir. Göçler ile dünyaya yayılım göstermişlerdir. Bu nedenle güvercinler Avrupa'da bile görülür. Ülkemizde ankut güvercinleri ayrı bir yere sahiptir. Bunun sebepleri arasında Hz. Muhammed'in halifelerinden olan Hz Ali tarafından bu güvercinlerin beslenmiş olmasıdır. Evliya Çelebi tarafından Seyahatnamede yazılana göre, Hz. Ali'nin kırmızı çatal ibikli olan çakşırlı güvercin beslediği ve bunların beslenmesinin sünnet olduğunu belirtmesidir. Bu güvercinler ildiğimiz ankut güvercinidir. Burada çatal ibik kuşların tepesindeki çift tepedir. Evliya Çelebi'ye göre kuşların paçalı, sade kut, taçlı kut gibi türleri de vardır.

  Ülkemizde Urfa yöresinde ankut güvercinlerinin uğurlu olduğuna inanılır. Bu düşünce eski döneme dayanır. Halk arasında gece uykusunda korkan kadınlara, çocuğu olmayan kadınlara uğur getireceğine inanılır. Hz. Eyüp bunları cüzzama yakalandığından, mağarada beslemiştir. Bu mağara Urfa ilinin 2 km güneyinde, Eyyubi mahallesindeki tepede bulunmaktadır. Burası halk için şifa bulma yeri kabul edilir ve ziyaret edilir. Ankut güvercinlerin beslenmesi sünnet olsa da, son zamanlarda azaldıklarından ırkları oldukça azalmıştır. Ülkemizde daha çok doğu ve güneydoğu illerinde, en fazla Diyarbakır'da bulunurlar. Nevşehir'de de yetiştirilirler. Bu güvercin ırkının acile koruma altına alınması gerekir. Genellikle kuş pazarlarında görülen ankut güvercinlerin formu bozuktur. Yani bunlar kırma kuşlardır. Bunlardaki fiziksel özelliklerde paçalar normal uzunlukta olmaz ve şekilleri farklı olur. Ön tepe ile takka düzgün değildir, rengi parlak olması gerekirken daha soluk olur ve genellikle karışık renklere sahiptirler.

  Ankut Güvercin

  Ankut güvercinlerinin fiziksel özellikleri

  Ankut güvercinler ülkemizin dışında Rusya'da da yetiştirilir. Burada kuşlara iyi sahip çıkılmaktadır. Rus trumpeter ırkının kökeninin ankut olduğu bilinir. Bunlar uçuş kuşu olmadıkları gibi, takla atma ve oyun özellikleri de yoktur. Fazla uçamadan yere konarlar. Bu yüzden yuvada ve bahçelerde güzellikleri için beslenirler. Böyle süs için beslenen güvercinlerin en önemli özellikleri ise, dem çekme denilen ötüşlerinin olmasıdır. Bu yetiştiricilerde dem çekmenin süresi ve özelliğine göre değerlendirilir ve buna göre kuşlara değer biçilir. Ankut güvercinlerinin dem çekmesi oldukça dikkat çekicidir. İyi bir dem çekme ankut güvercinlerinde 40-45 dakika devam eder. Ankutlar tek renk olurlar. Renkleri kızıla çalan kahverengi renginde olur. Bu rengin açığı ya da koyusu olabilir. Fakat renklerinin canlı olması aranır. Bunun dışında ala gut denen bir rengi de bulunur. Bu kuşlarda kanatlar beyaz olup, diğer yerle kızıl kahverengi olur. Paçalı olan ankutlar, kamış paça denilen tarzda olan uzun ve geriye doğru kıvrılan paçaya sahiptir. Güvercinlerin paçasız olanı bulunmamaktadır. Çift tepeli olurlar, kafanın ön tarafında düzgün bir perçem, arka tarafında da düzgün bir takka olur. Nadiren tepesiz olan ankut güvercinlerine rastlanır. Ancak bunlar kırma olduklarından fazla değerli olmazlar. Vücutları diğer güvercinlere göre daha büyük, gagaları da daha uzun olur.

  ]]>
  Çakmaklı Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/cakmakli-guvercin.html Thu, 11 Oct 2018 01:12:09 +0000 Çakmaklı Güvercin, Özellikle ülkemiz olmak üzere güvercin yetiştiriciliği çok fazladır. Bunun nedeni tabi ki insanların güvercine olan sevgileri ve eskilerden gelen güvercin sevdasıdır. Birçok insani güvercinlere olan se Çakmaklı Güvercin, Özellikle ülkemiz olmak üzere güvercin yetiştiriciliği çok fazladır. Bunun nedeni tabi ki insanların güvercine olan sevgileri ve eskilerden gelen güvercin sevdasıdır. Birçok insani güvercinlere olan sevdası nedeni ile güvercinlere verilen değer oldukça fazladır.  Güvercinlerin çok fazla ırkı bulunmaktadır. Bu ırklara verilen isimler genellikle güvercinlerin özelliklerine göre değişmektedir. Hatta bazı güvercinlerin isimleri o güvercin ırkının bir özelliğinden de gelmiş olabilmektedir. Güvercin ırklarından  bizim konumuz olan ırk çakmaklı güvercin, birçok özelliği ile insanların ilgi odağıdır. Birazdan sizlere bu güvercinin vücut özelliklerinden bahsedeceğiz. Çakmaklı güvercin aslında diğer türlerden daha az tutulmaktadır. Diğer türlerin görünümü itibariyle daha asil ve güzel durması insanları diğer ırklara doğru çekmektedir. Fakat çakmaklı güvercinin de duruşu ve tatlı rengi ile insanları kendisine rahatlıkla çekmektedir.

  Fiziksel olarak oldukça iri olan bu ırkın omuzu oldukça geniş bir yapıdadır. Diğer iri güvercinler sizi bu güvercinlere benzerliğinden dolayı yanıltmasın. Bu ırkın bel yüzeyinde herhangi bir renk farklılığı yani leke ve benzeri şeyler olmamalıdır.  Bu ırk kanatlarını her zaman kuyruğunun üzerinde tutar ve kesinlikle duruşunu dik olarak korur.  Irkın gövde rengi oldukça parlaktır ve  üzerinde bulunan maviler mat renktedir. Bu özellikler küçük ama önemli özelliklerdir. Çakmaklı güvercin, sert bakışlıdır ve gagasının rengi siyahtır. Gözlerinde kesinlikle damar bulunmaz ve kirli beyaz bir renktedir. Güvercinlerin bu özellikler diğer ırklardan rahatlıkla ayırt etmenizi sağlayabilmektedir. Diğer bir özelliği ise kafasındadır. Kafası da vücudu gibi iridir ve armut kafa olarak adlandırılır. Baştan göğüs kafesine kadar gümüş renginde parlaktır. Fakat bu renk mat ise diğer ırkların kırması ya da farklı bir ırk olabilmektedir. Çakmaklı güvercin rahatı çok seven bir hayvandır. Aslında bu özellik birçok kuş türünde vardır. Güvercini rahat edeceği ve ısı değerleri güzel olan yerlerde beslemelisiniz. Öyle ki rahat yeri bulan bu ırk yerini sever ve uçursanız bile kesinlikle geri yuvasına döner. Bu ırk rahatlığını gözle görülür bir şekilde size hissettirecektir. Bu nedenle rahat mı rahat değil mi diye nasıl anlayacağım gibi soruları kafanızdan çıkarın. Çakmaklı güvercin diğer türlere göre özgürlüğü çok daha sevmektedir. Bu nedenle bu türü besliyorsanız sabahları yem vermeden önce kafes kapısı açılmalı ve serbest bırakılmalıdır. Böylelikle güvercinin özgürlüğünün kısıtlanmamış olması sağlanmaktadır.
  Çakmaklı Güvercin
  Çakmaklı güvercin kesinlikle kümes dışında rahatsız edilmemelidir. Bunun en büyük nedeni ise rahatsız edilen güvercin yüksek bir yere konarak sizden korunur ve bunu birkaç kez yaptıktan sonra alışkanlık haline getirir. Bu da sizlere büyük sorunlar yaşatabilir. Çakmaklı güvercinin fiziksel özelliklerinden en büyüğü kuyruğudur. Kuyruğu oldukça ak olmalıdır. Öyle ki birçok güvercin yetiştiricisi Bu güvercin türünü bu kısımlarından anlamaktadırlar. Çakmaklı güvercin dışarıya çıkarıldığında uçarak gözden kaybolduysa hemen korkmayın eğer yukarıda yazdıklarımı titizlikle ve özenle yaptıysanız birkaç saat sonra güvercininiz sizi kapıda bekleyecektir. Makalenin sonlarına doğru söylenmesi gereken bazı şeylerden biriside bu  güvercinlerin genel güvercinlere göre daha koyu renkte olmasıdır. Bu güvercin kesinlikle  tam olarak beyaz yada tam olarak siyah olamaz. Sizde bu güvercini alacaksanız kesinlikle güvercin türlerini ayırt edebilen insanlardan yardım istemelisiniz.
  ]]>
  Güvercin Göz Nezlesi https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-goz-nezlesi.html Thu, 11 Oct 2018 21:11:16 +0000 Güvercin Göz Nezlesi, Özellikle güvercin besleyenlerin bildiği bir hastalık olan güvercinlerde göz nezlesi günümüzde aslında çok önemli ve iyileşmesi çok zor bir hastalık değildir. Çok basit ilaçlarla kısa sürede iyi Güvercin Göz Nezlesi, Özellikle güvercin besleyenlerin bildiği bir hastalık olan güvercinlerde göz nezlesi günümüzde aslında çok önemli ve iyileşmesi çok zor bir hastalık değildir. Çok basit ilaçlarla kısa sürede iyileşen güvercin göz nezlesi insanlardaki kadar zor değildir. Fakat bu hastalığın en önemli kuralı hastalık büyümeden hızlı bir şekilde gerekli önemlerin alınmasıdır. Bu hastalığın gerekli önlemleri alınmaz ise diğer güvercinleriniz içinde büyük tehditler ve bir süre sonra farklı hastalıklar ortaya çıkarabilmektedir. Tüm bu sorunlarla karşı karşıya gelinmemesi için yapılması gereken en önemli şey hasta olan güvercinler için acilen bir hekime başvurulması ve veteriner hekiminin söylediklerinin yapılmasıdır. Veteriner hekiminin söylediklerinin doğru yapılması çok kısa bir süre sonra güvercinin bu hastalıktan kolayca kurtulmasını sağlayacaktır. Öyle ki bu göz nezlesi  oldukça sepicidir. Yani kısa bir süre içerisinde birçok güvercine geçerek tüm güvercinlerde bu sorunun oluşmasında etkili olabilmektedir.

  Göz nezlesi güvercinlerde çok sık karşılaşılan bir sorundur. Böyle durumlarda oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu sorun küçük ama bazende hızlı bir şekilde büyüyen bir sorun olmaktadır. Güvercin göz nezlesi sorununun oluşması için hafif tozlu bir havanın olması oldukça yeterlidir. Önce kızarıklık ile başlayan göz nezlesi kısa sürede diğer güvercine geçebilmektedir. Bu sporun büyümeden erken teşhis konulursa göz sulanmaları ve gözde kapanmaların önüne geçilebilmektedir ama genel olarak erken teşhis yapılamamaktadır. Tam teşhis göz sulandıktan sonra güvercin yetiştiricileri tarafından koyulmaktadır. Göz nezlesi daha öncede söylediğimiz gibi tedavisi en kolay güvercin hastalıklarından birisidir. Bu nedenle bu hastalık fazla büyütülmemeli ve o kadar çok korkulacak bir şey olduğu düşünülmemelidir. Bu hastalığın şüphesini duyduğumuz ya da herhangi bir bulgusunu gördüğümüz güvercini başka bir  kafese koyarak diğer güvercinlerden uzak tutmalısınız ve bunların ardından  diğer güvercinlerin gözleri tek tek kontrol edilmelidir. Eğer bu hastalığın şüphesi başka bir güvercinde görülmüyorsa  hasta güvercine yönelin. Önu temiz bir ortamda barındırın ve bakterilerin hastalığın iyileşme sürecini yavaşlatacağını da aklınızdan çıkarmayın. daha sonra bu güvercine veteriner hekiminizin önerdiği ilacı doğru kullanım koşulları ile belli dozlarda uygulayın yaklaşık 5-6 saat sonra güvercin göz nezlesi probleminin çözüldüğünü göreceksiniz. Fakat siz yinede o gün güvercininizi diğer güvercinlerinizden uzak tutmaya özen gösterin ve düğer güvercinlerinizi sık sık elden geçirerek göz nezlesi  sorununun olup olmadığını kontrol edin.
  Güvercin Göz Nezlesi
  Göz nezlesi probleminde kulaktan doğma bilgiler edinerek güvercinlerinize bilmediğiniz ilaçları vermemelisiniz. Hatta piyasada bulunan ve çok fazla olarak reklamının yapıldığı birçok ilaç bile sahte çıkarak yararından çok içerisindeki kimyasal maddeler nedeni ile güvercinlerinizin zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle  güvercinlerinizde güvercin göz nezlesi varsa hemen bir veteriner hekimine başvurmanızda fayda bulunmaktadır. Emin olunmalıdır ki o size en doğru ilacı verecektir. Böyle durumlarda yapılan en büyük yanlışta bilmeyen insanlardan edinilen yanlış bilgilerdir. Güvercin için kullandığınız ilaç her ne kadar veteriner hekimi tarafından verilmiş bile olsa, beklenmedik bir durumun oluşmasında kesinlikle tekrar veteriner hekimine başvurmalısınız. Öyle ki yanlış kullanım, aşırı dozaj gibi sorunlar güvercinin zarar görmesine neden olabilmektedir. Bazen koyulan yanlış teşhislerde daha farklı sorunlara neden olabilmektedir.
  ]]>
  Banko Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/banko-guvercin.html Fri, 12 Oct 2018 11:29:39 +0000 Banko güvercin, Banko güvercin, güvercin ailesinin en geniş türüdür. Galeba denen martılara benzediği için bu adı almıştır.  Banko güvercinleri dünyanın çeşitli bölgelerinde beslenir. Bu güvercinlerin 8. yy' da Afrika' da Banko güvercin, Banko güvercin, güvercin ailesinin en geniş türüdür. Galeba denen martılara benzediği için bu adı almıştır.  Banko güvercinleri dünyanın çeşitli bölgelerinde beslenir. Bu güvercinlerin 8. yy' da Afrika' dan geldiği bilinmektedir. Dış görünüşleri bir hayli güzeldir hatta uçuşundan çok görselliği için beslendiği söylenmektedir. Banko güvercinleri yüksek uçarlar ve kümeslerinden pırıltı verilirse hemen aşağıya inerler. 1-1.5 saat uçtuğu söylenir. Ayrıca kendi kümeslerine karşı da refleksleri vardır. Diğer kümeslere karşı aynı özelliğe sahip oldukları söylenemez.  Diğer güvercin çeşitleriyle kıyaslandığında daha küçük bir görünüme sahiptirler. Böyle küçük oldukları için de çabuk doyarlar öyle ki günde 25 gr yem yeterlidir. Diğer fiziksel özellikleri arasında kafalarının büyük olması ve vücutlarına göre kısa, kalın bir gagaya sahip olmaları vardır. Ayrıca gagaları toplu iğne gibidir. Ağızları geniş bir biçimde olup gözleri patlaktır. Göz çevreleri ise beyaz bir renge sahiptir.
  Banko Güvercin
  Banko güvercinlerinin mavi, sarı, kırmızı ve siyah renkte olanları vardır. Ilıman iklimi severler bu yüzden soğuk bölgelerde yetiştirmek isteyenlere tavsiye edilmez.  Banko güvercinleri dünyanın çeşitli yerlerinde yetiştirilir. Türkiye de  İstanbul ve İzmir de yetiştirilir. Avrupa da ise Berlin  birincidir. Berlin bangosunun çoğu mavi renkte olup üzeri siyah şeritlidir. Almanya da banko güvercinine Krausentauben adı ile zikredilir. Bu güvercinin İngiltere' ki adı ise Cortbecks 'dir. Ayrıca Bulgaristan' da da yetiştirilir ve adı da Kabak' tır. ]]>
  Güvercin Göz Hastalıkları https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-goz-hastaliklari.html Sat, 13 Oct 2018 05:34:58 +0000 Güvercin göz hastalıkları, kronik solunum yolu hastalıkları adı altında ele alınır. Güvercinlerin gözlerini etkileyen hastalıklar Ornithosis, Coryza ve Mycoplasmosis olmak üzere üç tanedir. Bu rahatsızlar güverci Güvercin göz hastalıkları, kronik solunum yolu hastalıkları adı altında ele alınır. Güvercinlerin gözlerini etkileyen hastalıklar Ornithosis, Coryza ve Mycoplasmosis olmak üzere üç tanedir. Bu rahatsızlar güvercinlerin solunum yollarını etkilemekte ve yaygın olarak görülmektedir. Özellikle kışın havanın  soğumasıyla birlikte etkili olurlar. Fazla öldürücü olmasalar da, ciddi vakalarda ölüm riski bulunmaktadır. Bir de diğer hastalıklarla birlikte görülme olasılıkları vardır. Bu durum güvercinlerde güç kaybına neden olmakta ve yaşamsal risk oluşturmaktadır. Özellikle güvercinlerin uçuş yeteneklerini azaltır. Güvercinlerdeki göz hastalıklarının en önemli sebepleri stres, hijyenik koşulların kötü olması gibi etkenlerdir. Bunlar ortadan kaldırılmadığında, hastalıkların tekrarı önlenemez. Güvercinlerde görülen göz hastalıklarını değerlendirmek gerekirse;

  Ornithosis

  Bu hastalık chlamydia psittaci denilen bakteri nedeniyle oluşur. Normalde bir solunum yolu hastalığı olmasına rağmen, güvercinlerde gözlerde dikkat çekici belirtilere neden olduğundan, göz hastalığı olarak tanımlanır. Oldukça yaygın şekilde güvercinleri etkileyen rahatsızlık, diğer kuş türlerinde de etkili olur. Hastalığa neden olan bakteri içinde RNA ve DNA bulundurduğundan, üremek için içinde olduğu vücuttan bu maddeleri alır ve vücut hücrelerinde bozulmaya neden olur.

  Hastalığın uzun süre belirti vermediği görülebilir. Bu yüzden gözden kaçan bir rahatsızlıktır. Güvercinde birden ortaya çıkan güç kaybıyla anlaşılabilir. Güvercinlerdeki performans kaybının en önemli sebepleri arasındadır. Özellikle uçan bir güvercinin uçuş gücünün azalmasına neden olur. Yavrularda daha yavaş ilerler. İlerleyen aşamalarda güvercinlerde tüy kabartma, iştahsızlık, tüylerin karışması, kilo kaybı, titreme, solunum sorunları ve gözlerde kızarıklık şeklinde kendini gösterir. Ağır durumlarda karaciğeri etkiler ve iltihaba neden olur. Bu durumda hastalık ölümcül risk taşır. Daha önceden hastalığı geçirmiş olan kuşlarda kısmi direnç oluşur ve yeniden bu hastalığa yakalanmaları daha zor olur. Mikrobun vücuda girmesiyle birlikte güvercinin tek gözünde ya da ikisinde birden yaşarma ve akıntı oluşur. Diğer belirtileri gözden kaçsa da, göz akıntısı mutlaka dikkate alınmalıdır.

  Güvercin Göz Hastalıkları

  One Eye Cold (Tek göz soğuk algınlığı)

  Chlamydia psittaci adlı bakterinin gözlere yayılmasıyla gözde meydana getirdiği akıntı ve yaşarmayla ortaya çıkan rahatsızlıktır. Güvercinin gözünün çevresi halka biçiminde şişer ve kızarıklık oluşur. Sanki bu bölgede su toplamış gibi bir görüntü oluşur. Genellikle tek gözü etkiler. Bu nedenle bu isimle anılır. Tedavi uygulanmadığı takdirde kızarıklık gözün çevresine iyice yayılır ve genişleme gösterir. Gözden akan akıntı oldukça bulaşıcı olduğundan, çevredeki güvercinlere de bulaşabilir. Bu rahatsızlık yine güvercinleri etkileyen ve gözlerde ortaya çıkan Coryza rahatsızlığı ile karıştırılmamalıdır. Bu rahatsızlıkta gözlerde körlük olabilir.

  Salmalarda bulunan bir güvercinin hasta olması diğerlerine de bulaşmayı sağlar. Salmada bulunan güvercin tozu denen beyaz toza bulaşır ve taşınır. Solunum ile diğer güvercinleri de etkiler. Aynı zamanda aynı banyoyu kullanan kuşlarda da bulaşma olur. Bu yüzden hasta olan kuşların ayrılması gerekir. Mikrop salmanın içinde 48 saat aktif şekilde kalabilir. Bunun aynı zamanda insana da bulaşma özelliği vardır. Teşhis için kan tahlili yapılmalı, ölen güvercinlerde yapılan otopside karaciğere bakılmalıdır. Bu rahatsızlık bakteri nedeniyle oluştuğundan, antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Fakat yumurtlama dönemindeki güvercinlerde bu ilaçlar kullanılmamalıdır.

  Coryza

  Bu rahatsızlığa akut nezle diyebiliriz. Buna Hemophilus influenzae adındaki bakteri neden olur. Özellikle kış döneminde etkili olan rahatsızlık, güvercinlerde üst solunum yollarına yerleşir ve çeşitli sorunlara neden olur. Güve]]> Güvercin Çiftleşmesi https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-ciftlesmesi.html Sat, 13 Oct 2018 16:36:51 +0000 Güvercin Çiftleşmesi, Güvercin bakımı genelde hobi olarak görülen bir şeydir. Güvercinler sevgi bekler ve titizlikle bakım ister. Güvercinlerde çiftleşmeden önce çok farklı kur yapma özellikleri vardır. Güverci Güvercin Çiftleşmesi, Güvercin bakımı genelde hobi olarak görülen bir şeydir. Güvercinler sevgi bekler ve titizlikle bakım ister. Güvercinlerde çiftleşmeden önce çok farklı kur yapma özellikleri vardır. Güvercin çiftleşmesi diğer kuşlarla benzerdir fakat farklılıkları da vardır. Evcil güvercinler eşlerini genelde sezon olarak seçerler. Yaban olan güvercinler ise tek eşliliği seçmektedir. Güvercin çiftleşmesi olarak ilk adım erkek güvercinin ötmesi ile kur yaparak başlamaktadır. Fakat birde bunun yanı sıra dişi güvercinin çiftleşmeye hazır olması gerekmektedir eğer dişi güvercin çiftleşmeye hazır ise ön sevişme olarak bilinen öpüşme görülür. Bunun yanı sıra erkek ve dişi güvercin gagalarını birbirlerinin ağzına sokarak şov yaparlar. Böylece çiftleşme başlamış olur. Dişi güvercin hafif olarak yere çöker, erkek güvercin dişi güvercinin üzerine çıkarak birleşirler. Hem erkek de hem de dişi güvercinin anüs içinde bulunan kloak dediğimiz üreme organları birbirine temas edince erkek güvercin spermasını dişi güvercinin kloakına boşaltır. Spermler buradan yumurta kanalına gider ve yumurtanın çekirdeğini döllemek için 72 saat gibi bir yol alır. Spermler burada 20 gün kadar aktif durumda bekleme özelliğine sahiptir. Yumurta sarısı içinde bulunan çekirdek döllendikten sonra yumurta kanalına girer ve böylece yumurtlama süresi başlamış olur.

  Güvercin Çiftleşmesi

  Güvercinlerde üreme Şubat ve Ağustos ayları arasında olmaktadır. Yani bu aylar arası güvercinlerin çiftleşme sezonudur. Güvercinler bu sezon aralığında 4 defa yumurtlayıp kuluçkaya yatarlar. Güvercin kafesleri metal veya ahşaptan yapılmaktadır. Güvercin kafesi yapılırken bir çift güvercinin çiftleşip rahat geçinebileceği bir kafes olarak yapılmaktadır ve altlıklarına ızgara koyulmasında fayda vardır. Başta da söylemiş olduğum güvercin hobi olarak yetiştirildiğinde bakımı temiz ve titizlikle yapılan güvercinlerin hem çiftleşmesi hem de doğurganlığı artar.

  Birde sizlerle başka bir yöntemle güvercin çiftleşmesini paylaşmak isterim. Eşim tıpkı bir güvercin yetiştirme hastası olduğu için birkaç bilgi edindim. Erkek ve dişi güvercinler kışın ayrı geçirdikleri için eşim kışın genelde çiftleri birbirinden ayırır ve ayrı kafeslerde yetiştirir. Ve bu kış ayı boyunca birbirini görmeyen çift şubat ayları ve sonuna doğru eşlerinin yanına koyulurlar. Ve yemesi, temizliğine birde sessiz bir ortamda olmasına dikkat edilir böylece 8-12 gün sonunda yumurtlama başlar. Yavru gelişir ve onunda kuluçka dönemine gelmesini çıkarttığı ses ve hareketlerden anlarsınız. Ve eş seçimini yaptıktan sonra güneş ışını almasıyla çiftleşmeyi tetikler. Birde en çok dikkat edilmesi gereken konu eğer güvercininiz hasta ise kesinlikle yanında farklı bir güvercin bulundurmamalı, çiftleştirmemeli veya faklı güvercin koymamalısınız aksi halde diğer güvercinlerde hastalığa yakalanabilir. Fakat birde güvercinlerin kendi istedikleri kuşlarla değil aynı cins güvercin ile eşleşmeleri önemlidir. Güvercin çiftleşmeleri bazen uzun sürebilir. Bu dişinin istekli olup olmadığına bağlıdır. Dişi güvercin ve erkek güvercin 4-6 gün sürekli olarak kur yapabilirler. Sonrasında erkek dişinin üzerine çıkarak çiftleşme olabilir bu olay gün içerinde 3-4 defa olabilir. Sonuç olarak güvercinler yumurta doğurduktan sonra çiftleşme süresi bitmiş olur daha sonrasında kuluçka dönemi başlar. Bu dönemde 21 gün sürebilmektedir. Güvercin çiftleşmesi genelde yeni alınan ile eski güvercin fark etmeden çiftleştirilir. Aslında yeni aldığınız güvercin ile sizin için çok kıymetli olan güvercini çiftleştirmeyin. Nedeni ise yeni alınan güvercin nasıl olduğu ve hastalıklı olmadığını bilmediğimiz için çiftleştirildiği zaman bulaşmasından kaçınmış olursunuz.

  ]]>
  Güvercin Çiçek Hastalığı https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-cicek-hastaligi.html Sun, 14 Oct 2018 11:25:48 +0000 Güvercin çiçek hastalığı, etkeni güvercin pox virüsüdür. Bunun yanında kanarya pox adı verilen virüsler de güvercinde hastalığa yol açabilir. Dış derideki yara şeklinde kabuk üremeler nedeniyle frengi denir. Halk dili Güvercin çiçek hastalığı, etkeni güvercin pox virüsüdür. Bunun yanında kanarya pox adı verilen virüsler de güvercinde hastalığa yol açabilir. Dış derideki yara şeklinde kabuk üremeler nedeniyle frengi denir. Halk dilinde de çiçek veya frengi diye bilinir. Her mevsimde görülebilen bir hastalıktır. Ancak yaz aylarında daha sık görüldüğü bilinmektedir. Güvercinlerde hastalığın ilerleyişi yaşa, hayvanın direncine ve diğer hastalıkların gelişimine bağlı olarak değişir. Yaşlı kuşlarda ölüme yol açma sık görülmez. Yavru ve bağışıklığın tam gelişmediği güvercinlerde ölüm daha sık görülür. Atılma deride veya kabuk, salya, burun akıntısı, dışkı, tüy ve kanla olur. Doğrudan insana bulaşan bir hastalık değildir. Ancak güvercinlerde görülen diğer bazı hastalıkların vücuda girip gelişmeye yardımcı olduğu unutulmamalıdır. Uygun görülen tedaviye en kısa sürede başlanmalıdır.

  Hastalığın Bulaşması

  Bulaşma genelde sivrisinekler aracılığıyla olmaktadır. Bit, pire ve keneler de hastalığın bulaşmasına yol açabilir. Bunlar virüsü hasta güvercinlerden sağlıklı güvercinlere taşıyarak bulaştırır. Bunlara taşıyıcı denir. Güvercinin hastalıklı bölgelerinden toz, damlacık ve hava yoluyla da bulaşma görülebilir. Çiftleşen güvercinlerde de bulaşma olabilir. Yavru besleyen güvercinlerde yemek borusu, kursak ve yutaktaki virüsün yemlere bulaşmasıyla yavruya 
  hastalığı bulaştırabilir. Kümese yeni alınan güvercinlerin hastalıklı olması da diğer güvercinler için risk taşır. Özellikle yavru döneminde bulaşıcı hastalık taşıma riskinin yüksek olabileceği göz önünde bulundurularak alınmaması önerilmektedir. 
  Hastalıklı virüs çevreye, kurumaya ve bazı ilaçlara karşı korunabilir. Yara kabuğunda, tüylerde ve tozlarda canlı kalıp uzun süreli korunabilirler. Uygun ortamı bulduklarında canlı kalma süreleri aylarca sürebilir. 
  Güvercin Çiçek Hastalığı
  Hastalığın Belirtileri ve Seyri 

  Hastalıkta atılan etkenler zeminde yapışık kalır. Bu tozun yerleşebilmesi için güvercinde yara olması gereklidir. Virüsün vücuda girişinden sonraki 1-2 hafta kuluçka süresidir. Kümeste bulunan güvercinler arasında yayılma fazladır. Ölüm ise güvercinin bağışıklığına, ikincil hastalığın etkenine ve tedavisine bağlı olarak değişir. Virüs vücuda girdikten sonra kan dolaşımına karışabilir. Yine kan yoluyla dış deriye dönerek üreyebilir. Üreme oluşan yer genelde tüysüz bölgelerdir. Göz çukuru, gaga ve ayak bölgesi uygundur. 

  Klinik Bulgular

  Deri formu: Ağızda, göz etrafında, tüy bulunmayan deri bölgelerinde küçük lezyonlar ve kabarcık şeklinde gelişir. Ağzın ve göz kapaklarının açılmasını engeller. Görmeyi ve beslenmeyi olumsuz etkiler. Körlüğe yol açabilir. Zayıflatır. Başka enfeksiyonlarla birleşmemişse iyileşmesi kolaydır. 

  Difterik form: Ağızda, dilde, yutakta ve yemek borusunda gelişir. Büyüyerek birleşebilirler. Soluk almayı ve beslenmeye engel olur. Zayıflamaya sebep olur, hırıltılı ve zor nefes alıp vermeye ve ilerlerse ölüme neden olur. 

  Tedavi

  Bu virüse karşı etki gösteren bir ilaç bulunmamaktadır. Güvercinin bağışıklık sistemi ve savunma mekanizması virüsle savaşır. Yapılacak tedavi sadece destekleyici olabilir. Vücudu destekleme amacıyla virüsün bulunduğu yerde hasarı fazlalaştırmayacak yem seçilmelidir. A  vitamininin verilmesi bu dönemde faydalıdır. Probiyotik ve antibiyotikler farklı zamanlarda verilmelidir. 

  Koruyucu Tedavi ve Aşı 

  Kümeste virüse karşı etkili dezenfekte işlemleri yapılmalıdır. Hastalıklı, parazitli ve zayıf olan güvercinler aşılanmamalıdır. Kıl kesesi şişerse aşı tutmuş ve bağışıklık gelişmiş demektir. Eğer bir reaksiyon yoksa aşı tutmamış demektir. Aşıl]]> Azman Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/azman-guvercin.html Sun, 14 Oct 2018 14:00:25 +0000 Azman güvercin, yani Denizli güvercini,  son yıllarda sayıları azalan bir güvercin türüdür. Buna da İstanbul güvercini ile ilgili yapılan araştırmalarda kullanılması sebep olmuştur.  Azman güvercin daha çok Denizli de yeti Azman güvercin, yani Denizli güvercini,  son yıllarda sayıları azalan bir güvercin türüdür. Buna da İstanbul güvercini ile ilgili yapılan araştırmalarda kullanılması sebep olmuştur.  Azman güvercin daha çok Denizli de yetiştirilir. Adını da buradan aldığı bilinmektedir. Denizli ili dışında neredeyse hiç yoktur. Kökeni Anadolu topraklarına dayandığı söylenmektedir. Mor, mavi ve siyah renkte olup değişik desenlere sahiptirler. Desenleri şöyledir: renkli kanat- kuyruk, renkli kuyruk ve düz beyazdır.  Azman güvercinleri akılı olmaları ve kümeslerine aşırı sadakatleriyle tanınırlar. Uçma konusundaki performansları iyi denebilecek düzeydedir. Havada 30-40 dakika kalabilirler. Uçuş yükseklikleri aldıkları eğitime bağlıdır ve direkt uçuşa geçen bir türdür.Çoğu zaman 10-15 li gruplar şeklinde uçarlar.  Ayrıca eğitime çok açık hayvanlardır verileni çabuk kavrarlar. Azman kuşları hakkında olumsuz bir şey söylemek gerekirse o da yavruluk dönemlerinden sonra ikinci yaşama adapte olurken zorlanmaları olduğu söylenebilinir. Azman güvercinleri İstanbul güvercini ile daha çok karıştırılır. Fakat İstanbul güvercini ile farklı özellikler taşır. 

  Azman Güvercin
  Azman güvercinlerinin fiziksel özellikleri ise şöyledir: dışardan bakıldığı zaman simetrik bir görünüme sahiptirler, geniş bir göğüsleri vardır ve dik dururlar. Sırtları kısa omuzları ise geniş ve düşüktür. Kısa bir karınları vardır. Ayrıca gagalarının da kısa olduğu bilinir. Kanatları kısa olup sık tüylüdür. Azman güvercinlerinin bacakları ise orta uzunluktadır ve tüysüzdür. Parmaklarına baktığımızda ince olduğunu görebiliriz.  Kafa yapısı da yuvarlak bir biçimdedir. Azman güvercinlerinin göğsünde veya boynunda gül olmamalıdır. 
  ]]>
  Güvercin Hastalıkları İshal https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-hastaliklari-ishal.html Sun, 14 Oct 2018 23:22:42 +0000 Güvercin hastalıkları ishal, hemen hemen her güvercinde hasta olmasalar bile, cocci denilen bir bağırsak hastalığı bulunur. Güvercinlerde görülen ishalin nedeni bu rahatsızlıktır. Hastalığın sebebi bir virüs ya Güvercin hastalıkları ishal, hemen hemen her güvercinde hasta olmasalar bile, cocci denilen bir bağırsak hastalığı bulunur. Güvercinlerde görülen ishalin nedeni bu rahatsızlıktır. Hastalığın sebebi bir virüs ya da bakteri değil, coccidia denen bir tür bağırsak parazitidir. Bu parazit paratifo bakterisi ile birlikte bağırsak duvarına yerleşerek, burada hasara neden olur. bu durumda güvercinde ishal meydana gelir. bu bir hastalıktan ziyade güvercinin zayıflamasına neden olan bir durumdur. Ancak güvercinin başka hastalıklara yakalanmasına neden olacağından, mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bu rahatsızlık güvercinlerde coccidiosis yani kanlı ishal olarak tanımlanır.

  Güvercinlerde hastalık belirtileri olmazsa, bu paraziti taşıyan kuşlara tedavi uygulanmasına gerek olmaz. Kuşlar kendi koruma sistemleri sayesinde bununla başa çıkabilir. Ancak 2-3 haftalık yavrularda etkili olursa, sorun haline gelebilir. Yavrular strese girer ve bağırsaklarında olan parazit hareketlenir. Böylece yavrular hareketsizlik, halsizlik ve diğer enfeksiyonlar nedeniyle kaybedilebilir. Dişiler arka arkaya yavruya yatarsa, üretim döneminde olduğunda bu sorundan etkilenebilir. Bu yüzden üretime iki çift yavrudan sonra ara verilmelidir.

  Erken döneminde fark edilir ve tedaviye başlanırsa, güvercinlerin kurtulması ve bağırsak duvarının tamiri daha hızlı gerçekleşir. İshal ve zayıflama aynı zamanda başka hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabileceği için, teşhiste dışkının kontrol edilmesi gerekir. Fakat sağlıklı olan güvercinlerin bile dışkısında cocci parazitine rastlanabilir. Kanlı ishalin tedavisinde antibiyotik kullanılır. Aynı zamanda vitaminler verilerek, güvercinlerin güçlenmesi sağlanır. Bunun dışında güvercin hastalıkları içinde ishale neden olan e coli adındaki rahatsızlık bulunmaktadır.

  Güvercin Hastalıkları İshal

  E coli (İshal)

  Bu rahatsızlık Eshericia coli  denen bakteri yüzünden ortaya çıkar. Bu bağırsaklarda olan bakteri aslında bağırsaktaki floranın bi parçasıdır. Normalden fazla olduğu zaman ortaya çıkar. Güvercinlerde kendini ishalle birlikte gösterir. Kuşlarda hızı bir şekilde su ve elektrolit kaybına neden olur. Genç kuşlar bundan daha fazla etkilenir. Şiddetli olduğunda kuşları ölüme kadar götürür. Yetişkinlerde daha az görülmesine rağmen, diğer hastalıkların ortaya çıkmasını sağlar. Hızla yayılan ve kolay bulaşan bir hastalıktır.

  Hastalığın en önemli belirtisi olan sulu ishalde, dışkı rengi yeşil ve sarımsı olur. Bağırsak iltihabına neden olduğundan dışkı kötü kokulu olur. Kuşların vücut performansı düşer, yemeye isteksizlik, kayıtsızlık olur. Hızlı bir şekilde zayıflama görülür. Bakteri güvercinin kan dolaşımına girer ve vücuttaki bir organa yerleşebilir. Bu sistematik bozukluklara neden olur. mikrobun etkilediği yere göre farklı etkiler olabilir. Yani ayaklara yerleşen mikrop topallama ve yürüyememe, kanatlara yerleşen mikrop kanadın düşmesine, yerde sürüklenmesine neden olabilir. Dışkı analizi yapılırsa, hastalığa tanı konulabilir. Bu ishal hastalığın bulaşması, yemden, sulardan, dışkıdan olur. Kümeste solunum yoluyla bulaşır. Bu nedenle kümeste hijyene dikkat edilmelidir. Bakteri kökenli olduğundan, tedavide antibiyotik kullanılır.   

  ]]>
  Demkeş Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/demkes-guvercin.html Mon, 15 Oct 2018 11:31:28 +0000 Demkeş güvercin çok eski zamanlardan beri bilinen bir ırktır. Bu güvercin hakkında birçok bilgi bulunmaktadır ve hemen hemen güvercin ırkları ile ilgili en eski kaynaklarda bile adı geçmektedir. Eskilerden beri öyle önemli tür Demkeş güvercin çok eski zamanlardan beri bilinen bir ırktır. Bu güvercin hakkında birçok bilgi bulunmaktadır ve hemen hemen güvercin ırkları ile ilgili en eski kaynaklarda bile adı geçmektedir. Eskilerden beri öyle önemli türlerden olan güvercinlerden biri olan demkeş güvercin günümüzde de önemli yere sahiptir. Fakat her ne kadar günümüzde bu ırka önem verilse de eski zamanlarda verilen değer kadar verilmemiştir.  Eski yazılara ve belgelere dayanarak tahmini olarak sadece ülkemizde 500'e yakın yıldır bu ırk özenle yetiştirilmektedir. Bu ırkın asıl kökeni Orta Asya Türkmenistandır. Bu ırk Türklerin batıya yaptıkları göç ile Anadolu'ya yayılmıştır. Demkeş ırkı farklı ülkelerin etkileşimleri ile birlikte yayılmalar göstererek tüm dünyada beslenen bir ırk haline gelmiştir. Anadolu'dan sonra Rusya'da yayılma gösteren bu ırk insanlar tarafından sevilerek yetiştirilmiştir. Bu ırkın karakteristik bir duruş şekilleri vardır. Öyle ki bu duruş şekilleri bile insanlar tarafından sevilmektedir. Diğer türlere göre daha yuvarlak bir vücut yapıları vardır. Demkeş ırkının fiziki özelliklerini biraz daha detaylı olarak incelememizde fayda vardır.

  Demkeş Güvercin
  Demkeş ırkı güvercinler diğer güvercinler gibi oyun güvercini değildir. Duruşu olsun, hareketleri olsun diğer güvercinlere göre oldukça asildir. Bu ırk diğer ırklara göre uçmaktan yana değillerdir. Daha çok ötüş şekilleri ön plana cıkmıştır. Bu ırk ismini de dem çekme adı verilmiş olan ötüşünden almıştır.  Bu farklı ötüşü ile insanları kendisine bağlamayı başaran bu ırkın sevilmesinin en büyük nedeni bu ötüşüdür. Bu güvercinlerin tümü paçalıdır. Eğer paçaları yok ise bu ırktan şüphe edebilirsiniz. ince ve narin görünümlü gagaları bulunmaktadır. Kuşun rengine göre gagalarının, tırnaklarının ve gözlerinin rengi değişebilmektedir. Bu özellikleri ile kesinlikle ırklarının ayrımı yapılmaması gereklidir. Yapılsa bile yanlış sonuçlar elde edilebileceği bilinmelidir.  Bu ırkın göğsü öne doğru yarı bombeli bir haldedir ve aynı zamanda oldukça geniştir. Demkeş güvercin normalden daha iri bir vücut yapısına sahiptir. Normale göre daha kısa ayaklara sahip olan bu güvercin ırkının kendilerine özgü bir duruş biçimi vardır. Bu saydığımız özelliklerinden diğer güvercinlerden ayırt etmek oldukça kolaydır. Fakat  birçok güvercin ırkının bulunması bu ayırma işini biraz daha zorlaştırmaktadır. Bu ayrımı yapabilmeniz için biraz daha güvercinler ile iç içe olmalısınız. Bu ırkın yavru verimliliği diğer ırklar gibi iyi değildir. Bu nedenle yavru almak isteyenlerin oldukça özen göstermesi ve  iyi bir bakım yapması gerekmektedir. Diğer ırklara nazaran bakımı da oldukça zordur. Mesela perçemler gözlerinin önüne gelerek gözlerini kapatıyorsa bu perçemlerin bir makas ile doğru bir şekilde kesilmesi gerekmektedir. Zamanla uzayan paçalar çiftleşmeyi engelleyebilmektedir. Bu nedenle paçalarının da doğru şekilde kısaltılmasında fayda vardır.

  Demkeş ırkının birçok rengi bulunmaktadır. Bu nedenle  güzellikleri de renklerine göre değişiklik göstermektedir. Demkeş güvecin ülkemizde diğer ırklara nazaran daha az beslenmektedir.  Nedeni ise oldukça değerli ve bulunması zor olmalarıdır. Daha öncede söylediğimiz gibi yavru verimliliklerinin düşük olması onların bulunmasını zorlaştırarak değerlerinin artmasına neden olmaktadır.
  ]]>
  Güvercin İlaçları https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-ilaclari.html Tue, 16 Oct 2018 03:13:56 +0000 Güvercin ilaçları, güvercin hastalıklarında kullanılan ilaçlardır. Şimdi ilaçları ve kullanıldıkları hastalıkları birlikte değerlendirelim.Adenocoli: Bu ilaç yeşil kaygan ishalde, parça Güvercin ilaçları, güvercin hastalıklarında kullanılan ilaçlardır. Şimdi ilaçları ve kullanıldıkları hastalıkları birlikte değerlendirelim.

  Adenocoli: Bu ilaç yeşil kaygan ishalde, parçalı dışkıda ve kilo kaybı durumunda kullanılmaktadır.

  Albon: Coryza, kolera, coccidiosis ve paratifo rahatsızlıklarında kullanılan ilaçtır. Bu bilinen sulfa ilaçlarından biridir. Diğerlerine göre avantajı ise, kanda daha yüksek konsantrasyonda yani 12 saat süreyle kalmasındandır. Güvercinlere günde 2 defa verilirse, yeteri kadar kanda olur. Diğer sulfa ilaçlar 6 saatte bir alınmalıdır. Bu salmada yeteri kadar su tutmayan yetiştiricilere tavsiye edilir. Bu ilaç kullanıldığında, salmadaki kalsiyum kaynakları kaldırılmalıdır.

  Amoxicillin: Bu e coli ve paratifo için etkili bir ilaçtır. Bazı yetiştiriciler bunu solunum yolu hastalıklarında antibiyotik olarak kullanır.

  Amprol (Corid): Bu ilaç kuşların coccidiosis hastalığında kullanılır. İçme suyuna karıştırılarak verilir.

  Arpalan: Bu ilaç e coli yani ishal rahatsızlığı için kullanılmaktadır. Oldukça etkilidir. İçme suyuna karıştırılarak, 8 gün boyunca kullanılır.

  Aureomycin Konsantrasyonu: Bu normalinden daha etkilidir. İçme suyuna karıştırılarak kullanılır.

  Aureomycin: Enfeksiyonlarda ve soğuk algınlığı için kullanılan antibiyotikli bir ilaçtır. 

  Aureomycin / Sulmet: İki ilacın kombinasyonuyla hazırlanmış kuvvetli bir ilaçtır. İç enfeksiyonlarda ve coccidiosis için kullanılır. 5-10 gün süreyle içme suyuna karıştırılarak verilir. Bu ilaç verildiğinde, güvecinler kalsiyumdan uzak tutulmalıdır.

  BMD (Suda çözünen): Bu bacitracin güvercinlerde uzun süre güvenle kullanılabilen ender ilaçlardandır. Özellikle ishale karşı bire bir etkili bir ilaçtır. İçme suyuna karıştırılır ve en az 9 gün boyunca hasta güvercine verilebilir.

  Baycox: Bu ilaç özellikle postacıların kullanmış olduğu ve coccidiosis rahatsızlığında kullanılan bir ilaçtır. 2 gün boyunca kullanılır. Ancak ilacın kendi cildinize temas etmemesine dikkat etmelisiniz.

  Baytril: Bakteriyel ve solunum yolu sorunlarında kullanılan bir ilaçtır. Salmadaki tüm kuşlar için içme suyunda kullanılır. 10 gün süreyle kullanılır. Ancak yumurtlama dönemindeki kuşlarda ve 21 günden küçük olan kuşlarda kullanılmaması gereken bir ilaçtır. Çünkü yavrularda sakatlığa neden olabilir.

  Güvercin İlaçları

  Cocci geel mix: Pamuk ve coccidiosis tedavisinde tüm kuşlar için kullanılır.

  Dacoxine 4-1: Bu ilaç paratifo, coccidiosis, pamuk, e coli gibi hastalıklarda kullanılır. 7 gün süreyle her kuş için 1 ilaç kullanılır.

  Divet tablet: İçeriğinde sulfadiazynum trimethopriumum bulunan etkili bir ilaçtır. Bireysel olarak güvercinlerin tedavisinde kullanılır.

  Doxin: İlaç genel solunum yolu sorunlarında kullanılan bir antibiyotiktir. Doxin plus ise, aynı zamanda göz yaşarması için kullanılır.

  Doxycycline: Bu ilaçta göz yaşarmasında ve solunum yolu rahatsızlıklarında kullanılır.

  Duramycin 324: Solunum yolu sorunlarında kullanılan bir antibiyotiktir. Diğer antibiyotikler değiştirilerek kullanılır ve etkisinin azaltılması engellenir.

  Enroxil: İlaç Baytril'e alternatiftir. Tablet ve toz halde kullanılabildiğinden, yavrulara da ağır gelmez.

  NFZ göz tozu: Bu ilaç göz enfeksiyonlarında, gagalanan ve kelleşen yavrularda, küçük yaralanmalarda kullanılmaktadır. Yaraya dökülerek kullanılır.

  Neomix: İshali kesen bir antibiyotiktir. Suyla birlikte verilir.

  Oxytet soluable: Bu ilaç eritilebilir ya da çözdürülebilir. Ağır derecedeki Ornithosis hastalığında kullanılır.

  Rolflaxin:]]> En İyi Güvercinler https://www.guvercinler.gen.tr/en-iyi-guvercinler.html Wed, 17 Oct 2018 01:45:27 +0000 En iyi güvercinler, güvercinler çok farklı türde ve özellikte kuşlardır. Her biri ayrı bir güzellik sunar. Bazıları ise renkleri uçuşları hareketleri ile daha çok göz önünde olduğu için en iyi güvercinler olarak nitelendi En iyi güvercinler, güvercinler çok farklı türde ve özellikte kuşlardır. Her biri ayrı bir güzellik sunar. Bazıları ise renkleri uçuşları hareketleri ile daha çok göz önünde olduğu için en iyi güvercinler olarak nitelendirilir. Şimdi bu güvercinlerin hangileri olduğunu ve özelliklerini anlatalım.


  Ag güvercin, Uçuş özellikleri olarak oldukça iyi ve hızlı kanat çırpıp yüksek uçuşlar yaparlar ve inişleri oldukça hızlıdır. Bu güvercin türünün ortalama havada kalma süresi on ile on beş dakika kadardır ve iki yüz metreye kadar yükselir. İniş hızı ortalama yüz altmış kilometreyi buluyor. Bu güvercin 13 yaş yaşıyor. Yaşamının 8-9 yılını hızlı ve aktif olarak geçirir. Yedi aylıktan itibaren çiftleşebilirler. Uçurmak için ideal olanı ise erkek ag güvercindir. 

  Adana güvercini, bu güvercin çeşidinin en önemli özelliği dalıcı güvercin sınıfının en iyisi olmasıdır. Kendisini gökyüzünün ta üst seviyelerinde salmaya başlar. Bu güvercinler ikili ya da üçlü kümeler halinde uçar. Bu kümelere posta denir. Bu güvercin diğer güvercin türlerine göre daha iri ve büyüktür. 

  Alabadem, kafa ve kanat uçlarındaki tüyleri beyazdır. Bu türdeki güvercinler havada 4-5 saat kadar uçabilir. Kümeslerine yaklaştıkları zaman havada taklalar atarak görsel şovlar yaratırlar. Fakat ırkı tükenmek üzere olan bir türdür. 

  Amberi, uzun süre yüksekte uçabilir. Çoğunlukla siyah renklidir fakat kanat bölgesinde turunculuklar vardır bu da görsel olarak çok hoş durmaktadır. Güney Doğu Anadolu bölgesinde bulunur.

  En İyi Güvercinler
  Ankut güvercini, Kökenleri Türkmenistan olan bu tür ülkemizde ırmaklarda yer alır. Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunur. Nesli tehlikeye giren ırklardan biridir. Bu güvercinleri beslemek sünnettir diye biliniyor.

  Bango güvercini, güvercin türlerinin en kapsamlı çeşitlerinden biridir. Diğer güvercinlere göre biraz daha küçüktür. Sekizinci yüzyılda Afrika bölgesinde gelmesiyle bilinir. Renkli bir vücut yapısına sahiptir ve hemen her ortama uyumludur. Kafası Vücuduna oranla daha büyüktür. Genellikle yüksekte uçarlar. Türkiye'de İstanbul'da görülür.

  Bayburt güvercini, bu güvercin türü tam anlamıyla yerli bir kuştur. Ayakları kırmızı renkli ve paçası yoktur. Bu güvercinin en önemli özelliği sesinin güzel olmasıdır. Ses uzunluğu oldukça uzundur. Türkiye'de İstanbul, Bayburt, Gümüşhane, Trabzon'da yetiştirilir. 

  Bayramlı güvercini, bu güvercin türü Güney Doğu Anadolu bölgesinde yetişen filo türü bir uçucudur. Bu güvercin renkleri ve güzelliği ile tam bir görsel şölen sağlar. Paçalı bir güvercin türüdür. Asil bir duruşu vardır. Göğüs bölgesi geniş ve diktir. 

  Buludi güvercin, civciv rengini andıran bir görüntüsü vardır. Boyun kısmı uzun bir kuştur. Paçalı bir güvercin türüdür. Görünümü çok güzeldir. Kuş besleyenlerin çok beğenerek beslediği filo uçucusu bir kuştur. 

  Domino güvercini, en büyük özelliği dönücü olmasıdır. Görsel olarak siyah beyaz bir görüntüye sahiptir. Havada sert kanat çırparlar ve hızlı dalışlar yaparlar. Duruşu dimdiktir iyi bir şekilde bakıldığında çok fazla yükseklere uçabilir. İzmir ve Aydın yörelerinde yetiştirilir.

  Fırfırlı güvercin, Güneydoğu Anadolu'nun gözde kuşlarından biridir. Güvercin meraklılarının en çok aldıkları türlerden biridir. Filo uçucusu olarak bilinir. Güçlü bir iskelet yapısına sahiptir. Kısa bir gagası ve orta uzunlukta ayakları vardır. 

  Hünkari güvercin, inanılmaz güzellikte bir kuştur. Osmanlı zamanında Manisa'da şehzade saraylarında gelişmiştir. O zamanlarda sadece sarayda yetiştirilmesine izin verilirmiş. Türkiye'de Manisa ve İzmir'de yetiştirilir. 

  İskenderun güvercini, iskenderun Bağda]]> Güvercin Gübresi https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-gubresi.html Wed, 17 Oct 2018 05:30:31 +0000 Güvercin gübresi güvercin dışkısından elde edilir. Güvercinlerin toplu halde yaşamını sürdüren bir kuş türü olmasından dolayı gübre bir arada toplanır ve kullanılır. Güvercin almış olduğu yemin bir bölümünü Güvercin gübresi güvercin dışkısından elde edilir. Güvercinlerin toplu halde yaşamını sürdüren bir kuş türü olmasından dolayı gübre bir arada toplanır ve kullanılır. Güvercin almış olduğu yemin bir bölümünü veya tamamını sindirmeden dışkı yoluyla dışarı atar. Bununla beraber güvercinler kanatlı türleri arasında, gübresinde ürik asit düzeyi en yüksek olandır.

  Güvercin gübresi içinde farklı oranlarda organik madde, azot ve fosforik asit bulundurur. Güvercin gübresini organik tarımda kullanmak isteyenler için sahip olduğu değerler çok iyidir.

  Eski zamanlarda tarım yapmak için kısıtlı arazisi olan bölgelerde ürün verimini arttırmak amacıyla güvercin gübresi sıkça kullanılmıştır. Özellikle arazinin verimsiz ve suyun az olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bir çok yörede güvercin gübresi kullanıldığı görülmüştür. Bu bölgede yetiştirilen başta karpuz, mercimek, pamuk gibi bazı ürünlerde güvercin gübresinin önemi büyüktür.

  Güvercin Gübresi

  Güvercin gübresinin bilinen bu faydaları dolayısıyla Anadolu’da yerleşim yerlerine yakın bölgelerde ve su kaynaklarına yakın bölgelerde güvercin yuvaları yapılmıştır. Bu yapılara Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde hala rastlanmaktadır. İnsanların güvercinlere karşı sevgisi güvercin yetiştiriciliğini arttırmış, yetiştirilen güvercinin artmasıyla beraber de üretilen güvercin gübresi miktarında önemli oranda bir artış görülmüştür. Güvercin gübresi tarımın dışında süs bitkilerinin üretiminde de kullanılır.

  Güvercin gübresinin kullanımının fazla olduğu bölgelerde yetiştirilen bitkilerde vejetatif gelişimi çok olur, bitkilerde olumsuz durumlara karşı direnç artar ve ürün kalitesinde iyileşme görülür. Ancak güvercin gübresi kullanılırken dozunun fazla olmamasına dikkat edilmeli ve toprağın gübreyle beraber su ihtiyacı da giderilmelidir

  ]]>
  Güvercin Nasıl Uçurulur https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-nasil-ucurulur.html Wed, 17 Oct 2018 18:31:06 +0000 Güvercin nasıl uçar, Güvercinler tüylendiği günden 10-15 gün sonra uçmaya başlarlar. Eğer güvercin yeni uçmaya başlayacaksa ilk olarak kanatları bantlarız ve her gün belirli saatler kümesten dışarıya çıkartılır ve etra Güvercin nasıl uçar, Güvercinler tüylendiği günden 10-15 gün sonra uçmaya başlarlar. Eğer güvercin yeni uçmaya başlayacaksa ilk olarak kanatları bantlarız ve her gün belirli saatler kümesten dışarıya çıkartılır ve etrafı gözlemlemesi sağlanır. bu aşamayı böyle devam ettirdikten sonra güvercinlerin kanatlarındaki bantlar çıkarılır ve fazla üstlerine gitmeyerek kendilerinin uçması sağlanır. Fakat bu aşamayı uygularken güvercinlerin aç olması gerekir. Çünkü güvercinler yem ile geri çağrılır, bunu onlarda alışkanlık haline getirilmesini gerekir. 

  Güvercinlerin kanatları bantlı iken önlerine azar azar yem atılır o yem bittikten sonra güvercinin uzağında olacak şekilde tekrardan yem atılır. Bu aşama güvercinler çok aç iken yapılır. Güvercin bu aşamaya alıştıktan sonra kanatlarındaki bantlar çözülür ve güvercinlerin uçmasını sağlamak için güvercinler kovalanır.  Güvercin uçup yüksek bir yere konduktan sonra yere yem atılıp onun geri gelmesi sağlanır.

  Güvercin Nasıl Uçurulur
  Güvercinlere bu aşamalarla uçuş teknikleri son derece profesyonel bir şekilde öğretilir ve güvercinler artık hem uçarak uzaklaşır hemde tekrardan yuvasını bulabilir. Güvercinlerin tüyleri çıktıktan sonraki serüvenleri çok önemlidir. O an ne yaşarlarsa onu öyle devam ettirirler. Güvercinler daha yavruyken uçurulmaya alıştırılmazsa ileride güvercin terbiyecisi çok zorluk çeker. Güvercinler yuvalarına sadıktır, nereye uçarlarsa uçsunlar geri dönecekleri tek yer yuvalarıdır.

  Güvercinler özgürlüklerine çok düşkün kuşlardır. Onlar uçmadan hayatlarını sürdüremezler. Uçmak onların her şeyidir. Güvercinler günlerce hatta haftalarca kümeste kilitli kalamazlar. Onların doğasında böyle bir fıtrat yoktur. 
  ]]>
  Güvercin Kümesi https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-kumesi.html Thu, 18 Oct 2018 09:36:30 +0000 Güvercin kümesi ,belirli özellikler taşımalıdır. Burada bu konu ile ilgili bilgiler bulacaksınız.Kümeslerde bakım yapma ve kümeslerde inşa sürecinde dikkat edilmesi gerekenlerGüvercin beslerken onlara sa Güvercin kümesi ,belirli özellikler taşımalıdır. Burada bu konu ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

  Kümeslerde bakım yapma ve kümeslerde inşa sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

  Güvercin beslerken onlara sağlıklı bir yaşama alanı sağlama niyetinde iseniz öncelikle en önemli yaşama alanları olan barınaklarını son derece önemli bir biçimde hazırlamanız gereklidir. İmkanlarınız dahilinde en iyi malzeme ısı alışveriş oranı düşük olan malzemeleri tercih etmeniz gerek. Çünkü bu şekilde ekstradan izolasyon malzemesi kullanmanız gerekmez. Eğer bunlar için imkanım yok diyorsanız o zaman tahta malzeme kullanarak barınak yapmanız gerek, sonrada tahta barınağı karton parçaları ile iyice kapatıp sonra da kartonların üzerine naylon çekmeniz gerekecektir. Barınacakları kümes hazırlandıktan sonra kümesin nereye konumlandırılacağına karar verme aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır;

  Kümesin bakımı: Güvercinlerinizin sağlıklı yetişmesi için yaşama ortamları rahat edebilecekleri şekilde olmalıdır.

  Kümesin güneş ışığından fayda görmesi: Kümesin güneş ışığını en fazla alabileceği konum için doğu yönü seçilmelidir. Gün ışığı kuşlar için oldukça önemlidir. Ayrıca rüzgar esme yönü de dikkate alınmalıdır.

  Güvercin Kümesi

  Havalandırma: Kümesin iç ortamında hava sirkülasyonu kesin olarak olması gereken bir durumdur. Kümeste hava sirkülasyonu için kümesin alt kısımlarında havalandırma delikleri açılmalıdır. Bu şekilde kümesin içinde hoş olmayan kokular oluşmaz, sürekli olarak hava değişimi meydana gelir. Bu aşamada dikkat edilecek nokta kuşlar için rahatsızlık verecek olan cereyan oluşmamasıdır. Havalandırma olmasının bir diğer önemli etkisi kümesin tabanının kuru kalmasını sağlamasıdır. Eğer taban ıslak kalırsa bakterilerin çoğalmaları için uygun bir ortam oluşur. Oluşan bakteriler güvercinler için solunum yolları hastalıkları başta olmak üzere bir çok sağlık sorunu oluşabilir. Hava sirkülasyonunun sağlıklı gerçekleşebilmesi için kümesin yerden 20-30 cm kadar yüksekte olması önemli bir ayrıntıdır. Çünkü tabandaki havalandırma delikleri ancak bu şekilde işlev görebilirler.

  Yemleme: Kuşlar mümkün olduğunca yemlik kullanılarak kümes içinde beslenmelidir. Bu şekilde hasta güvercin varsa dışkıları yemlerden uzak tutulur. Ayrıca yabani kuşlar olan kumrular ve serçelerin taşıdıkları mikroplardan güvercinleri korumuş olursunuz.

  Kümeslerin iç kısımları; 

  Tabanda bulunacak ızgaralar:  Kümesin iç düzenlemesini yaparken benim düşünceme göre en mühim puan tabandır. Zemine kesinlikle ızgara inşa etmeliyiz. Bu ızgaraların ehemmiyetini kısacası sıralamak gerekirse; 

  1. Kuşlar dışkılarına basamayacakları için dışkılar ek olarak hızlı kurur, böylelikle hastalıklara neden olan bakteriler oluşmaz. 

  2. Zeminin devamlı kuru kalma olanağı sağlar . 

  3. Kuşlara kümes içerisinde yerde yem vermeyeceğiniz için hasta kuşların dışkılarında bulunan parazitler ve bakteriler öbür kuşlara bulaşmaz. 

  4. Kümeslerin temizliğini yaparken sizlere kolay olanağı sağlar . 

  ]]>
  Güvercin Nasıl Alıştırılır https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-nasil-alistirilir.html Thu, 18 Oct 2018 15:46:58 +0000 Güvercin Nasıl Alıştırılır, Bilindiği gibi dünyada ve ülkemizde birçok güvercin ırkı bulunmaktadır. Öyle ki bu ırkların hepsinin farklı farklı alışma koşulları vardır. Güvercinlerin yerine, sahibine alışması i Güvercin Nasıl Alıştırılır, Bilindiği gibi dünyada ve ülkemizde birçok güvercin ırkı bulunmaktadır. Öyle ki bu ırkların hepsinin farklı farklı alışma koşulları vardır. Güvercinlerin yerine, sahibine alışması için  onlara uygun koşulların sağlanması, gerekmektedir. Irkların farklı olması il her ırkın yuvalarına yada sahiplerine alışma evrelerini farklılaştırıyor. Fakat genel olarak alışma evrelerinin özellikleri aynıdır. Güvercinlerin yavru halde iken alıştırılmaları birçok havyanda olduğu gibi güvercinlerde de aynıdır. Yaş olarak ilerlemiş güvercinler sahibine bağlı olmaktan çok  özgürlük peşindedir. Güvercin beslemenin en önemli kuralı kafesin yerinin doğru  olmasıdır. Güvercinlerin yerini sevmesi ve benimsemesi onları yaşamı için en önemli faktörlerden biridir. Yerin güzel olması güvercinin de alışmasına ve yerini sevmesini kolaylaştıracaktır. Öyle ki yeri kötü olan bir güvercinin alıştırılması oldukça zaman alacak ve meşakkat gerektirecektir. Bu da sizleri oldukça zorlayarak ya pes ettirecek yada yoracaktır.

  Eğer kümesinizde daha önceden alışmış kuş yoksa tabi ki de işiniz biraz daha zorlaşmış olmaktadır. Çünkü  kümeste bulunan alışmış güvercin diğer kuşları da etkileyerek onların alışmasını kolaylaştırır. Alışmış güvercin kafesinizde var ise size düşen görev oldukça azdır. Siz sadece gerekli birkaç işlemi yaparak gerisini önceden alışmış olan kuşa yaptırabilirsiniz. Bilindiği gibi güvercinler hep birlikte hareket ederler. Aslında bu durum onların savunma silahıdır. Bu nedenle alışkın güvercin varsa diğer alışmamış kuşlar onu havada takip ederek  yuvaya da birlikte geri dönerler. Topluca uçan güvercinlerden biri tehlikenin farkına varıp yönünü değiştirirse diğer kuşlar tehlikeyi anlamasalar bile sürüyü bozmamak için onu takip ederler. Güvercinlerin bu tür hareketleri  birbirleri ile etkileşime girerek alışma evresini kolaylaştırmaktadır. Güvercin nasıl alıştırılır sorusuna cevap verecek olursak işe şöyle başlayabiliriz: Şimdi güvercinleri alıştırmak için harekete geçelim ve uygun yerlerden çok fazla para vermeden 2 - 3 çift güvercin alalım. Bunların çift olmasına dikkat edelim ve bu güvercinler için yaptığınız kafesin yeterli büyüklükte olmasına özen gösterelim. Aldığınız  bu kuşlar henüz size ve kafesine alışmadığı için kaçmamalarına özen göstermelisiniz. Bir süre bu kuşlar kafes içerisinde birbirlerine alışarak  yakınlık göstermeye başlarlar. Bu durumun farkına rahatlıkla varabilirsiniz.
  Güvercin Nasıl Alıştırılır
  Güvercinlerinizi alıştırma döneminde yemlerini dışarıda vermeniz onların alışma evrelerinden biridir. Fakat bu esnalarda kuşların kaçmaması için bazı önlemler gereklidir. Bu önlemlerden birisi Kuşların kanatlarını  tecrübeli bir kişi tarafından kestirmektir. Bu işlemin kesinlikle bilen kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Öyle ki yaptığınız yanlış bir harekette  kuşa zarar vererek  ölmesine bile neden olabilirsiniz. Kanadı kesilen kuşlar kafes dışarısında  yem verildiğinde uçamaz ve böylelikle kaçamazlar bir süre sonra kanatlansalar bile yuvadan kaçmayacaklardır. Fakat bu yöntem hayvan severler tarafından kesinlikle onaylanmamakta ve karşı gelinmektedir. Öyle ki bu yöntemi uygulayan kişilere kanunen hayvan hakları nedeni ile maddi cezalar bile uygulanabilmektedir. Bu yöntem yerine diğer bir yöntem olan  çengelli iğne yöntemidir. Bir çengelli iğne ile güvercinin kanatlarındaki tüyler iğnelenir ve güvercin bu nedenle uçamaz yine bu işleminde bilir kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu uygulama ile günlerce yemlerin dışarıda verilmesi ve kafesin kapısının açık bırakılması ile güvercinler yerine ve sizlere alışarak ileri ki zamanlarda uzak yerlerden bile uçurulsalar tekrar yuvalarına dönerler. Böylece güvercin nasıl alıştırılır Sorusuna da açıklık getirmiş bulunmaktayız. Bu tür alıştırma yöntemleri ile güvercinlere zarar vermeden onları alıştırabiliriz. Güvercinlerin alışma süresi ırka bağlı ol]]> Güvercin Gübresi Nasıl Kullanılır https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-gubresi-nasil-kullanilir.html Fri, 19 Oct 2018 03:10:11 +0000 Güvercin Gübresi Nasıl Kullanılır, Güvercinler toplu olarak yaşayan bir kuş türüdür. Bundan dolayı gübrenin bir arada toplanması ve kullanılması sağlanır. Güvercinler yemiş oldukları yemlerin bir kısmını si Güvercin Gübresi Nasıl Kullanılır, Güvercinler toplu olarak yaşayan bir kuş türüdür. Bundan dolayı gübrenin bir arada toplanması ve kullanılması sağlanır. Güvercinler yemiş oldukları yemlerin bir kısmını sindirmeden veya tam sindiremeden dışkı olarak dışarı atarlar. Güvercin gübresi %25 organik madde % 2 azot %1-1,5 fosforik asit içermektedir. Organik tarım için bu veriler çok etkilidir.

  Güvercin gübresi genelde güvercin yetiştiriciler tarafından toplanıp satışa sunularak birçok bitki, sebze, ağaç yetiştiricilerinin kurtarıcısı haline gelmektedir. Güvercin gübresi ıslak yada kurutularak toplanır. Taze gübre toprağa verilirse gübrenin içindeki Karbon/azot oranı büyük olduğundan bitki bu gübreden faydalanamaz. Yanmış gübre ise taze gübrenin uygun bir şekilde muhafaza edilerek mümkün ise gölge bir yerde yığın yapılıp, içerisindeki bakteriler sayesinde gübrede sıcaklık artışı meydana getirilip yanmasını sağlamaktadır. Daha sonra ıslatılıp sıkıştırılır ise havasız bir ortam oluşturulur. Havasız ortamda yaşayan bakterilerde faaliyete geçer ve gübrenin yanma işlemi tamamlanır. Sizlerde bu gübreyi evinizin bahçesinde güneş görmeyen bir yerde yapabilirsiniz. Gübreyi direk taze olarak  toprağa uygulamak doğru olmamaktadır bitkinizi, çiçeklerinizi, sebzelerinizi yakabilir. Güvercin gübreleri yüksek miktardan azotun nitrat formu bakımından yüksek içeriğe sahip olduğundan bu çeşit gübrelerin kullanımında doğrudan toprağa uygulanmasında birçok sakıncaları vardır.

  Güvercin Gübresi Nasıl Kullanılır

  Güvercin gübresi her bitki, meyvede kullanılmaz çünkü bazı bitkiler tuzlu toprak sevmezler. Gübre mutlaka kullanılmadan önce bir yıllık eski olmalıdır. Güvercin gübresi çeşitli tuzlar içerdiğinden dolayı bazı bitkilere zararlı olabiliyor. Güvercin gübresinin kullanımı ise lahana, mısır, ortanca, lale, küpe çiçeği, salon çamı vb bitkiler bu gübreden zarar görmezler. Tam tersine bitki iyice coşar fakat gübrenin eski ve az kullanılması gerekmektedir. Eski yıllarda kısıtlı tarım arazisi bulunan yerlerde sebze ve meyve verimini arttırmak için güvercin gübresinden yararlanılmıştır. Güneydoğu Anadolu bölgesindeki bir çok yöremizde güvercin gübreleri tarlalarda, bahçelerde kullanılmaktadır. Örneğin Diyarbakır da mercimek, kavun, fasulye, karpuz, pamuk, Antep fıstığı gibi pek çok üründe güvercin gübresinden faydalanılmaktadır. Güvercin gübresi ayrıca süs bitkileri üretiminde de  kullanılmaktadır. Güvercin gübresinin verildiği toprağın su isteği karşılanmalıdır. Güvercin gübresinin verildiği toprakta yetişen bitkilerin zor durumlara dayanımı artmakta ve kalitesi iyileşmektedir. Güvercin gübresi gül dibine azar miktarda bırakılmasında fayda olmaktadır fakat fazlası zarar vermektedir çünkü gübreye gelen solucan yüzünden çiçek çabucak kurumaya yüz tutar. Birde güvercin gübresi meyvelerde kullanılmaktadır. Birde sizlere vermek istediğim bir bilgi özellikle bahçesi olanları ilgilendiriyor. Babam bahçesini çok sever adeta ağaçlarını, çiçeklerini, sebzelerini okşar, sever, konuşur. Kesinlikle incitmez ve çok iyi besler. Bahçesindeki ağaç köklerine her yaz güvercin gübresi azar azar atıp su verir ve her sene ağaçların meyveleri daha çok artar ve lezzetlenir. Aynı şekilde diktiği tüm bitkilere belirli bir süre sonra güvercin gübresi serperek su verir bitkilerde ve meyvelerde oldukça artış olup yeşillik ise canlanır. Ağaçlar, sebzeler kendine geliyor adeta o gübre ile. Yetiştirdiği karpuz ve kavunlara hiç eksiksiz güvercin gübresi vererek yetiştiriyor. Güvercin gübresi oldukça değerli bir gübre olarak kabul edilmektedir. Güvercin gübresi üzüm yetiştiricileri tarafından da oldukça kullanılan gübrelerden biridir. Birde güvercin yetiştiricileri gübresi olduğu için fazla şekilde kullanılmamalıdır. Çünkü fazla gübre kullanımı ağaçlarınızı, meyvelerinizi, sebzelerinizi kurutabilir.

  ]]>
  Güvercin Kaç Günde Yumurtadan Çıkar https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-kac-gunde-yumurtadan-cikar.html Fri, 19 Oct 2018 06:54:21 +0000 Güvercin Kaç Günde Yumurtadan Çıkar, Güvercinler ülkemizde ve dünyada bilinen kuşlar arasındandır. Bu türden olan kuşlar evcilleştirmeye yatkın olan ve kolaylıkla evcilleştirilebilen cinstendir. Güvercinlerde olan bazı yeten Güvercin Kaç Günde Yumurtadan Çıkar, Güvercinler ülkemizde ve dünyada bilinen kuşlar arasındandır. Bu türden olan kuşlar evcilleştirmeye yatkın olan ve kolaylıkla evcilleştirilebilen cinstendir. Güvercinlerde olan bazı yeteneklerden dolayı eskilerden beri güvercinler posta güvercini olarak kullanılmaktadır. Güvercinlerin birçok türü bulunmaktadır, yani binlerce çeşitte olan türleri vardır. Fakat ülkemizde güvercinlerin 8-10 cinsi yaşam sürdürebilmektedir. Bu kuşların soylarını sürdürebilmeleri için üremeleri yani çiftleşmeleri gerekmektedir. Doğanın yapısına uygun olarak çiftleşme sağlayan güvercinler belli bir kuluçka dönemi içerisinde üremeyi sürdürürler. Güvercinler iki adet yumurta çıkarırlar nadir olarak bu sayı bir adet olabilir. Fakat bu sayının bire düşmesi sorun olduğunun göstergesi olduğu anlamına gelmektedir. Yani tek olan yumurta ya boş olur yada sakat olan bir yavru meydana gelir. 

  Kişilerin bazıları güvercin yetiştiriciliğini hobi haline getirerek uzun bir süre bu cinsten kuşları beslemeleri ile kolay kolay bu kuşlardan vazgeçemez hale gelmişlerdir. Yani kısacası bir müddet sonra kişilerde hastalık haline gelmiştir. Yakın çevremde arkadaşlarımın hobi olarak yaptığı güvercin yetiştiriciliğine ara sıra eşlik ederek gözlemci olarak yanlarında bulunuyorum. Kuluçka sürecine giren yani eşleşen güvercinler yumurtayı bıraktıktan sonra sırasıyla erkek dişi yumurtanın üstüne yatarak kuluçka süresini 18-20 gün boyunca tamamlamaya çalışırlar. Bu süre zarfında dişi ve erkek kuşun kursağında yavruların oluştuktan sonra beslenmesi için kursak sütü birikmesi oluşur. Kuluçka süresi tamamlandıktan sonra yavrular yavaş yavaş yumurtadan çıkmaya çalışırlar. Yumurtadan çıkan yavrular ilk hafta anne baba güvercinin kursağındaki süt ile beslenir ve sonrasında yavaş yavaş yuvadan atlamaya başlanması ile yem kırmayı annelerinden yada babalarından öğrenirler ve bu sayede hayata tutunmaya başlarlar.
  Güvercin Kaç Günde Yumurtadan Çıkar
  İnsanlar sabırsız olduklarından dolayı yumurtaları sürekli olarak kurcalar fakat yapılan bu davranış doğru değildir. Çünkü rahatsız olan güvercinler yumurtaları bir süre sonrasında ya kıracaklar yada yavruların yumurtadan çıkma sürecini uzatacaklardır. Bundan dolayıdır ki kesinlikle güvercinleri rahatsız etmemeliyiz.

  Yukarıda belirtilmekte olan hususlara dikkat edilirse eğer güvercinlerin yumurtadan sağlıklı olarak çıkması sağlanacaktır. Yavruların yumurtadan çıkması ilk önce kuluçka süresinin tamamlanması ile başlar ve sonrasında yavruların yumurtayı çatlatması ile yumurtadan dışarı çıkması ile devam eder. Elbette bu süreç yavru güvercinler ve anne baba güvercinler için oldukça zor bir süreçtir. 
  ]]>
  Güvercin Yuvası https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-yuvasi.html Fri, 19 Oct 2018 18:39:48 +0000 Güvercin Yuvası, Güvercin yuvası yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar vardır. Bu unsurlar yerine getirilmediği sürece güvercinler yerlerini sevmeyecek ve sizlere alışmayacaklar. Bu durum sizleri rahatsız edecek Güvercin Yuvası, Güvercin yuvası yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar vardır. Bu unsurlar yerine getirilmediği sürece güvercinler yerlerini sevmeyecek ve sizlere alışmayacaklar. Bu durum sizleri rahatsız edecektir. Bu tür sorunların önüne geçilmesi için güvercin yuvası yapılırken ya da alınırken yapılması gereken unsurlar vardır. Bunlardan en önemlisi güvercin yuvası güvercinlerin rahat edebilecekleri onların dış unsurlardan etkilenmeden rahat bir şekilde yaşayacakları ve rahat bir şekilde üreyebilecekleri bir yer olmalıdır.  Güvercin yuvası, güvercinlerin sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürmeleri için oldukça önemlidir. Bunun için seçimine ya da  yapımına özen göstermek zorundayız. Yuvanın yapımında kullanılmış olan malzemeler özellikle ısı alışverişinin en az olduğu malzemelerden yapılmalıdır. Bu sayede güvercinlerin kışın soğuktan yazın ise sıcaktan korunmalarını sağlayacaktır.  Eğer yuva bu malzemelerden yapılmamış ise sizler daha sonradan sizler etrafını farklı izelasyon malzemeleri ile kaplayabilirsiniz. Güvercin yuvası oldukça temiz olması gerekmektedir. Bu nedenle yuvanın sık sık temizlenmesi güvercinlerin çeşitli hastalıklara yakalanmasının önüne geçecektir.

  Güvercin yuvası yazın az da olsa yaz aylarında yada mevsim aralarında güneş alabilen yerler olmalıdır. Güneş ışığı güvercinler için oldukça faydalı  ve gerekli bazı vitaminlerin deri yolu ile sağlanmasını kolaylaştıracaktır.  Yuvanın özellikle günün ilk ışıklarını alması kuşlar için yeterli olacaktır. Bu etkene göre yuvanın yeri ayarlanabilir. Tabi yuvanın yeri ayarlanırken rüzgarında yönünün tespit edilmesi gerekmektedir. Çünkü birçok güvercin hastalığının ve ölümlerinin nedeni rüzgar ve cereyandır. Güvercin yuvası sık sık güvercin dışkıları nedeni ile havalandırılması gerekmektedir. Sizlerin bu işlemi sık sık uygulayacak vaktimizin olmaması bu duruma çözümler aramamıza neden olmuştur. Biz yuvayı yaparken hava sirkülasyonunun en kolay olacağı şekilde ayarlamalıyız ki havalandırma işlemi kolay bir hal alsın. Güvercin yuvasını yaparken tabanların ızgaralı yapılması oldukça önemli bir konudur. Çünkü Güvercinlerin dışkıları yerde biriktiğinde özellikle beyaz güvercinlerin kirlenmesine neden olmaktadır. Fakat taban ızgaralı olarak tasarlandığında dışkılar ızgaralardan alta düşerek yuva daha temiz kalır. Yuvada oluşabilecek salgın bir hastalığın önüne geçilmesi için yuva sık sık temizlenmeli ve gerekli ilaçlamalar belirli aralıklarda yapılmalıdır.
  Güvercin Yuvası
  Güvercin yuvalarında mutlaka yemlikler bulundurulmalıdır ve yemler bu yemlikler aracılığı ile yedirilmelidir. Bunun en büyük nedeni ise hasta güvercinlerin dışkılarında bulunan virüsler yemlerle temas ettikten sonra o yemlerin diğer kuşlar tarafından yenmesi ile yayılma gösterir ve kısa sürede hastalığın diğer kuşlara yayılmasına neden olabilir.  Eğer sizlerde güvercinlerinizden yavru almak istiyorsanız güvercin yuvalarının içerisinde küçük yuvalar yapmanızda fayda vardır. Yumurtlama dönemi gelen güvercinlerin bu yuvalara yumurtlayarak rahat bir şekilde üremesini geçirmeye imkan sağlamalıyız. Bu yuvalarında elinizden geldikçe tahtadan yapmaya özen gösterin. Çünkü tahta soğuğu ve sıcağı çok fazla geçirmez böylece yavruların ve anne güvercinlerin sağlığı koruma altında olur. Sizlerde güvercinleriniz için bu tür yuvalar düşünüyorsanız mutlaka bilen kişilerden yardım alınız. Gerekli koşulların sağlanması güvercinlerin sağlıklı bir yaşam sürmelerinde önemli bir etkendir.
  ]]>
  Güvercin Nasıl Yumurtlar https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-nasil-yumurtlar.html Sat, 20 Oct 2018 03:25:23 +0000 Güvercin Nasıl Yumurtlar, Güvercinler ülkemizde ve diğer ülkelerde oldukça tanınmış olan ve evcilleştirmeye yatkın olan türden kuşlardır. Bu kuşların evcilleştirilmesi biraz zahmet gerektirse de kolay olarak evcilleştirilir. Güvercin Nasıl Yumurtlar, Güvercinler ülkemizde ve diğer ülkelerde oldukça tanınmış olan ve evcilleştirmeye yatkın olan türden kuşlardır. Bu kuşların evcilleştirilmesi biraz zahmet gerektirse de kolay olarak evcilleştirilir. Bir çok türden cinste olan güvercinler süt beyaz ve beyazın tonları renkleri ile siyah, kahverengi olan renkleriyle de bilinmektedir. Oldukça sevimli görünüme sahiplerdir. Güvercin nasıl yumurtlar konusunda bazı kişiler azda olsa bilgi sahibidir. Fakat kişiler bu konuda çok fazla bilgi sahibi değillerdir. Hobi olarak güvercin yetiştiriciliği yapan bazı kişiler güvercinlerin kuluçka sürelerini, ne zaman nasıl yumurta bırakacağını her şeyiyle ezberlemiş durumdadırlar. 

  Güvercin nasıl yumurtlar hususunda sizlerle bazı bilgiler paylaşacağım, bu hususta gereken bilgiyi sizlere eksiksiz olarak sunarak bilgi paylaşımında bulunacağım. Güvercinler doğanın şartlarına göre yaşamlarını sürdürebilmeleri için üreme yapmaları yani birleşmeleri gerekmektedir. Bu sayede gelecek nesilleri de aynı şekilde devam ederek soylarının tükenmeden sürekli olarak çoğalma sağlayacaklardır. Güvercinler kızışma dönemine girdiklerinde yani genellikle mart nisan aylarından başlayarak mevsim şartı olmaksızın çiftleşme gösterirler. Erkek güvercinin dişi olan güvercine kurlar yapması ile yavaş yavaş birleşme gerçekleşecektir. Belli aralıklarla dişi ile çiftleşerek dölleme sağlanarak dişinin kuluçkaya yatması başlayacaktır. Bir hafta süre içerisinde dişi kuş yuvaya yumurta bırakacaktır, yumurtalar bir yada iki adet olarak değişebilir.  Bu süre boyunca dişi kuş belli aralıklar ile sadece ihtiyaçlarını gidermek için yuvadan çıkacaktır. Kuluçka süresi 18 ile 20 gün olarak değişen ve bu süre sonrasında yavrular yumurtadan yavaş yavaş çıkarak anne ve baba güvercinin kendilerini beslemelerini bekleyeceklerdir. Bir hafta kadar süre ile anne baba güvercinin beslemesi ile bir hafta sonrasında kendileri gelişerek yuvadan atlayacaklar ve yavaş yavaş uçmaya başlayacaklardır. Bu süre zarfı sonrasında anne yada babalarından yem kırmayı öğrenerek kendi hayatlarını kendileri sürdürmeleri devam edecektir.
  Güvercin Nasıl Yumurtlar
  Güvercin nasıl yumurtlar hususunda sizlerle bazı bilgiler paylaşarak sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Bunların yanı sıra güvercinlerin nasıl yumurtlayacağı hususunda önemli olan bir husus ise dişi güvercinin yumurtlarken oldukça fazla güç kaybı yaşadığından ve bundan dolayı kalsiyum eksikliği oluşması ile dişiye vitamin ve kalsiyum takviyesi yapılmalıdır. Aksi taktirde dişi güvercinin yumurtlarken zorlanmasından dolayı ölümü gerçekleştirecektir. Bazen güvercinler yumurtlarken dişi kuşun poposunda yumurta tıkanması olur ve bu tıkanmanın etkisi ile dişi kuş aşırı derecede çaba sarf eder ve zorlanır. Demem o ki bu hususlarda kesinlikle dikkatli olmak gerekmektedir. Yoksa güvercinlerinizi yumurtlarken kaybedebilirsiniz. Bu tür kuşlarda yumurtlamak muazzam zordur ve dişiyi yıpratır. Sürekli olarak güvercinler kuluçkaya yatırılmamalı ve senede bir yada iki kez yavru alınmak için dişi ve erkek güvercinin çiftlemesi önerilmektedir. Bu sayede sağlıklı olarak yumurtlama sağlanacak olup dişi güvercine de yumurtlama esnasında hiç bir zarar gelmeyecektir. 
  ]]>
  Çakal Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/cakal-guvercin.html Sat, 20 Oct 2018 12:47:24 +0000 Çakal güvercin, Çakal güvercinlerinin tarihi hakkında net bir tarih yoktur. Bu güvercinlere çeşitli sebeplerden dolayı  değişik adlar verilmiştir. Elimizdeki kaynaklara göre  çakal güvercinlerini eski kuşçular nalbant güver Çakal güvercin, Çakal güvercinlerinin tarihi hakkında net bir tarih yoktur. Bu güvercinlere çeşitli sebeplerden dolayı  değişik adlar verilmiştir. Elimizdeki kaynaklara göre  çakal güvercinlerini eski kuşçular nalbant güvercin olarak isimlendirmişlerdir. Çünkü Bursa' da atların nalbant işleriyle ilgilenenler bu güvercinlerden yardım alırlarmış. Bundan ötürüde çakal güvercinlere nalbant güvercin denmiştir. Fakat günümüzde bu adla bilinmemektedir. Çakal güvercinlerine dünyada farklı isimler de takılmıştır. Bunlardan bazısı şöyledir: Çakal Roller, Cakal Roler, Rouleur De Cakal' dır. Ayrıca Şehremini ve Kocamustafa Paşa adlarıyla da bilinmektedir. Bu isimlerde İstanbul'da adı zikredilen semtlerde yoğun olarak beslenmesinden gelmiştir. Çakal güvercinler daha çok Marmara ve Trakya da yetiştirilmektedir. Buralar dışında çakal güvercinine pek rastlanmaz. Özellikle son yıllarda çakal güvercin sayısında önemli oranda düşüş gözlenmiştir. Bu yüzden nesli tehlike altında olan hayvan türleri arasındadır. Çakal güvercinlerinin son zamanlarda eskiye nazaran uçma performansında düşüş gözlenmiştir.
  Çakal Güvercin
  Çakal güvercinler makara yapabilirler ve uzun uçabilirler. Çakal güvercinleri kızılkahve ve pas rengindedirler. Bu güvercin aslında adını da renginden almıştır. Çünkü çakallarla aynı renge sahiptirler. Çakal güvercinlerinin sarı ve kırmızı olmak üzere 2 çeşiti vardır. Sarı olanlar pas renginde olurken kırmızı olanlar da kızıla yakın kırmızı renktedirler. Çakal güvercin daha çok Bursa güvercini ile karıştırılır. Bursa güvercini ile benzer ve farklı yönleri vardır. Benzer yönleri arasında iyi uçma özelliği vardır. Çakal güvercinleri Bursa güvercinleri gibi iyi uçarlar.İyi bir çakal güvercin 3-4  saat uçabilir. Gagaları Bursa güvercinlerine kıyasla daha kısa ve incedir. Ayaklarında paça yoktur. Göz çevrelerinin rengi açık bir renktedir. Vücut ağırlıkları Bursa güvercini ile aynıdır ve tepellik özellikleri yoktur. Kanatları ise kuyruklarının üzerinde taşınır. Kuyruk telek sayısı ve kuyruk üstü yağ bezeleri bakımından Bursa güvercininden ayrılırlar. Çakal güvercinlerinin kuyruk telek sayısı 14 ila 16 arasında değişir. Ayrıca kuyruk üstü yağ bezeleri de yoktur. Kuyruk teleklerinde renkli tüy olmadığı bilinir. ]]>
  Kaya Güvercini https://www.guvercinler.gen.tr/kaya-guvercini.html Sat, 20 Oct 2018 14:15:08 +0000 Kaya Güvercini, Dünyada birçok güvercin ırkı bulunmaktadır. Bu ırkların hepsinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler kimi zaman o güvercinin kökeninden gelmektedir. Kimi zaman ise güvercinlerin özelliklerinden Kaya Güvercini, Dünyada birçok güvercin ırkı bulunmaktadır. Bu ırkların hepsinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler kimi zaman o güvercinin kökeninden gelmektedir. Kimi zaman ise güvercinlerin özelliklerinden gelmektedir. Bu makalemizde konu edineceğimiz kaya güvercini de  bu ırklardan gelmektedir. Kaya güvercinlerinin birçok özellikleri bulunmaktadır. Bu güvercinlerde diğer güvercinler gibi  çok fazla ötmezler ve uçma yanlısı değillerdir. Bunun nedeni daha erken yorulmaları ve iri vücutlu olmalarıdır. Güvercinlerin Türkler tarafından ilk evcilleştirilen kuş türü olması, Türklerin güvercinlere olan merakını ikiye katlamaktadır. Ülkemizde güvercin ırklarının birçoğu yetiştirilmektedir. Öyle ki yetiştirilen güvercinler içerisinde kaya güvercini de bol miktarda bulunmaktadır. Kaya güvercini genel olarak koyu renklerdedir. Tam olarak beyaz renkte bulunmayan kaya güvercinleri yetiştiriciler tarafından önem verilmektedir.  Türkler tarafından evcilleştirilen güvercinlerin atası olarak bilinen kaya güvercini güvercin yetiştiriciliğinin en eskilerindendir. Bu da bu güvercin türüne olan önemi arttırmaktadır.

  Kaya güvercini, güvercin türlerinde en çok tutulan türdür. Bu türün gagası oldukça ince yapılıdır. Gagalarının dibinde bulunan beyaz küçük benekler ise onu diğer türlerden ayırmaktadır. Aslında gagası ince olanlar genellikle yabani olanlardır. Gagası kalın olanlar tam olarak evcilleşmesi kolay olanlardır. Evcil olanların gagalarındaki lekeler açık renklidir. yabani olanlarınki ise  daha mavi ve gri renklerdedir. Boyunlarında bulunan yeşil ve mor parlak renkler onlara daha güzel bir görünüm katmaktadır.Kuyruk sokumu ve kanat altları kar beyaz olan bu türün kanatları üzerinde 2 çizgi siyah şerit bulunmaktadır. Biraz uzaktan bakıldığında bir kumruyu anımsatan bu kuşa yakından bakıldığında ayrımı yapılabilir. Bu güvercinlerin boğuk ve ısrarlı bir ötüşü vardır. fiziksel özelliklerinden bu şekilde bahsettiğimiz kaya güvercin daha birçok özellikleri ile güvercin sevenlerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Kaya güvercini birçok renkte bulunabilir ama tek renk değillerdir. Bu güvercinler kanatlarındaki şerit çizgilerle farklı bir estetik görünüme sahipler. Genellikle paçasız olan bu güvercinler paçalı güvercinlere göre daha az rağbet görmektedirler.
  Kaya Güvercini
  Kaya güvercini en çok rastladığımız yerler şehir meydanlarıdır.

  Cami avlularında ya da belli bölgelere adapte olmuş bu güvercinler sürü olarak hareket ederler ve sokaklarda yaşarlar. Son zamanlarda gösterdikleri büyük çoğalmalar ile evlerin balkonlarına kadar yayılmışlardır. Bu türe eskiden olduğu kadar rağbet gösterilmemesinin nedeni diğer türlerin  estetik görünümünün ve özelliklerinin çok daha fazla olmasıdır. kaya güvercinleri eşlerine çok bağlıdır. Öyle ki birbirleri ile  uygun yaşam koşullarında hayatları boyunca ayrılmazlar. Yılda en fazla 4 kez kuluçkaya yatarlar ama bu güvercinlerin geneli en fazla 3 kez yatarlar. Bu kuluçka süresi düğer güvercinler gibi 18 gündür. Yavrularında tekrar üremesi için 6 ay kadar zaman geçmesi gerekmektedir. Dünyada ki en yaygın güvercin türü bu türdür ve boyları 32 santime kadar çıkmaktadır. Bu özelliklerinden de bu şekilde bahsettiğimiz kaya güvercini günümüzde insanlar tarafından pek fazla yetiştirilmemektedir. 
  ]]>
  Güvercin Aşısı https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-asisi.html Sun, 21 Oct 2018 13:45:00 +0000 Güvercin Aşısı, Güvercinler genelde günümüzde hobi olarak yetiştirilen bir kuş türüdür. Özenle ve temizliği çok önemli olan güvercinler çoğalması ve üretimi için aşısını, yemini, temizliğini ve türleri Güvercin Aşısı, Güvercinler genelde günümüzde hobi olarak yetiştirilen bir kuş türüdür. Özenle ve temizliği çok önemli olan güvercinler çoğalması ve üretimi için aşısını, yemini, temizliğini ve türlerini çok dikkatli ve özen gösterilmelidir. Tabi bunların yanı sıra birde güvercin aşısına çok dikkat edilmelidir. Gelelim aşılama konusuna güvercin yetiştiriyorsanız mutlaka toplu güvercin aşılama yapmalısınız. Aşılama yapılmadığı zaman küçük şeylerden hastalık kapan ve bir tanesi yüzünden ölen onlarca güvercin vardır. Bunun  önlemini almak için mutlaka güvercinler senelik olarak aşılanmalıdır. Piyasada birçok güvercin aşısı vardır fakat bunların içlerinden en çok 3'lü karma aşısı kullanılmaktadır. Örneğin güvercinlerde olan çocuk ve bebeklere yapılması gereken aşılar vardır bunlar kesinlikle yapılmalıdır. Birde güvercinlerin tüy dönemini atlattıktan sonra paramixovirus hastalığına karşı aşılanması gerekmektedir. Yani pmv-1 aşısını yapmanız genel anlamda kümesi 1 yıl venadan koruyacaktır. Ayrıca bu aşıyı 15 günlük yavrularınıza da uygulayabilirsiniz. 100-200 dozluk şişelerde üretiliyor ve de biraz tuzlu. Bu aşıların kullanımı her kümes de ilkbahar ve sonbahar dönemlerde özellikle yavrular hastalanıp ölmesin diye yapılmaktadır.  

  Aşıyı 0,3 ml olarak güvercin başına, göğüs altı veya boyundan deri altına uygulamak gerekiyor. Aşı buzdolabında veya soğuk ortamda saklanmalıdır. Aşıyı vurmadan önce oda sıcaklığına kavuşması beklenmelidir ve daha sonra güvercine uygulanmalıdır. Şırıngaya çekerek 20 dereceye ulaşmasını beklemek  gerekir. Ayrıca aşıyı uyguladınız ve bir miktar kaldı şırıngayı tekrar aşı ile tamamlayıp 15 günlük olan güvercinlerede vurabilirsiniz.

  Güvercin Aşısı

  Güvercin aşısıları

  • Paramyxovirosis (pmv-1)
  • Adenovirüs (genç kuş hastalığı)
  • Circovirüs
  • Pox (çiçek)

  Hastalıklardan korunmasını istiyorsanız kuşlarınızı mutlaka aşılayın. Bu virüslerde güvercinlerinizi korumak çok kolay güvercinler sağlıklıyken alınan önlemler sonra harcayacağınız zaman ve paradan yok denecek kadar az görülür. Bunun için yapmanız gereken güvercin aşısı ile yılda 1 defa aşılamanız yeterli olacaktır. 3,4 çeşit aşı vardır. Chevivacp200, chevivac-s, columbi-2, colonbovac pmv/ pox. Tek bir güvercin için 0,2 ml boyundan enjektörle enjekte edilir. Son kullanma tarihi geçmemiş, üzerinde orijinal etiketi olan, şüphe yaratmayan, güvenilir ve soğuk zincir bozulmadan muhafaza edildiği garanti edilmiş olmalıdır. Şişelerin kapakları gevşek ve önceden açılmamış olmalıdır. İmal ve son kullanım tarihine dikkat edilmelidir. Aşılama tarihine kadar soğukta muhafaza edilmiş olmalıdır. Aşıların kesinlikle güneş ışını almaması gerekmektedir. Kullanılacak aşının dozunun saptanması için güvercin sayısının bilinmesi gerekmektedir. Aşılar güvercinler yumurtlama dönemine girmeden önce tamamlanmış olmalıdır. Aşıları uygulayan kişiler uygun ve yeterli bilgiye sahip kişiler olması gereklidir. Uygun dozun verilebilmesi için enjektörler herhangi bir dezenfekte maddesi ile yıkanmış olmalıdır. Doğru tam dozu verecek şekilde özel olarak hazırlanmış aşı iğneleri kullanılmalıdır. Aşı yalnız kanat bölgesindeki deriye yapılmalıdır. Aşı yapılan güvercinler 1-2 hafta sürekli kontrol edilmelidir. Aşı şişelerinin üzerindeki belirtilen dozlara ve kullanış tarzlarına dikkat edilmelidir. Güvercinlerin ana ve babadan gelen bağışıklık düzeyi bilinirse aşı programı daha doğru uygulanır. Aşılamadan önce kümesin ışıklandırma, havalandırma, nem ve temizlik problemleri ortadan kaldırılmalı yemlik ve suluklar çok iyi temizlenmeli ve stres faktörleri tamamen yok edilmelidir daha sonrasında aşılama gerçekleştirilmelidir.

  ]]>
  Güvercin Kaç Günde Yumurtlar https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-kac-gunde-yumurtlar.html Sun, 21 Oct 2018 19:36:08 +0000 Güvercin Kaç Günde Yumurtlar, Güvercinler ülkemizde yetiştirilmekte olan ve evcilleştirilmeye yatkın olan türden kuşlar olarak bilinirler. Bir çok cinste olan güvercinlerden ülkemizde sadece 8 ile 10 kadar cinsi yaşama tutunmuşl Güvercin Kaç Günde Yumurtlar, Güvercinler ülkemizde yetiştirilmekte olan ve evcilleştirilmeye yatkın olan türden kuşlar olarak bilinirler. Bir çok cinste olan güvercinlerden ülkemizde sadece 8 ile 10 kadar cinsi yaşama tutunmuşlardır. Doğal hava koşullarının ve ikliminde etkisi ile bu türden olan kuşların bir kısmının yaşama tutulması da gerçekten iyi bir durumdur. Genel olarak güvercinlerin yaşamlarını sürdürebilmeleri ve soylarının devamlılığını sağlayabilmeleri için çiftleşme gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Tabi ki bu durum kuşların kızgınlaşma dönemine girmesi ile özellikle de mart nisan aylarında kendiliğinden gerçekleşmektedir.

  Güvercin kaç günde yumurtlar
  hususunda sizlerle bilgi paylaşmak gerekecek olursa eğer bu kuşların ilk önce mevsimsel olarak kızışma dönemine girmesi ile yani mart nisan ayı başlangıcıyla, sıcaklıkların başlamasından dolayı kuşların doğal bir belirti göstererek birbirlerine kurlar yaparak kızışmaları gerçekleşir. Belli bir süre sonra iyice kızışan güvercinler erkek güvercinin dişi güvercini çiftleşerek döllemesi ile birlikte birleşme süreci başlar. Erkek kuş ile dişi kuş bir kaç gün arayla sürekli olarak çiftleşme gösterir ve bu süreçten üç beş gün sonra dişi kuş yumurtlar. Yani çiftleşmeden sonra net bir gün verecek olursak eğer beş gün sonrasında yumurtlama gerçekleşecektir. Bu sürecin sonrasında dişi güvercin kuluçkaya yatacak olup yumurtanın soğumaması için sadece ihtiyaçlarının giderilmesi için dışarı çıkacaktır. Tabi bu süre çok kısa oluyor. Erkek güvercinde kuluçka süresi boyunca dişi kuşu beslemeye devam edecektir. Kursağında oluşan kursak sütü ile dişi güvercinin beslenmesi sağlanır. Bu süreçte güvercin iki adet yumurta çıkarır yada bir adet olabilir. Bir adet yumurta olduğunda bir sorun var anlamına gelmektedir. Çünkü güvercinler genel olarak iki adet yumurta yaparlar. 18 ile 20 gün süre sonrasında güvercin yavruları yumurtaları çatlatarak çıkmaya başlarlar. Yumurtadan çıkmaları bir gün filan sürebilir. Yumurtaların çatlaması ile yumurtadan çıkan yavru güvercinleri anne güvercin ve baba güvercin boğazlarında ki kursak sütü ile bir hafta kadar beslerler, sonrasında ise yavru güvercinler hızlıca gelişim gösterecekleri için kendi ayakları üstünde durmaya başlayarak annelerinden yada babalarından yem kırmayı öğrenecekler ve kendilerine bakacaklardır.
  Güvercin Kaç Günde Yumurtlar

  Güvercin kaç günde yumurtlar
  hususunda sizlerle gereken bilgileri bu makalemde elimden geldikçe belirtmeye çalıştım umarım sizlere bu hususta yardımcı olmuşumdur. Gerçekten de güvercinlerin yumurtlama süreci oldukça zor olmaktadır. Yumurtlamak dişi kuş için muazzam zordur. Hobi olarak güvercin besleyen kişiler güvercin kaç günde yumurtlar bilirler. Tabi ki bu süreç her yumurtlamada aynı olacak diye bir kaide yoktur, sürekli olarak yumurtlama günü değişiklik gösterebilir. Ben arkadaşlarımın yetiştirmiş olduğu güvercinlerin kaç günde yumurtladığını kendilerinden öğrendim ve bu süreç belirttiğim gibi 18 ile 20 gün arası değişme göstermektedir. Fakat bu kuluçka süreci uzarsa eğer yani bir kaç gün daha uzayabilir ama bir hafta gecikme gösterirse eğer demek oluyor ki yumurtalar boş anlamı taşımakta. Yumurtaların dolumu boş mu olduğunun kontrolü yapılırsa eğer dişinin de fazla zorlanmaması sağlanmış olur.
  ]]>
  Arap Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/arap-guvercin.html Sun, 21 Oct 2018 20:56:11 +0000 Arap Güvercin, Ülkemizde bulunan birçok güvercin ırkından biri olan arap ırkı adını renginden  ve ırkından almıştır. Renginin genellikle siyah olası kendisine insanların arap güvercin demesine neden olmaktadır. Öyle k Arap Güvercin, Ülkemizde bulunan birçok güvercin ırkından biri olan arap ırkı adını renginden  ve ırkından almıştır. Renginin genellikle siyah olası kendisine insanların arap güvercin demesine neden olmaktadır. Öyle ki bu güvercinlerin diğer güvercinlerden çok fazla farklı bir özelliği bulunmamaktadır. Fakat fiziki özellikler olarak düğer güvercinlere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Renginin parlak siyah olması bu güvercinlerin güzel bir görünümü olmasını sağlamaktadır. Arap güvercin gökyüzünde attığı taklalarla birlikte güvercin sevdası olan insanları kendisine bağlamaktadır. Fakat bu güvercinlerin estetik yapısı diğer güvercinlere göre daha kötü olduğundan daha çok beyaz renkli güvercinler  rağbet görmektedir. Arap güvercinlere verilen bu isim onların özelliklerinin daha kolay anlaşılmasında etkili olmaktadır. Bu güvercinin tüyleri oldukça kısadır ve aslında oyun güvercini olarak bilinirler. Uzun süre yorulmadan uçabilen güvercinler  bol enerjileri sayesinde oyun oynama yetenekleri yüksektir. Bu güvercinlerin kendi aralarında da sınıflandırılmaları vardır. Bunlardan birisi ayna kuyruk ya da ak kuyruklu arap güvercin olarak adlandırılmaktadır. Bu türü ayırt etmek için güvercinin kuyruğuna bakılması yeterli olacaktır. Eğer kuyruğunda ara ara  beyaz renkte bir veya birkaç tüy varsa bu türe ayna kuyruk arap güvercin dememizde herhangi bir sakınca bulunmaz.

  Arap Güvercin
  Arap güvercinlerin kuyruklarında yukarıda söylediğimiz gibi beyaz tüylerin bulunması güvercin besleyenlerin istemediği bir olaydır. Aslında beyaz renk arap güvercinlerin değerini arttırmaktadır. Normal bir arap güvercinin gaga rengi de siyah olmalıdır. Eğer melezleme yöntemi ile beyazlıklar kazandırılmamış ise bu güvercinin gagalarında da beyazlıklar bulunabilmektedir. Gaga renginin beyaz olması ve aynı zamanda tırnaklarının beyaz olması arap güvercinin maddi ve manevi olarak değerinin artmasına neden olmaktadır. Böyle bir arap güvercin oldukça yüksek fiyatlarla kişiler arasında satılmaktadır. Zaten arap güvercinlerin birçoğu değerlidir. Bu güvercinin oyun yanlısı olması besleyicileri ona bir adım daha yaklaştırmaktadır. Havada yaptıkları hareketler ile sahiplerinin ilgisi çekmesi birçok kişiyi iyi yönden etkilemektedir. Arap güvercinin rengi her ne kadar siyahta olsa boyunlarındaki gök kuşağı rengi kişide müthiş bir şavk etkisi oluşturmaktadır. Bu renkler aslına bakıldığında birçok güvercin üzerinde mevcuttur. Fakat bu güvercinin renginin siyah olması bu kuşun boynundaki gök kuşağı havası veren renginde daha belirgin hale gelmesini sağlamaktadır.

  Bu tür güvercinlerin renklerinin koyu olması yağda boynunda bulunan farklı renklerin derecesi sayesinde bu kuşlara verilen isim ve değerde değişmektedir. Örneğin bu güvercinin rengi çok koyu ise zifir arap güvercin olarak adlandırılır ya da boynunda bulunan renkler ışık vurduğunda daha çok parlıyorsa zil arap güvercin olarak ayrı bir sınıfta tutulur. Tüm bu özellikleri ile bu güvercinlerin değeri oldukça yüksektir. Bu nedenledir ki arap güvercinleri maddi olarak biraz daha pahalı türlerdendir. Bu güvercinler birçok değerli güvercin gibi paçalıdır. Bu siyah paçaları da arap güvercinine farklı bir hava katarak estetik görünümünün armasına neden olmaktadır. Tüm bu özelliklerinden bahsettiğimiz arap güvercinin ülkemizde bulunması çok zor değildir fakat biraz maddi olarak pahalıdır. Bu da bizlerin cebine göre değişikliklikler göstermektedir.
  ]]>
  Güvercin Eti https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-eti.html Mon, 22 Oct 2018 03:24:36 +0000 Güvercin eti, Güvercin eti öncelikle İslami açıdan yenmesinde hiçbir sakınca olmayan yani caiz olan kuş etleri arasındadır. Bazı güvercinler özellikle eti için pişirilir. 0.5 kg karkas ağırlığında olmak üzere yumurtadan Güvercin eti, Güvercin eti öncelikle İslami açıdan yenmesinde hiçbir sakınca olmayan yani caiz olan kuş etleri arasındadır. Bazı güvercinler özellikle eti için pişirilir. 0.5 kg karkas ağırlığında olmak üzere yumurtadan çıktıktan sonra 28. günden itibaren yenebilir. Güvercin eti daha çok gurme bir et olarak bilinir. Özellikle İngiliz ve Fransız mutfağı' nın favori etleri arasındadır. Güvercin eti sıcak ve nemli bir ettir. Civciv güvercin eti ise daha da nemlidir. Eğer hafif ve aynı zamanda besin değeri yüksek bir güvercin eti yemek istiyorsanız yeni uçabilen güvercin eti bu kriterlere sahiptir. Güvercin etinin birçok faydası vardır. Bunlar arasında şunları saymak mümkündür: erkek güvercinin eti titreme, uyuşma, gevşeme gibi şikayetleri olan hastalar için oldukça iyidir. Yine aynı rahatsızlıklar için erkek güvercinin nefesinin koklanması tavsiye edilir. Civcivi yemek ise siyatiğe iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca böbrek   ve vücuttaki kan oranının yükselmesi için  şifa kaynağıdır. Böbreğinde  ve mesanesinde taşı olanlar susam yağı ile pişirip yedikleri zaman taşın düşmesine yardımcı olur. 
  Güvercin Eti
  Fransız mutfağında güvercin çevirme
  : Temizlenen ve ayıklanan güvercinin içi saman ile doldurulur. Daha sonra ağzı iğne ve iplik yardımıyla dikilir ve ağır ağır yanan bir ateşte tıpkı kuzu gibi çevirilir. Afiyet olsun...

  Porcicini mantarlı ve biberiyeli yabani güvercin tarifi:

  Malzemeler:
  • 10 adet porcini mantar
  • 5 adet küp küp doğranmış kereviz ve havuç
  • 3 yemek kaşığı demi glass sos
  • 1 su bardağı kırmızı şarap
  • 2 adet güvercin göğsü
  • 2 adet güvercin budu
  Yapılışı: İlk önce güvercin budu ve göğsü yıkanır, ardında  kereviz ile havuç küp küp doğranır. Güvercin budu ve göğsü yanmaz bir tavada pişirilir. Mantar da sebzelerle ayrı bir kapta olmak şartıyla zeytinyağıyla sotelenir soteleme işleminden sonra kırmızı şarap, demi glass sos gezdirilip bir tabağa en alta dizilir daha sonra da pişmiş güvercin buduyla göğsü üzerine konulur. Kekik ve biberiyeyle süsledikten sonra yemeğimiz servise hazırdır. Afiyet olsun...

  ]]>
  Kelebek Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/kelebek-guvercin.html Mon, 22 Oct 2018 13:07:34 +0000 Kelebek güvercin, güvercin ırkları içinde Anadolu'ya özgü bir ırktır. Ülkemizde aynı isimle tanınmış olan tek ırktır. Çünkü güvercinlerde çoğu ırklar farklı yörelerden değişik isimlerle tanınır. Ülkem Kelebek güvercin, güvercin ırkları içinde Anadolu'ya özgü bir ırktır. Ülkemizde aynı isimle tanınmış olan tek ırktır. Çünkü güvercinlerde çoğu ırklar farklı yörelerden değişik isimlerle tanınır. Ülkemizde taklacı güvercinden sonra en fazla bilinen güvercin ırkıdır. Kökeni konusunda fazla bilgi bulunmamasına rağmen, dönek, vuta, Makedonya döneği gibi dalıcı güvercinlerin köken ırkı olduğu konusunda görüşler bulunmaktadır. Kelebek güvercin dönekten boyut olarak daha küçük, fakat duruşu daha dik olduğundan yüksek yapıdadır. Vücut yapısı genel olarak uçucu kuşlar gibi geniş göğüslü, ayakları ise kısadır. Kuyruğu ters V görünümünde olup, çoğunlukla 14 telekten oluşur. Telek sayısı 12 den fazla olan kuyruklu ırklarda ki gibi kuyruk üstü yağ bezesi bulunmaz.

  Kelebek güvercinlerin fiziksel özellikleri

  Bu güvercinlerde kanatlar her zaman kuyruğun üzerinde taşınmaktadır. Uçuş zamanında döneğin sivrimsi olan kanatlarına göre, kelebek güvercinde kanat uçları yuvarlak gibi olur. Gagası orta uzunlukta olan kuşların kafa yapısı, dönekle kıyaslandığında daha köşeli yapıdadır. Kelebeklerde boyun döneklere göre daha belirgin olur. Göz renkleri siyah ya da yeşilimsi sarı gibi açık renkte olabilir. Bazı kuşlarda ise bir göz siyah olur, diğeri açık renkte olabilir. Bazen de göz renginin yarısı açık renkli olabilir. Ayaklar ise her zaman paçalı olur. Parmakları kısa paça örter.

  Kelebek Güvercin

  Bu güvercin ırkında tüy rengi de yetiştirildiği yere göre bariz olarak değişir. Ancak genellikle alaca renkli olan kuşlarda düz renkler olabilir. Ülkemizde bu ırktan olan güvercinlere renk harmonisine oldukça önem verilir. Kafası ve kuyruk renkli olan, diğer alanları beyaz renk olanlar, renklerine uygun şekilde kara kafa kara kuyruk, altınbaş, mavi kafa mavi kuyruk gibi isimlerle anılır. Bu renk saf olarak yetiştirilemez. Kafa ve kuyruk renkli olan bir çift kuştan, düz renkte beyaz yavrular elde edilebilir. Düz renkli ve beyaz çift kuştan ise kafa ve kuyruk renkli olan yavrular üretilebilir. Düz renkli olan kuşlardan ise, kendi aralarında çiftleştirildiğinde düz renkte yavrular elde edilebilir. Sadece kuyruğu renkli olanlara da sıkça rastlanır. Kuyruğu renkli olanlarda ise, genellikle ensede leke ya da gaganın başlangıcında bıyık denilen renkli çizgiler ya da gaganın altında sakal denilen büyük bir leke olur.

  Kelebek güvercinler solo uçucu olarak bilinir. Kalabalık şekilde uçurulduklarında karışık şekilde uçarlar. Bunlar altlarında uçanlara göre kendilerini yönlendirmektedir. Uçma süreleri ise, yaptıkları antrenmana göre yarım saat ile iki saat arasında olur. İlk uçmaya başladıklarında hızlı bir şekilde yükselirler. Çok yüksekte döneklere göre daha uzun süre kalırlar. Bazen gözden bile kaybolurlar. Kelebeklere aşağıda kuş gösterdiklerinde hemen spiral şekilde dönerek yere inerler. Dönüşleri dönek kuşlar gibi pervane gibi ve yüksek devirli olmaz. Bunu kendilerine havada gösterirler. Takla da atmalarına rağmen, bu arzu edilmeyen bir özelliktir. Yerde olduklarında aynı tavuklar gibi olurlar. Kendi başlarına yerden zor kalkarlar. 

  ]]>
  Güvercin Yavrusu https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-yavrusu.html Mon, 22 Oct 2018 21:36:34 +0000 Güvercin yavrusu, güvercin yumurtlaması on beş ile yirmi gün arasında yumurtadan çıkar. İlk yumurtadan çıktıkları dönemde bir hafta kadar gözlerini tam olarak açamaz ve uçamazlar. Bu süre türlerine göre değişiklik göster Güvercin yavrusu, güvercin yumurtlaması on beş ile yirmi gün arasında yumurtadan çıkar. İlk yumurtadan çıktıkları dönemde bir hafta kadar gözlerini tam olarak açamaz ve uçamazlar. Bu süre türlerine göre değişiklik gösterir. Kimi türlerde daha kısa ya da uzun sürebilir. Ilk haftalarda güvercinler hav tüyleri ile kaplı olur. Bu tüylerin sıklığı ve uzunluğu ırklara ve renklere göre farklılık gösterir. Güvercin yavruları ilk günlerde anne ve babanın kursağında salgılanan güvercin sütü ile beslenmelerini sürdürür. Bu süt sadece güvercinlerde salgılanır. Kursak sütü olarakta bilinir. Protein bakımından oldukça zengindir ve yavru güvercinlerin iyi bir şekilde beslenip kendilerini toparlamalarını sağlar. İlk haftadan sonra bu süt yavaş yavaş yerini ana babanın kursağında ıslatılmış tane yeme bırakır. Özellikle bu dönemde karışık kuş yemi verilmesi yavruların gelişimine önemli katkılar sağlar. Yavru döneminde anaçlar günde iki defa sabah ve akşam yemlenmelidir. Yavru bulunmadığı döneme nazaran yemleme süresinin uzatılmasına dikkat edilmelidir. Çünkü ebeveyn kuşlar önce yavrularını sonra kendilerini doyurur. Eğer yemleme süresi kısa olursa yavruya verilen yem de bir süre sonra azalır. Yavruların gelişimi yavaşlar. Eğer mümkünse çok sıcak yaz günlerinde öğlenleri de az miktarda yemleme yapılır ve yem ile birlikte su da verilmelidir. Yavrular tarafından yemlenme isteği yeterince güçlü olmazsa bir süre sonra ana ve babaların da yemlenme isteği azalır ve bu durumda yavruya bakmak için gerekli olan enerjiyi sağlayamazlar. Yavrularına bakacak isteğinin olması için enerjilerinin olması gerekir.
  Güvercin Yavrusu
  Güvercin yavrusu, birinci haftadan sonra yavru güvercin de yavaş yavaş tüylenme başlar. Bu günlerde yavrular künyelenmelidir eğer yavruları kısa sürede künyelemezseniz künyelerin ayaklara geçmesi zorlaşır. Yavrular 15 günlük olunca yuvalarının yanına yem konur. Yirmi bir günlük olunca da artık yere bırakılır. Böylece yemlenirken anne babaları da görür. Bu şekilde yavrular çok kısa süre sonra kendileri yem yiyecek duruma gelir. Yavrular yirmi sekiz günlük  olunca artık tek başına yem yer ve ebeveynlerinden ayrılır. Yavrular ilk önce yem yer daha sonra su içmeye başlarlar. Yemlerini yedikten ve su içmeye başladıktan sonra yavaş yavaş uçurma hareketlerine başlanır. Artık yetişkin bir hale gelir ve kendine bakabilir. Eşeysel olgunluğa ulaşması ise daha uzun sürer ve türüne göre değişiklik gösterir. 
  ]]>
  Güvercin Yumurtası Kaç Günde Çıkar https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-yumurtasi-kac-gunde-cikar.html Tue, 23 Oct 2018 08:43:15 +0000 Güvercin Yumurtası Kaç Günde Çıkar, Güvercinler ülkemiz de ve diğer ülkelerde bilinmekte olan ve evcilleştirilebilen bir kuş türüdür. Bu kuş çeşit olarak çok fazla cinsten olmaktadır. Tabi ülkemizde sadece 8-10 cinsi yaşa Güvercin Yumurtası Kaç Günde Çıkar, Güvercinler ülkemiz de ve diğer ülkelerde bilinmekte olan ve evcilleştirilebilen bir kuş türüdür. Bu kuş çeşit olarak çok fazla cinsten olmaktadır. Tabi ülkemizde sadece 8-10 cinsi yaşamını sürdürebilmektedir ve fazlası yaşamını sürdüremez. Doğal hava koşullarından ve iklimin de etkisinden dolayı bu kuşların hepsi yaşamlarına devam edememekte. 

  Güvercin yumurtası kaç günde çıkar
  hususunda sizlere bilgi verecek olursak eğer bu kuşlar ilk önce mevsiminde etkisi ile yani genel olarak yaz mevsiminin kendini belirtmesi ile mart nisan ayları arasında sıcaklıkların oluşumu ile birbirlerine kurlar yaparak çiftleşme belirtisi gösterir. Güvercinler iyice kızışarak birbirleri ile çiftleşirler. Bu süreç bir kaç gün aralıklarla devam eder ve çiftleşmekte olan güvercinler çiftleştikten 5 gün sonra yumurta bırakır. 18 ile 20 gün arasında kuluçka dönemi ile değişimli olarak dişi güvercin ve erkek güvercin yumurtaların üzerinde yatar. 18 ile 20 gün süre geçtikten sonra ise yavrular yumurtadan çıkmaya başlar ve bu sayede güvercin yumurtası kaç günde çıkar sorusuna cevap vermiş oluruz. 

  Güvercin Yumurtası Kaç Günde Çıkar
  Güvercinlerde yumurtlama dönemi içerisinde beslenme çok önemlidir ve yumurtlama dişi için muazzam zordur. Çünkü dişi kuş aşırı derecede zorlanarak güç kaybı yaşar ve beslenmede zorlanır. Kalsiyum ve vitamin eksikliği belirir, bu eksikliklerin giderilmesi için kuşlara vitamin ve kalsiyum takviyesi yapılması gerekmektedir. 

  Yavru güvercinlerin yumurtayı çatlatarak yumurtadan çıkması 20 günü bulacaktır ve bu süreç sonrasında anne güvercin ile baba güvercin yavruları bir hafta kadar besleyecektir. Çok çabuk gelişme gösteren yavru güvercinler bir hafta sonrasında anne güvercin ve baba güvercinin beslemeyi bırakması ile kendi yaşamlarına devam etmeyi sürdüreceklerdir. Anne ve baba güvercinden yem yemeyi öğrenen yavru güvercinler artık kendi ayakları üstünde duracaklardır ve kesinlikle sağlıklı olarak yetişeceklerdir. Demem o ki sizlerde eğer güvercin besliyorsanız bu hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Hobi olarak güvercin beslemekte olan kişiler bu işin uzmanı olmuşlardır. Kendi çevremden örnek verecek olursam eğer arkadaşlarımın beslemiş oldukları güvercinlerin çok sağlıklı olduğunu görmekteyim. Çiftleşme belirtisi göstermekte olan ve bu belirtiden sonra kuluçkaya yatan güvercinler 20 günde yumurtadan çıkmaktadır. Bu belirtide güvercin yumurtası kaç günde çıkar sorusuna cevap olarak gösterilmektedir. 
  ]]>
  Güvercin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-cinsiyeti-nasil-anlasilir.html Tue, 23 Oct 2018 21:03:02 +0000 Güvercin cinsiyeti nasıl anlaşılır, Güvercinlerin cinsiyetle ilgili olan kromozomları insanlarınkinin tam tersidir. Yani erkek güvercin XX iken dişi güvercinin kromozomu XY şeklindedir. Güvercinlerin 2 tane yavrularlar  ve bu yav Güvercin cinsiyeti nasıl anlaşılır, Güvercinlerin cinsiyetle ilgili olan kromozomları insanlarınkinin tam tersidir. Yani erkek güvercin XX iken dişi güvercinin kromozomu XY şeklindedir. Güvercinlerin 2 tane yavrularlar  ve bu yavrular da genel olarak biri erkek diğeri dişi şeklinde olurlar. Güvercinlerde cinsiyet ayrımı için bazı kriterler göz önünde bulundurulur.Örneğin sesinin kalınlığı, duruşu, kafasının büyüklüğü, ebatı vb. Bu bilgiler ışığında şu sonuçlara varılabilinir; Eğer güvercin iri yarı ise bu güvercin erkektir çünkü dişi güvercinler erkeklere nazaran daha küçüktürler ve boyları da kısadır. Yere atıldığında gür bir ses çıkarıyorsa o güvercinin cinsiyetinin erkek olduğunu söylemek mümkündür.
  Güvercin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır
  Dişi güvercinler öter fakat ince bir ses tonunda öterler. Erkek güvercinlerin gagası çekilirse buna tepki vermezler oysa dişi güvercinler bu durumdan tedirgin olarak ürkek tavırlar sergilerler. Yine genel olarak erkek güvercinlerde kursakla karının birleştiği yerdeki kemik kalındır, dişilerde ise tam tersi incedir. Boyun kalınlığı veya inceliği de cinsiyet hakkında ipucu verir. Eğer boynu kalınsa erkek, boynu ince ise dişidir. Güvercinler çiftleşme döneminde de cinsiyetleri hakkında bilgi verirler. ]]>
  Güvercin Yemi https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-yemi.html Wed, 24 Oct 2018 09:06:34 +0000 Güvercin Yemi, Bilinen ve uygulanan güvercin besleme yöntemlerinin aksine, güvercinler yalnızca buğday gibi tahıllarla değil farklı çeşitlerdeki tohumlarla beslenmelidir. Bütün canlıların metabolizmalarında olduğu gibi g Güvercin Yemi, Bilinen ve uygulanan güvercin besleme yöntemlerinin aksine, güvercinler yalnızca buğday gibi tahıllarla değil farklı çeşitlerdeki tohumlarla beslenmelidir. Bütün canlıların metabolizmalarında olduğu gibi güvercinlerin de dengeli beslenmeye ihtiyaçları vardır. Karbonhidrat, protein ve yağ gibi üç önemli beslenme unsurunu ve bunlara ek olarak mineral, vitamin ve lif desteği barındıran yemleme şekli, güvercinlerin sağlıklarını koruyabilmek ve verim beklentilerini karşılayabilmek adına çok önemlidir. Bu şekildeki yem karışımlarında belirlenmiş bazı oranlar mevcut olup, bu oranlar korunarak hazırlanmış yem karması, ideal güvercin yemi sağlamaktadır. 

  Güvercinler yumurtadan çıkmalarından itibaren yavru evresi, tüy değişim evresi ve kış mevsimi evresi gibi farklı aşamalardan geçerler. Dolayısıyla da bu evrelerde ihtiyaç duydukları besin çeşitleri farklı olmaktadır. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği bilincine sahip bir kişi bu evrelerde değişik varyasyonlarda yemler hazırlayıp hayvanın ihtiyacına göre yemleme sistemini tercih etmelidir. Güvercinler, ırklarına göre ağırlıkları değişmekle beraber, ortalama olarak kendi ağırlıklarının yüzde 10'u civarında besine ihtiyaç duymaktadırlar. Bir güvercin 350 gr kadarsa ihtiyaç duyacağı yem miktarı yaklaşık 35 gr olacaktır. Bu ağırlıkta 20 adet güvercine sahip olan bir yetiştirici, günde ortalama 700 gr kadar yeme gereksinim duyacaktır. 

  Genel olarak kabul görmüş olan yemleme biçimi günde bir kez ve akşama doğru yapılandır. Ancak bazı özel durumlarda, örneğin yavruların büyüme evresinde bir günde iki kez yemleme yapılabilmektedir. Ancak böylesi durumlarda yukarıda belirtilen günlük yem miktarı, örnek ağırlık için 35 gr, aşılmamalıdır. Böylesi özel durumlarda yem üçe bölünerek üçte bir kadarı sabah kalanı da akşam verilebilir. Güvercinler, sayıları çok fazla değilse özel yemlikler kullanılarak, 100 veya daha fazla kuşun olduğu kümeslerde ise hijyen kurallarına özen gösterilerek çok iyi temizlenmiş ve yemin dışkı ile temasının engellendiği zeminde beslenebilir. 
  Güvercin Yemi
  Güvercin ırklarının yapıları gibi beslenme şekilleri de birbirinden farklıdır. Her tür farklı hızda yem yer. Bu nedenle beslenme zamanlarının farklı olması, tam beslenme sağlanması bakımından esastır. Güvercin yemi karışımları temiz, kapalı, koku ve nemden arındırılmış ortamlarda özenle muhafaza edilmeli ve hayvan sağlığı açısından küf oluşumu önlenmelidir. 

  Güvercinler diğer kuşlar gibi çoğunlukla tohum ve kuru baklagiller tarzında besinler tüketmektedirler. Bunların başlıcaları, arpa, buğday, mısır, yulaf, akdarı (sorgum), mercimek, pirinç, fiğ, burçak, bakla, çılban, bezelye, soya, fasulye, kanola, rapiska (kolza), çedene (kenevir tohumu), ay çekirdeği, keten tohumu ve kardi (aspir) olarak sıralanabilir. Sayılan tüm bu besinlerin çimlenme yeteneğini kaybetmemiş yani taze olması gerekmektedir. Güvercin beslenmesinde kısır tohum olarak tabir edilen bayat besin maddeleri uygun değildir. Güvercinlerin yaşam evrelerine uygun karışımları hazırlamak için, verilecek besinlerin hangi grupta yer aldığını bilinmesi çok önemlidir. 

  Besin öğesi oranlarına göre tohumları gruplandırmak gerekirse:

  Yoğun karbonhidrat oranına sahip olan güvercin yemleri:
  • Buğday (%70)
  • Arpa (% 67)
  • Yulaf (%64)
  • Mısır (%70)
  • Akdarı (Sorgum) (%70)
  • Pirinç (%72)
  Yoğun protein oranına sahip olan güvercin yemleri:
  • Mercimek (%22)
  • Fiğ (%27)
  • Burçak (%22)
  • Bakla (%25)
  • Bezelye (%23)
  • Fasulye  (%20)
  Yoğun protein ve yağ oranına sahip olan güvercin yemleri:
  • Soya (%38, %17)
  • Kolza (%18, %44)
  • Kenevir (%20, %33)
  • Keten (%24, %31)
  • Ay Çekirdeği (%19, %40)
  • Aspir (%18, %33)
  ]]>
  Mermeri Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/mermeri-guvercin.html Thu, 25 Oct 2018 01:22:49 +0000 Mermeri Güvercin, Birçok asil güvercin türlerinden olan mermeri güvercin en değerli güvercin türlerinden biridir. Mermeri güvercinde diğer güvercinler gibi farklı bir ırktır. Güvercin sevenler tarafından çok değerli say Mermeri Güvercin, Birçok asil güvercin türlerinden olan mermeri güvercin en değerli güvercin türlerinden biridir. Mermeri güvercinde diğer güvercinler gibi farklı bir ırktır. Güvercin sevenler tarafından çok değerli sayılan bu ırk estetik görünümüyle, fiyatı ile oldukça bizleri şaşırtmaktadır. Kendisinin son derece güzel olması ve dik duruşu ile izleyenleri kendisine aşık etmektedir. Bu güvercin türü bolca takla atarak uçar. Bu da yine izleyenleri oldukça etkileyerek hayran kalmalarını sağlar. Mermeri güvercin çok eskilerden ziyada daha yakın bir geçmişte ortaya çıkmıştır. Tabi ki bu cinsinde ortaya çıkmasında farklı ırkların çiftleşmesi etkili olmuştur. Genel olarak değerli güvercinler arasında yer alan bu güvercinin ülkemizde de yetiştirilmesi oldukça fazladır. Bulunan güvercin kafeslerinde en az bir tane bulunan bu türün ister uçarken ister dururken görüntüsü çok güzeldir. Fakat bakımı zor olan bu ırkın uzun paçaları nedeni ile uzun uğraşlar istemektedir. Aynı zamanda renginin açık renk olması daha hızlı kirlenmesine neden olabilmektedir. Bunun içinde kafesinin temiz tutulması gerekir. Tüm bunlar besleyicilerin zahmetlerine kalmaktadır.
  Mermeri Güvercin
  Mermeri güvercin adını renginden almıştır. Mermerimsi rengi  nedeni ile mermeri olarak adlandırılan bu güvercin türü takla atmayı çok sevdiği için beslenmektedir. Özellikle takla attığı için beslenen bu ırkın beslenmesi ve bakımları zor olsa bile birçok insan severek beslemektedir. Bu güvercinler oldukça ürkek yapılıdırlar. En ufak şeylerden bile korkarak sizlerden uzak durabilirler. Fakat sahiplerine ve yuvalarına alışan güvercinler yanınızda tereddütsüz bir şekilde durabilirler. Mermeri güvercin Anadolu çağlarından beri büyük rağbet görerek güvercin sevenlerin büyük ilgi odağı olmuştur ve ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Bu güvercinler, diğer güvercinlere göre sahiplerine daha sadık olmaktadır. Bu güvercinin dişi olanları genellikle iki yumurta yumurtlayarak kuluçkaya yatarlar ve kuluçka süreleri diğer güvercinler gibi 18 gündür. Bu güvercinlerin ne olursa olsun gaga renkleri beyaz olmalıdır. Bu durumun aksinde ise  güvercin safkan ya da orijinal olmayabilir. Bu tür durumlarla oldukça fazla karşılaşılmaktadır. Bu ırkın bacakları kısa ve paçalıdır. Bu paçalar güvercinin oldukça asil bir duruş sergilemesine katkıda bulunurlar.

  Mermeri güvercinler manyetik alana çok daha fazla duyarlıdırlar. Bu nedenle Çok uzak noktalardan bile bırakıldıklarında tekrar yuvalarını bulmaları daha kolaydır. Bu hareketleri yine besleyen kişilerin hoşuna giderek güvercin sevdasının derinleşmesine katkıda bulunmaktadır. Mermeri güvercin tek ırk olmasına rağmen bölgeden bölgeye farklılıklar gösterebilir. Bu güvercinlerde diğerleri gibi sürü halinde uçmayı severler ve  topluluğa ayak uydururlar. Hızlı alışan bu türler havada birbirlerini tanıyarak uçuş sonrası hep birlikte yuvalarına dönerler. Havada diğer güvercinlerden daha fazla takla atarlar ve takla atmak onlar için vazgeçilmezdir.
  ]]>
  Gök Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/gok-guvercin.html Thu, 25 Oct 2018 11:42:24 +0000 Gök Güvercin, Gök güvercin kuş çeşitlerinden biri olarak bilinir. Her ne kadar kuş gillerden desek te ayrı özellikleri vardır. Mesela gök güvercini özellik olarak boy yapısı oldukça iri baz fizikl Gök Güvercin, Gök güvercin kuş çeşitlerinden biri olarak bilinir. Her ne kadar kuş gillerden desek te ayrı özellikleri vardır. Mesela gök güvercini özellik olarak boy yapısı oldukça iri baz fizikli olmalı omuzu geniş olmalı beli yani kuyruk üstü geniş olmalı ve belinde leke toz olmamalı. Kuyruk yani arkası uzun olmalı kısa olmamalıdır. Dik duruşu olmalı, kanatları kuyruğun üzerinde olup kanat düşük olmamalı. Gaga yapısı siyah bir güvercin türüdür. Gözü ise damarsız beyaz ile çok açık mavi arasında bir renkte  ve cam şeffaflığındadır. Kafa yapısı armut şeklinde iri göğse kadar kesme parlak açık gümüş renktedir. Boynu kalın ense rengi ise boyun bitimine kadar açık gümüş parlaktır.  Ayrıca ensede morluk olmamalıdır. Gövde tonu parlak açık mavi rengindedir, kanatlarda bozukluk yani beyaz fek olmamalıdır. Kuyruk beyazı ve üç tel kapağın haricinde vücudun herhangi bir yerinde en küçük beyaz veya gri renkte bozukluk olmamalıdır. Boyun bitiminden kesme aşağı göğüs bitimine kadar çok açık ispirto rengindedir. Böylece ispirtoluğu ne kadar açık ise o kuş o kadar makbul olmaktadır. Yani çok koyu ispirto olmamalıdır.

  Parmaklar uzun kalın, pençe iri, bilek kalın ve dolgun paçalar dirsekten başlayıp kılıç paçalı bir türdür. Yani paça uçları yukarı doğru katlanmış yarım hilal şeklindedir. Dikine değil ne uzun nede kısadır. Yani altı yedi santim uzunluğundadır. Parmaklarının üstü kapalı fakat parmak üstündeki tüyleri ön tırnaklarını geçmemelidir. Pençesinin üzeri kat kat paçalı ve kabadır. Tırnakları ise siyah renktedir. Kuyruk fekleri uzun ve enli, beyazları ise orantılıdır. Yani 4-6 8-10 tel beyaz gibi orantılıdır. Tokalı kuyruk fekleri de aynı şekildedir. Yani bire bir, ikiye iki, üçe üç, dörde dört gibi. Kuyruk tokaları kalın değil ve rengi parlak çubuklarıyla uyumludur. Gök güvercin olarak bilinen bu kuşun adı renginde bulunan gök yani mavimsi rengi ile adı verilmiştir. Kuyruk ucunda yarım santim kadar olan mavi vardır. Gök güvercinler taklacı güvercin sever ve yetiştiricilerin en sevdiği güvercin türüdür. gök güvercinler yabani rengi de denilir. Gökler bu tür güvercinin asıl rengidir. Bu renk göze pek çok hoş gelmese de bir beyaz kadar çoğu yetiştiriciler gök güvercinlerinden oran olarak performans kuşlarının çok çıktığı söyleniyor. Gök güvercini ağaç, kaya ve toprak kovuklarına yuva yaparlar. Yaşlı ormanları sever, kışın ise açık arazilerde görülür. Yılda üç kez aynı yuvada kuluçkaya yatarlar. Kuluçka süresi ise 17 gündür. Yavruları 25 günde yem yiyebilecek konuma gelirler. Gök güvercinlerinde eş seçimi sezonluktur. Her türlü tane ve tohumla beslenen güvercine yurdumuzun Orta Anadolu, Güneybatı Anadolu ve Akdeniz de devamlı rastlanırken Karadeniz ve Kuzeybatı Anadolu da yaz göçmeni olarak görülür. Gök güvercini göç eden güvercinler arasındadır.

  Gök Güvercin

  Gök güvercini diğer güvercinler gibi tahıl ile beslenir. Bunun başında buğday, mısır, pirinç, bezelye kadar akla gelecek karışımlar vardır. Gök güvercinlerini kesinlikle elde temizlememeniz gerekir çünkü zarar verilebilir fakat temizlenmesi için gök güvercini besliyorsanız önüne bir kaba su koyun o kendisi temizlenir. Birde güvercin kümesi terasta, çatıda veya bahçede olmalıdır. Ve gök güvercinlerinin barınağını ahşaptan yapmaya özen göstermeliyiz. Gök güvercinlerini kümese alıştırdıktan sonra mutlaka haftalık olarak dışarı çıkartmalı ve gözlemleyerek uçurmalısınız. Gök güvercinlerinin de diğer güvercinlerde olduğu gibi bakımı ve aşılarını düzenli olarak yaptırmalısınız. Çünkü gök güvercinleri uçarken bile havadan hastalık kapabilecek bir hayvan türüdür.

  ]]>
  Kıvırcık Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/kivircik-guvercin.html Fri, 26 Oct 2018 09:41:40 +0000 Kıvırcık güvercin, güvercingiller (Columbidae) familyasındaki evcillerden birisidir. En fazla tanınan evcil güvercinlerden olan taklacı güvercin, Mardin ve Bursa güvercinleri gibi uçuşlarında ırklarına has özellikler

  Kıvırcık güvercin, güvercingiller (Columbidae) familyasındaki evcillerden birisidir. En fazla tanınan evcil güvercinlerden olan taklacı güvercin, Mardin ve Bursa güvercinleri gibi uçuşlarında ırklarına has özellikleri yoktur. En büyük özelliği ise fiziksel olarak kanat ve kuyruk tüylerindeki farklılıktır. Güvercin severlerin hastalık seviyelerinde kuş aşkı, daha çok güvercinlerin uçuş özellikleri ile ilgilidir. Ancak Kıvırcık güvercinler uçuş konusunda o kadar iyi değildirler. Kümeslerden salındığında çok kısa uçuşlar yaparlar. Bu sebepten dolayı birçok yetiştirici, bu kuşu beslemez. Bu güzel kuşların nesilleri, tehlike sınırına yakın olarak kabul edilir. Ülkemizde sadece büyük yetiştiriciler ve yeri müsait olup büyük güvercin kümeslerine sahip olanlarda bulunmaktadır. Ülkemizde çok fazla tercih edilmediğinden dolayı, bu kuşlar da maalesef yurt dışından meraklıları tarafından getirilmektedir.

  Kıvırcık Güvercin

  Kıvırcık güvercin, fiziksel olarak ülkemizdeki bazı türler ile benzerliklere sahiptir. En önemli benzerlik ise paçalı oluşlarıdır. Fiziksel olarak, iri göğüs yapısına sahip, orta yükseklikte duruşu olan ve beyaz rengi hariç tepesizdir. Diğer renklere sahip olanlarında tepe tüyü bulunmaz ve oda kıvırcıktır. Kıvırcık güvercinlerin, var ise tepe tüyü, kanatları ve kuyruğu kıvır kıvır tüylere sahiptir. Bir bakışta diğer ırklardan kolayca ayrılabilir. Beyaz, kahverengi, sarı ve alacalı karışık renklere sahip olabilirler. Gözleri kırmızı ve oranj renklere sahiptir.  Süs kuşu ve güvercini besleyenler için oldukça değerli hayvanlardır. Ülkemizde yetiştiriciliği neredeyse yok gibidir. Ticari olarak ve kıvırcık güvercin meraklıları olarak sınıflandırmak gerekir ise ana vatanları Güney Doğu Avrupa’dır. Beslenme, barınma, üreme, tedavi ve genel bakımları diğer güvercin ırklarıyla neredeyse aynıdır. Sadece ticari olarak pek değer verilmemektedir. Gösteri ve eğitim meraklıları, yetiştirdikleri özel güvercinler ile aynı kafeslerde yetişebilirler. Eğer ziyaretçilere açık olarak kuşlarını gösterecekler ise mutlaka o kafeste güzelliği bakımından olması gereken bir kuştur.

  ]]>
  Güvercin Yumurtası Kaç Günde Çatlar https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-yumurtasi-kac-gunde-catlar.html Fri, 26 Oct 2018 22:44:07 +0000 Güvercin yumurtası kaç günde çatlar, güvercinler iyi bir eş buldukları zaman kur yaparak eşleşir. Burada önemli olan güvercinlerin istedikleri kuşla değil, kendi cinsinden olan güvercinle eşleşmesidir. Bu yüzden Güvercin yumurtası kaç günde çatlar, güvercinler iyi bir eş buldukları zaman kur yaparak eşleşir. Burada önemli olan güvercinlerin istedikleri kuşla değil, kendi cinsinden olan güvercinle eşleşmesidir. Bu yüzden eş olacak olan güvercinler diğer güvercinlerden ayrılmalıdır. Çiftler 2-4 gün sadece birbirlerini görecekleri ortamda olmalıdır. Erkek güvercin yakınında başka güvercin olmadığından, kendi türünden olan dişiye kur yapmaya başlar. Kur yapma süresi dişinin isteğine bağlıdır. Bu en az 1 gün, en fazla 3-4 gün devam eder. Kurun ardından erkek güvercin dişinin üzerine çıkarak, çiftleşme tamamlanır. Bu birkaç gün içinde birkaç defa devam eder. 4-6 gün içinde dişi yumurta yapar. Dişi güvercinler genellikle 2 adet yumurta yapar. Bu bazen 1 tane, nadiren de 3 tane olabilir. Yumurta doğuran dişi için artık çiftleşme dönemi sona ermişi kuluçka dönemi başlamıştır.

  Güvercin Yumurtası Kaç Günde Çatlar

  Güvercinlerin kuluçka dönemi

  Kuluçka döneminde erkek ve dişi değişmeli olarak yumurtaların üzerine yatar. u dönemde dişi ve erkek güvercinin kursağında kursak sütü birikmektedir. Yaklaşık olarak 17-18 günde yavrular yumurtadan çıkar. En uzun olarak güvercin yumurtası 21 günde çatlar. Yavrular çıkınca ilk 4-5 günde erkek ve dişi yavruları sadece kursak sütü ile besler. Sırayla dişi ve erkek yuvaya gelerek, gagalarını açar ve yavrular gagalarını dişinin ya da erkeğin gagasının içine sokar. Kusma yolu ile yavrular beslenmiş olur. Yavruların gelişmesi oldukça hızlı olur. Bu süreçte diken denilen ilk tüyler oluşmaya başlar. Birkaç hafta içinde yavrular kendilerini yuvadan atmaya başlar. Bu aşamada yavruları yuvaya geri koymak en doğrusu olur. Bu özellikle kalabalık olan kümeslerde özenle yapılmalıdır. Çünkü dişi ve erkek kalabalıktan kendi yavrularını kümeste göremeyebilir. Bu yavrunun açlıktan ölmesi demektir. Küçük bir kafese alınırlarsa daha rahat yavru bakımı olur. Yani güvercin yumurtası ortalama 17-18 günde çatlar ve yavrular çıkmaya başlar. Bundan sonraki aşama yavruların bakımıyla ilgilidir.

  ]]>
  Atlas Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/atlas-guvercin.html Fri, 26 Oct 2018 23:16:42 +0000 Atlas Güvercin, Diyarbakır'da bulunmakta olan ve oraya has olan yerel bir güvercindir. Göğsü ak ırkı olarak adlandırılmakta olan güvercin cinsi grubu kendi arasında ise atlas, narinci, cigeri, gökela, kürenk ve zeytuni olacak Atlas Güvercin, Diyarbakır'da bulunmakta olan ve oraya has olan yerel bir güvercindir. Göğsü ak ırkı olarak adlandırılmakta olan güvercin cinsi grubu kendi arasında ise atlas, narinci, cigeri, gökela, kürenk ve zeytuni olacak şekilde 6 gruba ayrılmışlardır. Halk arasında bu güvercinler genel olarak renklerine göre adlandırılmaktadır. Atlas güvercin ve zeytuni grubundan olan güvercinler paçasız olmaktadır fakat diğer gruptan olanlar ise paçalıdır. Paçasız olan grup güvercinlerin göğsünde gül bulunmaktadır, paçalı olanların göğsünde ise gül bulunmamaktadır. Atlas güvercinlerin hepsi kolyeli ve benekli bir şekilde görülmektedir. Kolye olması anlamına gelen şey kuşun göğsünde bulunmakta olan beyaz renkteki v şeklindeki beyazlıktır. Benek ise kuşun başının üzerindeki renkli olan kısın olarak bilinir. Bu kuşların hepsinde kakül adı verilmekte olan baş üstünde tepe bulunmaktadır. Kanatları ise vücudun kendi rengindedir herhangi bir beyazlık yoktur.

  Atlas güvercin siyah renk olarak görülmektedir. Siyah renk atlas güvercinlerde zifiri olarak görülmekte olan bir tondadır ve mat bir siyahlık olmaktadır. Atlas güvercinlerde kesinlikle paça bulunmamaktadır. Bu kuşların ayak dirseklerinden aşağısı tüysüz bir şekildedir. Göğüs bölgelerinde püskül adı verilmekte olan bir kravat bulunmaktadır. Bu güvercinlerde göğüs gülü boğazın hemen alt kısmından başlayarak göğsün aşağı kısmına doğru düzgün olan bir çizgi oluşturmaktadır. Bu kuşlarda göğüs gülü olması gereken uzunlukta ve olması gereken yoğunluk şeklinde bulunmalıdır. Bu durumun fazla yada eksik olması durumunda atlas güvercinin değer kaybını oluşturacaktır ve piyasa değerinin altında olacaktır. Atlas güvercinin kanatlarında elif yada saz adı verilmekte olan kır kanat şekli olmamalıdır, kuruk kısmı ise kesinlikle siyah olmalıdır.Bu kuşun gagası ve burun kısmı beyaz olmalıdır aksi taktirde siyah gaga ve siyah burun olması ile güvercinin %10 değer kaybı oluşmasına neden olacaktır. Atlas güvercinde boyun kısmı düzgün bir şekilde kolye gibi olmalı ve beyazlıklar olmalıdır. Bu güvercinin yanaklarında kendi orijinal rengi gibi benekler bulunmalıdır. Bu durum ise kuşun başında bulunmakta olan rengin kuşun gerdan kısmına ve göğüsteki beyazlığa doğru uzanması durumunu ortaya çıkarmaktadır. Fakat bu benekler yani zülüfler güvercinin gövde kısmına kadar ulaşmamalı ve birleşmemesi gerekmektedir.
  Atlas Güvercin
  Atlas güvercin renginin vermiş olduğu siyahlık ile asaleti simgelemektedir. Bu güvercin cinsi çok değerlidir ve kuşun yapısına göre değeri artar yada azalır. Fakat kişiler bu hususta çok fazla bilinçli değillerdir. Atlas güvercinin üretimi yada hobi olarak yetiştirilmesi sağlanacaksa eğer yukarıda belirtilmekte olan özelliklerine kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde almış olduğunuz kuşun değeri kaybolacak olup bu kuşu elden çıkarmak istediğinizde değerinin çok altında satacaksınız. Bu konuda atlas güvercinin üreticileri uzmanlaşmış olup piyasada bulunan üreticilerden kaliteli olan kuşların bilincindedirler. Tabi amatör olarak atlas güvercinin yetiştirilmesini sağlayan kişiler belirtilmekte olan hususlarda fazla bilgi sahibi olmadıklarından dolayı ve bu işin hastası olmadıklarından dolayı ciddi olarak önemsemezler. Atlas güvercin piyasada bulunan ve güvercin üreticileri tarafından üretimine çok önem verilen damızlık olarak üretimi sağlanan, üretilen atlas güvercinlerin de soylarının devamlılık sağlaması için onları da damızlığa bıraktıkları görülmüştür. Aksi taktirde soyları tükenirse eğer bu kuşun özelliğine benzer bir kuş elde edilemeyecektir.
  ]]>
  Miski Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/miski-guvercin.html Sat, 27 Oct 2018 19:18:50 +0000 Miski Güvercin, Miski güvercin kökeni Şanlıurfa yöresine aittir. Şanlıurfa yöresinde yetişmekte olan ve bu yörenin yerel olan kuşları arasında bulunmaktadır. Bu güvercin cinsi diğer güvercinlerden ayrı olarak dehşet Miski Güvercin, Miski güvercin kökeni Şanlıurfa yöresine aittir. Şanlıurfa yöresinde yetişmekte olan ve bu yörenin yerel olan kuşları arasında bulunmaktadır. Bu güvercin cinsi diğer güvercinlerden ayrı olarak dehşet bir güzelliğe sahiptir ve görüntüsü ile harikadır. Tüm güvercin sever kişilerin beğenisini kazanmış bir cins kuştur. Bu kuş geniş omuz yapısına sahip olan, iri yapılı ve kuyruk telekleri uzun ve geniş bir şeklide olan bir güvercindir. Bu güvercin türü şu zamanlarda üretimi nadir olarak yapılmakta olan bir cinstir. Kuyruk üzerinde leke olmamalıdır. Kuyruğu küt kısa olmamalı özellikle uzun bir kuyruğa sahip olmalıdır. Bu kuşun duruşu dik olmalıdır. Kuşun kanatları kuyruğun üst bölgesinde olmalıdır. Kanatları düşük olmamalıdır aksi olursa eğer herhangi bir değere sahip olmayacaktır. 

  Miski güvercin
  kafa ve boyun yapısı olarak iri yani armut kafalı olması gerekmektedir. Kafa kısmı göğse kadar krem renkte ve parlak olmalı, mat bir renk yapısına sahip olmamalı ve kuşun kafasının üzerinde gri yapılı çizgiler olmamalıdır. Boyun yapısı kalın olmalıdır, bu kuşun ense rengi boyun bitimine kadar krem renkte ve parlak olmalıdır. Mat bir renge sahip olmamalıdır, kafa yada boyun kısmında sarı renk yada tozlar olmamalıdır. Miski güvercinin gagası kemik beyazı bir renkte olmalıdır. Gaga kısmının ucunda çok hafif olacak şekilde kahverengi belirmeli. Bu kuş beyaz renkte olan kuştan doğmadığı için beyaz olmamalıdır ve gagası asla siyah renkte olmamalıdır. Bu kuşun gözleri iri ve damarsız olmalıdır, Göz rengi ise beyaz yani cam beyazı renginde şeffaf olan bir renkte olmalıdır. Göğüs kısmı boyun bitiminden itibaren aşağı kısıma doğru olacak şekilde portakal sarısı rengini anımsatan bir renkte olmalıdır. Kiremit rengini anımsatan bir renge benzerlik göstermemelidir. Bu sarılık erkeklere nazaran dişilerde daha az olmaktadır. 
  Miski Güvercin
  Miski güvercin renk olarak gövde kısmı parlak krem renginde olmalıdır ve mat olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kanat üzerinde bulunan benekler tırnak büyüklüğünde olmalı ve parlak olacak şekilde kahverengi olmalıdır. Benekler gri, kurşuni, boz bir rengi anımsatan şekilde olmamalıdır. Bulunmakta olan beneklerin dağılımı ise omuz ve çubuklar arasında orantılı olacak şekilde olmalı ve kuşun sırtında bulunmakta olan üçgen açık ve temiz olmalıdır. Kanatlarının uç kısımlarında bozukluk olmamalıdır yani fek olmamalıdır. Miski güvercinin kanatlarının uç kısımları açık kahverengi ve limon sarısı karışımı gibi bir renge sahip olmalıdır, bunun yanı sıra parlaklığını da daima korumalıdır. Kuşun kanat bölgesindeki kalem yani çubuk ince ve parlak kahverengi olmalıdır. Çok tatlı bir kahverengi anımsatır. Gri kurşuni yada boz bir renkte çubuk rengi olmamalıdır. 

  Miski güvercin ayak kısmı, parmakları uzun ve kalın olmalıdır, iri bir bileğe sahip olmalı ve kalın dolu paçalara sahip olmalıdır. Paçalar dirsekten başlayacak şekilde olmalı ve kılıç paça şeklinde olmalıdır. Bundan kastımız paçaların yukarıya doğru kıvrılmış bir şekilde yarım hilal bir vaziyet alması gerekmektedir. Paçalar dikine olmamalı ve ne uzun nede kıssa olmamalıdır. Parmakların üst bölgesi açık olmamalı ve yani paçalar 5-6 santim olacak şekilde belirmeli. Bu kuşun parmak uçlarında bulunan tüyler tırnak kısımlarını geçmemelidir. Pençe üzerinde kat kat olacak şekilde paçalar olmalı ve ayaklar pençeli olmalıdır. Tırnaklar kesinlikle kemik beyazı olmalıdır. Miski güvercinin kuyruk kısımları uzun ve geniş olmalıdır. Kesinlikle kısa ve küt bir yapıda olmamalıdır, aksi taktirde kuşa kötü bir görünüm verecek olup değerini de düşürecektir. 

  Yukarıda miski güvercininin ne şekilde ve nasıl olduğunu, gaga yapısını, rengini, kuyruk yapısını sizlere belirttik. Umarım bu hususta sizlere yardımcı olmuşumdur. Bu makalemde paylaşmış olduğum bilgiler sizlerin doğru olacak şekilde bu cinste olan güvercinleri ayırt etmenizi sağlayacaktır ve belirtilen özellikler sayesinde ve]]> Güvercin Kaç Yıl Yaşar https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-kac-yil-yasar.html Sun, 28 Oct 2018 17:14:35 +0000 Güvercin kaç yıl yaşar sorusu güvercin besleyenler yada besleme niyeti taşıyanların cevabını öğrenmek istedikleri sorulardan biridir. Yaşama süresini etkileyen faktörlerin içinde önde gelen durumlardan biri güvercinlerd Güvercin kaç yıl yaşar sorusu güvercin besleyenler yada besleme niyeti taşıyanların cevabını öğrenmek istedikleri sorulardan biridir. 
  Yaşama süresini etkileyen faktörlerin içinde önde gelen durumlardan biri güvercinlerde görülebilen hastalıklardır. Hastalık durumu nedeni ile birçok kuş ölümü gerçekleşebilmektedir. Hastalık faktöründen başka ikinci önemli sorun ise güvercinin düşmanlarıdır. Örnek olarak atmaca, baykuş yada benzeri kuş türleri verilebilir. Bu kuş türleri güvercinlerin göç yolları üzerinde bulunurlar ve güvercin nüfusunu önemli ölçüde azaltan doğal faktörlerdendir. Evcil olarak beslenen güvercinlerin ömrü 8 yıl ile 10 yıl arasında değişebilmektedir. Evcil güvercinler ile doğada yaşayan güvercinler arasında ömür farkı yıl olarak en fazla birkaç yılı geçmez. Bu farkın olma nedeni değişebilen faktörlerdir. Mesela doğada yaşayan güvercinlerin besin bulma şartları ile evcil güvercinlerin besin bulma şartları aynı değildir. Aynı şekilde doğada korunabilme imkanları ile evcil olanların korunabilme imkanları da farklı olmaktadır. Bu farkları uzun bir liste halinde değişik başlıklar altında sunabilmek mümkündür. Bazı güvercin yetiştirenlerin verdikleri bilgilere göre evcil bir güvercinin 15 yıl yaşadığı belirlenmiştir. Buradaki bilgiden yola çıkılarak evcil bir güvercinin yaşama süresini etkileyen doğal faktörler dışında insanın elinde olan faktörlerin ne kadar büyük önem taşıdığı anlaşılabilir. Örnek vermek gerekirse güvercin beslerken güvercinlerin içme sularından diğer beslenme faktörlerine kadar, barınmaları için sağlanacak olanaklara kadar birçok faktörün oldukça büyük önem taşıdığını söylemek gerek. Bu faktörlerden bir kaçı şunlardır;

  Güvercinlerde beslenme: Güvercinlerde ömürlerinin en etkin dönemleri güvercin 2 ile 8 yaşları arasında gerçekleşmektedir. Bu  yaşlar arasındaki güvercinlerde beslenme oldukça önemlidir. Doğru beslenme güvercinin gelişimi için de büyük önem taşır. Bir güvercinin vücut toplam ağırlığının onda biri kadar yem alması doğru bir ölçüdür. Ayrıca her güvercin için aynı beslenme türü olacağını düşünmek yanlıştır. Her farklı güvercin ırkı farklı bir beslenme şekline göre beslenir. Bu fark aynı sürede aynı miktarda besin alamamalarından kaynaklanır. Mesela bir ırk için günde bir kez yemleme yeterli olurken bazılarında bu sayıyı arttırmak gerekebilmektedir. Yem verilirken sayı olarak düşük miktarda kuş bulunan kümes içinde yemlemeye dikkat edilmelidir. Ayrıca yemleme yapılacak ortamın temizliği de çok önemsenmelidir. Çünkü kümes tabanına atılacak yem hastalık barındıran kuşların yemleri dışkıları ile kirletebilme olasılığını güçlendirir. Bu durum hastalık taşımayan kuşların da kolayca hastalık kapmalarına yol açabilir.
  Güvercin Kaç Yıl Yaşar
  Beslenme hastalıkları

  Sindirim bozukluklarının önüne geçmek amaçlı kuşların yepyeni yem rejimine geçişleri ağır ağır olmalıdır. Dik enerjili gıdalarla beslenme yağlanmaya ne sebeple olur. Yağlanma ise adale ve iskelet sistemi hastalıklarına, uçuş performansında gerilemeye ve bilhassa dişilerde yavru ve yumurta veriminin azalmasına sokak açar. Yağlanmanın tersine açlık sonucu da tek takım rahatsızlıklar görülebilir. Haftalık kilo kaybı %1 'i geçmemelidir. Bozuk yem kullanımı ve yemleme alışkanlığının değiştirilmesi sonucu olarak temel ve hemorajik enteritis oluşur. Dehidrasyon, fazla kadar ufalanmış kaya varlığı fazla yağlanma sonucu konstipasyon görülebilir. Kuşlara yeter kadar ufalanmış kaya verilmediğinde de adet yemler tam sindirilmeden dışkıyla dışarı atılır. Kuşlarda beslenmeye ilişkili model görülen öbür rahatsızlıklar; bilhassa yemlere mouse dışkısı bulaşması sonucu görülen Salmonela ve Pastoralle, köhne yem tüketimden meydana gelen solunum yollarında mantar hastalığı oluşumları ve iyot eksikliği sonucu meydana gelen strumayı sayabiliriz.
   
  Gelişme zayıflığı

  Dengesiz beslenme ve enerji noksanlığı so]]> Güvercin Irkları https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-irklari.html Mon, 29 Oct 2018 09:54:39 +0000 Güvercin Irkları, Dünya üzerinde birçok güvercin ırkı bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanları ve en çok bilinenleri şunlardır;Adana Güvercini; dalıcı özelliği ile ön plana çıkan bu ırk ül Güvercin Irkları, Dünya üzerinde birçok güvercin ırkı bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanları ve en çok bilinenleri şunlardır;

  Adana Güvercini; dalıcı özelliği ile ön plana çıkan bu ırk ülkemizde Adana ve Mersin çevresinde yetiştirilmektedir.

  Amberi; Ülkemizde Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. En bilinen özelliği filo uçuşu yapmasıdır.

  Ağ Güvercin; Filo uçuşu ile tanınmış olan bu ırk ülkemizde Güneydoğu Anadolu da yetiştirilmektedir.

  Alabadem; Ülkemizde Edirne ve çevresinde yetiştirilen bu kuş takla ve form özellikleri ile tanınmaktadır.

  Ankut, Sesi ve ötüşü ile tanınan bu ırkın ülkemizde yetiştirildiği bölge Diyarbakır'dır.

  Anadolu Çember Dövücüsü; Adını özelliği olan çember dövmekten alan bu kuş Trabzon, Kelkit ve Erzincan çevrelerinde yetiştirilmektedir.

  Azman; Dalıcı kuşlar arasında yer alan bu ırk Denizli ve çevresinde yetiştirilmektedir.

  Bağdat; Anayurdu Irak olan bu kuş ülkemizde Güneydoğu Anadolu da yetiştirilmektedir. Filo uçuşu ile tanınmaktadır ve en büyük özelliği posta ve haberleşme için kullanılmış olmasıdır.

  Baştankara; Diğer adı rahibe olan bu güvercin ırkı filo uçuşu ile tanınır ve Güneydoğu Anadolu da yetiştiriciliği yapılmaktadır.

  Bayburt; en çok bilinen özelliği ses ve ötüş olan b kuş Bayburt, İstanbul ve Trabzon çevrelerinde yetiştirilmektedir.
  Güvercin Irkları
  Bango; güvercin ırkları arasında dalıcı özelliği ile tanınan bu kuş İstanbul da yetiştirilmektedir.

  Burmalı; filo uçuşu ve form özelliklerine sahip olan bu kuş Güneydoğu Anadolu da yetiştirilmektedir.

  Buludi; filo uçuşu en büyük özelliğidir ve Güneydoğu Anadolu da yetiştirilmektedir.

  Bayramlı; Payami adı da verilen bu kuş filo uçuşu özelliğine sahiptir ve Güneydoğu Anadolu da yetiştiriciliği yapılmaktadır.

  Çakal; Makaracı özelliği ile ön plana çıkan bu ırk ülkemizde Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştirilmektedir.

  Çorum; taklacı özelliği bulunan bu kuş Çorum, Yozgat ve çevresinde yetiştirilmektedir.

  Demkeş; Sesi ile tanınan bu kuş Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştirilmektedir.

  Domino; Dalıcı kuşlar arasında yer alan bu ırk Aydın ve İzmir çevresinde yetiştirilmektedir.

  Kelebek; İzmir, Manisa, Bursa ve çevrelerinde yetiştirilen bu kuş dalıcı ve dönücü özelliğe sahiptir.

  Kumru; Ses özelliği ile tanınan bu kuş oldukça saftır ve Diyarbakır çevresinde yetiştirilir.

  Ketme; Takla atma özelliği ile bilinen bu kuş Diyarbakır ve çevresinde yetiştirilmektedir.

  Posta; yarış kuşu olan ırk İstanbul, İzmir ve Manisa çevrelerinde yetiştirilmektedir.

  Yoz; Denizli ve çevresinde yetiştirilen bu kuş dalıcı özelliğe sahiptir..

  Ödemiş; Balıkesir yöresinde yetiştirilen bu kuş dalıcı ve dönücü özelliklere sahiptir.

  Şafra; filo uçuşu özelliğine sahiptir ve Güneydoğu Anadolu da yetiştirilir.

  Taklambaç; form ve takla özellikleri vardır yetiştirildiği yöre Konya ve çevresidir.

  Müsevvet; Filo uçuşuna sahiptir ve Güneydoğu Anadolu da yetiştirilmektedir.

  Mısıri; dalıcı özelliğe sahip bu kuş ülkemizde yurt genelinde yetiştirilmektedir.

  Takla; adını en bilinen özelliği olan takla atmaktan alan bu güvercin cinsi yurt genelinde yetiştiril]]> Panda Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/panda-guvercin.html Mon, 29 Oct 2018 23:22:33 +0000 Panda güvercin, Orta Doğu ve büyük olasılıkla İran kökenli güvercinlerdir. Ülkemizde çakşırlı, sihselli, sirazi, çarçurlu gibi isimlerle de bilinirler. Bu güvercinlerin dışa hafif bombe yapan çıkık bir alın Panda güvercin, Orta Doğu ve büyük olasılıkla İran kökenli güvercinlerdir. Ülkemizde çakşırlı, sihselli, sirazi, çarçurlu gibi isimlerle de bilinirler. Bu güvercinlerin dışa hafif bombe yapan çıkık bir alın kemiği bulunmaktadır. Kafası yuvarlak ve düzgündür. Gözeleri de büyük değildir. Gözleri portakal ve koyu kırmızı renklerde olur. Ülkemizde bakılan türlerinde perçemli olanlar daha fazladır. Perçemli olanlar daha değerli kabul edilir. Orijinallerinde takka ve perçem olmaz. Gagası orta büyüklükte, hafif ince yapıda olur. Siyah renkli kuşlarda gaganın üst yarısı siyah, alt yarısı da kemik rengi olanlarda bulunmaktadır. Bunlar görünüş olarak güzel olduğundan tercih edilmektedir. Buna rağmen gagada açık renk tercih edilir. Panda güvercinlerin vücudu orta büyüklükte olur. geniş göğüs yapısı, dik duruş özelliği önemlidir. Kanatlarını kuyruk üzerinde taşır, ayakları paçalı ve normal uzunlukta olur. Çok uzun paça tercih edilmeyen özelliktir. Sadece parmakları örtecek kadar paça olmalıdır. paçaların uç tarafında parmak saçağı denilen kısmın beyaz olması gerekir. Kuşlarda renkler düzgün dağılmıyorsa, tercih edilmez. Pandalarda tüm vücut kuşun kendi rengindedir. Kafa ve boyun, aynı zamanda parmak saçağı beyaz olur. Kafasındaki beyazlık boynunu kapsar şekilde iner, göğsün orta bölümünde düzgün köşeli olarak biter. Güvercinin duruşu başına ve omuzlarına atılmış beyaz bir şalın olduğu görünümünü verir. Bu bölgedeki beyazlığın üzerinde ise, iki farklı leke olmalıdır. Bunlardan biri şapka ya da payam denilen ve kafanın üzerinde olan küçük lekedir. Diğeri ise yanak yaması denilen, her iki yanakta simetrik şekilde olması gereken lekelerdir. Lekeler kuşun rengiyle aynı olur. Bu lekelerin düzgün hatlı olması önemlidir. Şapka denilen leke kafa üzerinde kalmalı, çevreye özellikle alına doğru inmemelidir. Yanaklarda olanlar ise, gözlerin altından başlayarak, düzgün ve simetrik olmalı, uzamadan sınırlanmalıdır. Yanakta bulunanlar şapka ile birleşmemelidir.

  Panda Güvercin

  Lübnan'daki yetiştiriciler kuşların yanak yamalarının orijinalde olmadığı, bunu yaşmaklı ırkıyla yapılan kırma sonucunda meydana geldiğini belirtirler. Buna rağmen yanak yamaları panda güvercinlerin bir özelliği olarak görülmektedir. Daha çok sarı ve kırmızı renklerde bu aranır. Yanaklarda ve şapkada lekesi olmayanlar, dünya standartlarına göre değerini yitirir. Özellikle şapkası olmayanlar için, bu daha kesindir. Ülkemizde bakılan pandalarda yanak lekesi olmayanlar çoktur. Bunların  orijinaline yakın olduğu söylenmektedir. Bu kuşlar genellikle mavi ve siyah olur. Bazı yörelerde bu aranan özelliklerden biri olmuştur. Kuyruk üzerindeki bölgenin beyaz renkte olmasına dikkat edilir. Bu bölgedeki yuvarlak beyazlık kuşların aranan özelliklerindendir.

  Panda güvercin renk seçenekleri 

  Bu kuşlar farklı renklerde olabilir. Bunlar sarı, kırmızı, mavi ve siyah renktir. Bu renklerin her biri beyaz renkle kombinasyon yapmıştır. Bunlardan sadece mavi olanlarda kanatların üstünde iki sıra halinde şerit olur. Öbür renklerde kanat üzerinde şeritler bulunmaz. Mavilerdeki bu şeritlerin koyu olması aranan bir özelliktir. Mavi kuşun mavi renginin açık tonda olması aranan özelliktir. Bu güvercinler uçuş için yetiştirilmez. Uçtuklarında çok uzun süre uçamazlar, sadece birkaç tur atarak konma isteği olur. Uçtuklarında düz takla da atabilirler. Bu kuşlar filo uçucu olanlarla birlikte uçurulmamaktadır. Bunun sebebi kuşların diğerlerine uyum sağlayamamasıdır. Bazı zamanlarda filonun inişinde filonun toparlanması ya da filonun dikkatinin yuvada olması için birlikte uçurulur. 

  ]]> Ala Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/ala-guvercin.html Tue, 30 Oct 2018 01:43:37 +0000 Ala güvercin, enseli ala diye de bilinen Selçuklu güvercinlerindendir. Bu ırktan olan güvercinlerde ana renkler ak, kara, akkuyrukkara ve Çopur'dur. Bu renklerin yanında pal ve ala bulunmaktadır. Ala güvercin ak ve karan Ala güvercin, enseli ala diye de bilinen Selçuklu güvercinlerindendir. Bu ırktan olan güvercinlerde ana renkler ak, kara, akkuyrukkara ve Çopur'dur. Bu renklerin yanında pal ve ala bulunmaktadır. Ala güvercin ak ve karanın çiftleşmesiyle elde edilmiş olan bir renk kombinasyonudur. Güvercinlerde ala tanımı karışık renkli olması halinde kullanılır. Baş, kanat, vücut, kuyruk gibi bölümlerin birbirinden farklı renkte olması, renklerin düzenli dağılması ayrı bir renk olarak değerlendirilir. Selçuklu güvercinlerinde ise, kafanın siyah olup, bunun boyuna kadar inmesi, sırtın beyaz ve siyah olması, kuyruğun süt beyaz renkte olması halinde ala güvercin olarak tanımlanır. Ala güvercinler genellikle çakır gözlü yani açık renkli olurlar. Kuyruk şekilleri ise açık ensedir.

  Ala güvercinlerin fiziksel özellikleri

  Bu güvercinlerde tercih edilen özellikler arasında uçarken tek takla oynayanlar, kulaktan kulağa takkesi olanlar, başı iri ve yuvarlak olanlar, ağızı beyaz, kısa ve kalın olanlar, geriye doğru uzun boyunlu olanlar ve beli kısa olanlar bulunur. Ayrıca kısrak kafa denilen baş ve gaganın vücutla kavis yapması, göz akı kılcal damarsız ve beyaz olmak, karnının altında beyaz tüy olmaması, kuyruk telek sayısının fazla olması, kuyruğun duruş şeklinin kafaya değecek şekilde olanlar tercih edilir.

  Ala Güvercin

  Bu güvercinler bir form irkidir. Kuşların görünüş ve renk özellikleri daima ön planda olur. Bu yüzden uçuş için salınmaz, yuvada ve bahçede beslenirler. Uçarken fazla uzaklaşmadan, birkaç tur atarlar. Düz oyun denilen türde uçtuklarında, tek takla atma gibi oyun yapabilirler. Oynayanlar makbul olsa da, oynamayanlar değer kaybetmezler. Kuşların kendilerine özel formları vardır. Ufak yapılı olanlar daha fazla tercih edilir. Bir esnek şeklinde tabir edilen, baş parmakla yanındaki parmağın U gibi 8 cm açılmasıyla yapılan ölçme şekline göre, kuşların göğüs ve anüs arasındaki uzunlukları bir esnek olması aranır. Kuşların beli kısa olanı makbuldür. Gövdeleri topak gibidir. Göğüsleri bombeli ve yuvarlaktır. Kafası geriye doğru duruş şekline sahiptir. Bu atların duruş şekline benzediğinden, kısrak kafa olarak tanımlanır. Boynu fazla uzun olmaz. gagaları orta kalınlıkta ve uzunlukta olur. Göz çevresindeki halka beyaz ya da ayva sarısı renginde olur. Göz içinde nergis gibi kırmızı çizgiler olabilir, ancak bu özelliğin fazla olduğu kuşlar pek tercih edilmez.

  Ala güvercinlerin paça kısımları kısadır. Ancak paçasız olanları yoktur. Takkalı ya da takkasız olabilirler. Takkalılarda arka takkanın kulaktan kulağa uzandığı görülür. En dikkat çeken özelliklerden birisi de, kuyruk yapılarıdır. Ense denen kuyruk tarafı geniş olmalıdır. Selçuklu kuş türlerinin hepsi enseli olur. Kuyruk bölümü deste ya da top kuyruk tarzında yukarıya kalkık olur ve üçgen biçimlidir. Bazı kuşlarda köprülü ense denilen tipte kuyruğun yarım daire olmasına rastlanır. Kuyruğun şekli tavus kuşlarında olduğu gibi, hafifçe yukarıya doğru, yelpazemsi görünümde olur. Telek sayıları da diğer güvercinlere göre daha fazla olur. Kuyrukta en az 24-26 adet, en fazla 36 telek bulunur. Kuyruğun şekline göre farklı isimlerle tanımlanırlar.

  ]]>
  Paçalı Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/pacali-guvercin.html Tue, 30 Oct 2018 12:00:36 +0000 Paçalı Güvercin, öylesine estetik bir görünümü vardır ki adeta güvercin sevdalılarını kendisine aşık etmektedir. Ülkemizde de bulunan güvercinlerden birçoğu bu paçalı denilen özelliklere sahiptir. Paçalı güvercin Paçalı Güvercin, öylesine estetik bir görünümü vardır ki adeta güvercin sevdalılarını kendisine aşık etmektedir. Ülkemizde de bulunan güvercinlerden birçoğu bu paçalı denilen özelliklere sahiptir. Paçalı güvercinlerin yerde duruşu olsun ya da havada uçuşu olsun insanları büyüleyen bir görünüm sağlar. Bu güvercinler diğer güvercinlere göre daha asil ve oyun canlısıdır. Bu güvercinlerin diğer güvercinlere göre daha fazla sevilmesinin nedeni tüyleri ve renkleridir. Bu güvercinler ülkemizde en çok Doğu Anadolu bölgesi ve bu bölgenin doğu kısımlarında beslenmektedir. Hızlı alışabilen ve iri olmaları erken yorulmalarına neden olmaktadır. Bu güvercinler birçok kuyruk teleğine sahiptir. Bu özellikleri ile havada takla atmaları dahada kolay ve hızlı bir hal almıştır. Bu güvercinlerin beyinlerinin üst kısmında bulunan manyetik alan sayesinde en uzak bölgelerden bile uçurulsalar alışkın oldukları yuvanın yerini tespit edip kısa bir süre içerisinde oraya dönüş yaparlar.

  Paçalı güvercin, ayaklarının dirsek üstlerinde bulunan paçalar sayesinde serbest bırakıldıklarında çok çabuk yükselerek havada oyunlar oynamaya başlarlar. Oldukça boğuk bir ötüşü vardır. Paçalı güvercinin çok fazla renk çeşidi bulunmaktadır ve güvercin ırklarından bir çoğu paçalıdır. Fakat paçası uzun olan güvercinlerde vardır, paçası kısa olanlarda vardır. Paçası uzun olan güvercinler daha çok sorunlar meydana getirmektedir ve daha çok uğraşlar vermektedir. Bu tür güvercinler  biraz daha fazla bakım istemektedir. Paçalar uzadıkça güvercin daha çok kirlenir ve uçmalarda, yürüyüşlerde zorluklar yaşar bu nedenle tırnakları ve paçaları belli zamanlarda kesilerek kısaltılır. Tabi ki bu işlemler uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Yapılacak en küçük yanlışta bile kuşlar kan kaybından ölebilir. Bu tür sorunlar birçok zaman görülmektedir. Paçalı güvercin diğer paçasız güvercinlere göre havada çok daha hızlı manevralar yapabilir. Paçaları sayesinde rüzgarı daha fazla kullanarak bu güçten faydalanır.  Bu güvercinler kümeslerinde bakıldığında  oldukça ürkek görünen canlılardır. Duruşları ve bakışları onları çok masum göstermektedir. Bu da onları oldukça sevecen bir hale sokmaktadır. Bu güvercinler toplu halde uçmayı çok severler. Öyle ki kümes önünde diğer kuşlardan varsa  kolay kolay uçmazlar. Bu durumda onları uçurmak için oldukça fazla uğraşmak hatta onları bazı cisimlerle korkutmak zorundasınız.
  Paçalı Güvercin

  Paçalı güvercinler yemlerini kontrol edemezler ve çok fazla miktarda yem yerler. Bu durum da onların fazla yiyerek zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle yemlerin kesinlikle sınırlı tutulması ve günde en fazla 2 kere yem verilmesi gerekmektedir. Öyle ki bu yemler sabah ve akşam olmak üzere verildiği zaman paçalı güvercin için yeterli olacaktır. Paçalı güvercinler oldukça hantaldır. Bu nedenle yağlanmalar ve  fazla kilolar görülebilir.  Böyle durumlarda yemleri sınırlı tutarak bu tür sorunların önüne geçebilirsiniz. Paçalı güvercin yavru halde iken uçması oldukça zordur. Dizleri üzerindeki paçalar onlara oldukça zorluklar vererek onların  uçmalarını zorlaştırmaktadır. Fakat gün geçtikçe uçmayı kolaylıkla öğrenirler. 
  ]]>
  Güvercin Cinsleri https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-cinsleri.html Wed, 31 Oct 2018 03:04:24 +0000 Güvercin Cinsleri, Güvercin Türkiye'de ve tüm dünya ülkelerinde cinsleri olan ve her ülkenin kendine has cinsi olan bir kuş türüdür. Güvercinler yetiştiricileri tarafından özenle sahiplenilen ve evcilleştirmeye uygun olan kuş Güvercin Cinsleri, Güvercin Türkiye'de ve tüm dünya ülkelerinde cinsleri olan ve her ülkenin kendine has cinsi olan bir kuş türüdür. Güvercinler yetiştiricileri tarafından özenle sahiplenilen ve evcilleştirmeye uygun olan kuş türlerindendir. Her yörenin kendine ait bir güvercin cinsi vardır ve o güvercin o yöreye ait olarak cinsi yaşamına devam etmektedir. İklim şartları ve yaşanan hava koşulları ancak bu kadarına el verişi olmaktadır.
  Güvercin cinsleri genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır: 
  • Azman güvercin cinsi: Aman güvercin kısa gagalı olan ve cinslerinin arasında Denizli'de yetişen bir güvercin türü olarak bilinir. Köşeli kafa yapısı, patlak ve çıkık gözler bu cinste olan güvercinlerde görünmez. Diğer cinslere göre daha uzun boylu, sivri uçlu kanat şekline sahip olan ve uçucu olan türlerdendir. 
  • Bağdat güvercin cinsi: Bizim ülkede bu kuşa bağdat, bağdadi, bağdadiye ve Bağdatlı da denilmektedir. Bu güvercin cinsi ırak kökenlidir ve o yörede yetişme göstermektedir. Günümüzde ise bu cinsten olan güvercinler doğu ve güneydoğu bölgesinde yetiştirilmektedir. Tabi ki eskiye oranla günümüzde bu cinsin sayısı oldukça azdır. Yani nesli tükenmekte olup bu güvercinlerin korunması amaçlanmaktadır. Dünyada ve özellikle de Avrupa ülkelerinde bu güvercin türünün bir çok cinsi bulunmaktadır. Ülkemizde bağdat'da yetişmekte olan güvercinlerde kan bağı hariç hiçbir farkları yoktur. Bağdat güvercinleri daha çok Suriye Bağdatlarına benzerlik göstermektedir. Bu kuşlar bir yere yuva yaptıktan sonra başka bir yere yuva yapmaları imkansızdır. Aradan yıllar geçse de bu güvercinler ilk yuvasına geri dönmektedir. Bu güvercinin Osmanlı topraklarına katılması kanuni döneminde gerçekleşmiştir.
  • Bango güvercin cinsleri: Güvercin soylarından olan bu güvercin çok geniş kapsamlı bir türdür. Bu güvercin cinsi diğer güvercin cinslerine göre daha küçük olarak bilinmektedir. Bu güvercinin soyu 8. yüzyıla dayanmakta olup Afrika Kıt'ası üzerinden ülkemize gelmektedir. Bu güvercinin vücudu ve renkleri harika bir renk cümbüşü oluşturur. Bu güvercinin kafa yapısı oldukça büyük ve vücut orantısına, vücut genişliğine göre de kalın bir gaga yapısına sahiptir. Bu güvercinin ağız yapısı geniştir ve gagası toplu iğne başı şeklinde bir görünüm sergilemektedir. Gözler patlak patlak ve göz çevresi beyazdır. Bu kuşun göğsünde gül bulunur ve ayakları çıplak ve kısadır. Kırmızı, sarı, mavi, siyah olarak renkleri bulunmaktadır. Vücutları beyaz, kanat ve kuyrukları renklidir.
  • Ankut güvercin cinsleri: Ülkemizde bu güvercin gut, gud, kut gibi isimlerle bilinmektedir. Köken olarak orta Asya Türkmenistan kaynaklı olarak bilinen bu güvercinler, bizim yerli ırklarımız arasında olmakla birlikte, Türk insanlarının göç yapmaları ile tüm dünyaya yayılmışlardır. Bu cinsten güvercinler Orta Anadolu'dan, Rusya'ya ve Anadolu'nun içlerinden de Avrupa'ya kadar dağılma göstermişlerdir.
  Güvercin Cinsleri
  Güvercin cinsleri yukarıda belirtildiği gibi kendi aralarında ayrılmaktadır. Pek çok güvercin cinsi ülkemizde yetişme göstermektedir. Bundan dolayıdır ki bu güvercinlerin ıslahı yapılarak nesillerini devam ettirmeleri sağlanmaktadır. Aksi taktirde nesli tükenen bu güvercinlerin soylarının daha da bulunmayacağı bilinmektedir. 
  ]]>
  Güvercin Ne Yer https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-ne-yer.html Wed, 31 Oct 2018 18:14:07 +0000 Güvercin Ne Yer, Her canlılarda olduğu gibi güvercinlerinde dengeli beslenmesi çok önemlidir. Yem karışımlarını hazırlarken, onların ihtiyacına göre besin maddeleri içinde bulundukları değişik dönemlere göre d Güvercin Ne Yer, Her canlılarda olduğu gibi güvercinlerinde dengeli beslenmesi çok önemlidir. Yem karışımlarını hazırlarken, onların ihtiyacına göre besin maddeleri içinde bulundukları değişik dönemlere göre değişir. Yazları uzun ve sıcak günler içindeki davranışları ile kışın kısa ve soğuk günler içinde zaman geçirme biçimleri vardır. Hazırlanacak yem karışımları akla gelebilecek tüm karışımlardan oluşabilir. Güvercinler ne yer konusunda tahıl karışımından oluşan buğday, mısır, pirinç, mercimek ve bezelye güvercinler için yararlı olan besin maddeleridir. Fakat güvercinlerin hem cinslerine göre iri taneli ve küçük tanelidir. Şayet mevsimine göre daha yağlı tahıllar yada yağsız tahıllar yapılır. Güvercinler bu yedikleri tahılları taş yemek için öğütmeye çalışırlar. Bu sebeple hazır mineral vitamin katkılı kırma taşlar daha uygun olur. Güvercinlerin öğütücü midelerine taşlık denir. Çünkü sindirim için taş ve mineral yemeleri için gereklidir. Çiftleşme dönemlerinde kırılmış yada ezilmiş ceviz fındık, fıstık, kuru üzüm, kuru dut az miktarlarda verilirse hem istek arttırıcı olur. Hem de besleyici olarak faydalı olur. Güvercinlerde bu beslenme ile yumurta ve yavru kalitesi artar ve yavru ölümleri azalır. Çoğu hayvanlar doğada buldukları killi toprak kireç ve kum taneleri yerler. Kümesin tek tarafında killi toprak ve ince mozaik kırığı bulundurmak gerekiyor.

  Güvercin Ne Yer

  Güvercin Bakımı ve Barınağı; Güvercin temizliği ilk önce sahibinden başlar. Bunun için her ne kadar ele alınmaz ise güvercin kendini o kadar doğal olarak pırıl, pırıl yapacaktır. Aslında gerekli şartlar oluştuğu zaman kendi kendilerini de temizleyebilirler. Haftada bir kere olmak üzere fazla derin olmayan geniş bir kap içerisine yada tepsi içerisine su bırakılır. Bu suyun içine az miktar sirke de ilave edilebilir. Sirke güvercinlerde bit oluşumunu azaltır ve zayıflamasını da engeller. Ayrıca kış aylarında da banyo yaptırmak gerebilir. Önüne koyacağınız ılık su ile yaz kış güvercinler yıkanma gereği duyarlar. Öncelikle güvercin bakmak için kümeslerinin bahçede yada çatıda olması gerekir. Kümeslerinin ahşap olmasına dikkat edilmelidir. Her kümesin baca sistemi olmalıdır. Bu kümesin aşırı rutubet ortamından korumasını sağlayacaktır. Ayrıca kümese bol oksijen girmesi için pencere ve sinek teli ile kapatıp içeriye mikrop getiren sineklerin girmesini engellemeye yardımcı olacaktır. Güvercinlerin daha rahat yuvasına girebilmesi için ve daha fazla hareket edebilmeleri açısından geniş bir yuva daha ihtiyaç duyarlar. Çünkü bu yuvanın içinde ömürleri boyunca yaşayacaklarını bilmeliyiz.

  ]]>
  Sarı Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/sari-guvercin.html Thu, 01 Nov 2018 16:18:01 +0000 Sarı güvercin, bu güvercin türü kuşlar sınıfına ait bir türdür. Ülkemizde ve dünyanın bir çok farklı noktasında görsellik performans gibi amaçlar ile beslenildiği gibi şehir meydanlarından köylere kadar yaşam alanları Sarı güvercin, bu güvercin türü kuşlar sınıfına ait bir türdür. Ülkemizde ve dünyanın bir çok farklı noktasında görsellik performans gibi amaçlar ile beslenildiği gibi şehir meydanlarından köylere kadar yaşam alanları vardır. Ayrıca pahalı cinsleri olan bir kuş türü olduğu için ticareti de yapılır. Güvercinlerde kafatası ile beyin arasında bulunan ferromanyetik bazı parçacıklar yerin manyetik alanına karşı duyarlı birimler halindedir. Bu sistem ile güvercinler yerin manyetik alanında ki değişimleri sezer. Omurilikleri omurga kanalının son ucuna kadar uzanmaktadır. Omurilikten ayrılan sinir sistemi bütün organlara ve kaslara yayılır.

  Sarı güvercin, vücut yapısı olarak orta büyüklükte kuşlardır, gagaları da orta büyüklüktedir. Boyunları fazla uzun değildir. Ayaklar biraz kısa ve dirsekten aşağısı paçasızdır. Dirsek aşağısındaki her tüy paça olarak kabul edilir. Kanatlar kuyruk üzerinde taşınır. Bu taşınma şekli kuşun karekteristik özelliğidir. Bu güvercin yumurtladığında on beş gram kadardır.
  Sarı Güvercin
  Yavrular yirmi dört yirmi beş günde tek başlarına yem yiyebilecek hale gelir. Bu güvercin ürkek yapılı ele gelmeyen bir tarzları vardır. Grup olarak uçarlar, gruplar on otuz arasında güvercinden oluşur. Ancak hava da daha küçük gruplara  ayrılır. Bağımsız olarak uçmayı daha çok tercih ederler. Eski Türkler'den bu yana metinlere kadar konu olmuş ve her dönem çok ilgi görmüştür. Hem görsel açıdan hem de ticari açıdan çok sık kullanılmıştır. Tabi yöreden yöreye farklı tür ve isimler alır. 
  ]]>
  Mavi Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/mavi-guvercin.html Thu, 01 Nov 2018 23:15:08 +0000 Mavi güvercin, güvercinler ülkemizde ve dünyanın bir çok farklı bölgelerinde çok sevilen barışın sembolü olan bir kuş türüdür. Bir çok çeşidi ve farklı renkleri vardır. Beyazı, mavisi, kırmızısı, sarısı hepsi birbi Mavi güvercin, güvercinler ülkemizde ve dünyanın bir çok farklı bölgelerinde çok sevilen barışın sembolü olan bir kuş türüdür. Bir çok çeşidi ve farklı renkleri vardır. Beyazı, mavisi, kırmızısı, sarısı hepsi birbirinden güzel görselliğe ve farklı özelliklere sahiptir. Kimi güvercin sahibi sırf bu güzel görüntüye kapılıp hobi olarak güvercin beslese de kimisi ise maddi kazanç amaçlı güvercin yetiştirir ve büyük paralar elde edebilir. Çok pahalı olan cins güvercin türleri de vardır. Bunlar maddi amaçla yetiştirilenlerdir.

  Mavi güvercin, bu güvercin türü de görsel açıdan oldukça hoştur. Boyu yapısı oldukça iridir. Omuzları geniş kuyruk üstü geniştir. Uzun kuyruk yapısına sahiptir. Dik duruşlu asil bir güvercin türüdür. Kanatları kuyruğunun üzerinde durur kanatları aşağı düşürmez. İri armut kafalıdır parlak bir renge sahiptir. Siyah bir gagaya sahiptir. Cam şeffaflığında gözleri vardır. Çok açık bir mavi renge sahiptir. Rengin açık olması güvercinin iyi kalitede olduğunu gösterir.
  Mavi Güvercin
  Parmakları kalındır uzun pençeye sahiptir, paça uçları yukarı doğrudur. Kuyruk kuşun en iyi simgesidir bu nedenle kırılmamış uzun ve enli bir şekilde olan türleri oldukça beğenilir. Ticari amaçla yetiştirilebilir. Özelliklerine ve gelişmişliğine ırkına bakılarak seksen beş lira ile altı yüz liraya kadar fiyat çeşitleri vardır. Bu fiyatlar uçuş özelliğine takla atma kabiliyetine göre de değişir. Hava da kalma süresi uzun olan ve çok iyi takla atanların fiyatları çok daha fazla oluyor. Dişileri yılda iki veya üç kez kuluçkaya yatıyor ve yavrular yaklaşık yirmi günde kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir duruma geliyor.
  ]]>
  Şıhselli Güvercin https://www.guvercinler.gen.tr/sihselli-guvercin.html Fri, 02 Nov 2018 08:20:45 +0000 Şıhselli güvercin, kökeni Orta Doğu'ya dayanan güvercinler şirazi, çarçurlu gibi isimlerle de bilinmektedir. Ülkemizde de uzun yıllardır yetiştirilen bu güvercinler oldukça alımlı, güzel ve gösterişli kuşlard Şıhselli güvercin, kökeni Orta Doğu'ya dayanan güvercinler şirazi, çarçurlu gibi isimlerle de bilinmektedir. Ülkemizde de uzun yıllardır yetiştirilen bu güvercinler oldukça alımlı, güzel ve gösterişli kuşlardır. Güvercinlerde dışa hafif bombe yapmış olan çıkık alın kemiği bulunmaktadır. Kafa yapıları düzgün yuvarlak şekillidir. Küçük göz yapısının çevresinde olan halkada belirgin değildir. Koyu kırmızı, portakal renginde göz renkleri bulunmaktadır. Orijinal kuşlarda takka ve perçem olmaz. Fakat ülkemizde yetiştirilen bazı türlerinde perçem vardır. Yetiştiriciler perçemi daha makbul sayarlar. İnce yapılı olan gagaları orta büyüklüktedir. Kuşların bir kısmında gaganın yarısı siyah, yarısı da kemik rengi olur. Böyle olduğunda kuşların görsel olarak daha iyi göründüğü savunulur. Güvercinlere bu gaga renginin ayrı bir güzellik verdiği düşünülmektedir.

  Vücudu orta büyüklükte olan Şıhselli güvercinlerde geniş göğüs yapısı ve dik duruş özellikleri aranır. Kanatlarını ise kuyruk üzerinde taşır, paçalı ayakları normal boydadır. Uzun paça tercih edilmese de, parmaklarını örtecek kadar uzunlukta paça olması istenir. Paçasının ucundaki parmak saçağının beyaz olması da aranır. Eğer bu alanda beyazlık olmazsa, güvercinin değeri düşer.

  Şıhselli güvercinlerde renk dağılımı önemlidir

  Kuşların rengi vücutta düzgün dağılmıyorsa, pek rağbet görmez. Güvercinlerin renkleri vücudunun hepsinde aynı olmalıdır. Ama kafası, boynu ve parmaklarındaki saçak beyaz olmalıdır. Bu bölgelerdeki beyazlık ise, sınırlı olmalıdır. Kafada olan beyazlığın boyuna inmeli, göğsün ortasında düzgün şekilde köşe yaparak bitmesi gerekir. Bu görünüm kuşlara beyaz şal örtünmüş imajını verir. Bunların dışında Şıhselli güvercinlerin beyazlıklarında iki leke olmalıdır. Bu lekelerin biri kafanın üzerinde, diğeri de yanaklarda olmalıdır. Birine şapka, diğerine yanak yaması denir. Yanaklardaki lekelerin simetrik şekilde yerleşmesi gerekir. Beyaz renk üzerindeki bu lekelerde kuşun kendi rengiyle aynı olmalıdır. Aynı zamanda lekeler düzgün şekilde sınırlı olmalıdır. Kafadaki leke başka alanlara taşmamalı, yanaklardaki uzamadan kesilmelidir. Bu lekelerin birbiriyle birleşmemiş olması da gerekir. 

  Şıhselli Güvercin

  Şıhselli güvercinlerde bulunan şapka ve yanak yamalarının daha sonradan oluştuğu söylenebilir. Bunun yaygınlaşmasıyla birlikte kuşlarda aranan özelliklerden biri halinde gelmiştir. Artık şapka ve yanak yaması olmayan kuşların düşük değerde olması söz konusudur. Buna rağmen ülkemizde beslenen Şıhselli güvercinlerin bazılarında yanak yaması bulunmaz. Bu nedenle ülkemizde beslenen kuşların perçemli olması ve yanak yamasının olmaması yüzünden görünümleri daha farklıdır.

  Şıhselli güvercinlerde farklı renkler olabilir

  Güvercinlerde sarı, kırmızı, mavi ve siyah renkler olabilir. Bu renkler kuşlarda sadece beyaz renkle birlikte görülür. Mavi kuşlarda bunun haricinde kanatlardaki iki sıra şerit yani kalem dikkat çeker. Bu özellik diğer renklerde görülmez. Bu türdeki güvercinler bir form ırkıdır. Bunlar uzun uçamadıklarından, uçuş için bakılmaz. Uçuruldukları zaman sadece birkaç tur atarak, hemen bir yere konma eğiliminde olurlar. Bazen uçma sırasında düz takla da atabilirler. Güvercinlerdeki renk kombinleri kuşlara görsel olarak güzel bir görünüm verir.

  ]]>
  Güvercin Eğitimi https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-egitimi.html Sat, 03 Nov 2018 03:11:28 +0000 Güvercin eğitimi, Güvercin eğitimleri kuşun havada takla atması veya gösterişli uçması için verilmez. Tek bir amaç güdülür oda güvercinin kondisyonunu kaybetmemesi. Zaten güvercinler o kondisyona ulaştıkları vakit, farklı Güvercin eğitimi, Güvercin eğitimleri kuşun havada takla atması veya gösterişli uçması için verilmez. Tek bir amaç güdülür oda güvercinin kondisyonunu kaybetmemesi. Zaten güvercinler o kondisyona ulaştıkları vakit, farklı hareketler yapabilecek ve gösterişli uçabilecek. Öncelikle uçma zamanına gelen güvercinleri farklı bir kafese konması gerekmektedir. Uçurma kümesi denilen bu kafesi asıl amacı güvercinlerin yemlenme şekillerinin birbirinden farklı olmasıdır. Eğitime aldığınız hayvanı genellikle yem ile dize getirirsiniz. Eğitime alınan güvercinlere her gün aynı saatte yem verilmeli ve bir insanın avuç içini geçmeyecek şekilde yem verilmelidir. Zamanla güvercinler daha sağlıklı ve aktif hale gelecektir. Güvercinlerin genelde eğitime başlama süreleri yeme düştükleri anda başlar. Kimileri yeme düştükten birkaç hafta sonra uçmaya çalışırlar fakat bunu yapmayın hayvanın kemikleri yeni gelişme sürecinde olduğu için zarar görebilir. Güvercinlerin eğitimi güvercin cinsine göre de farklılık göstermektedir. Kimi güvercin cinsleri eğitimleri çok hızlı olurken kimi güvercin cinslerinde bu eğitim süreleri baya uzun sürmektedir. Genellikle güvercin eğitimleri geçli dönemlerinde başlar bunu anlamakta zaten çok basittir, güvercinlerin gagalarının üzerindeki tüyler düştüğü zaman geçlik dönemleridir. Güvercinlerinizi gençlik dönemlerinde uçurun ve havada ne kadar kaldıklarına bakın. Eğer havada 3-5 dakika kadar kalıyor ise belli bir süre havada kalması için günde bir defa uçurun. İlerleyen zamanlarda günde 2-3 defa uçurmaya başlayın günde 7 defa uçma başarısı gösterir ise güvercinler 1-1,5 ay kadar sürede kondisyonlarına kavuşacaktır. 

  Güvercin Eğitimi
  Güvercinlerinizi açık ve temiz bir kafeste barındırmanız da eğitimleri için çok önemlidir. Güvercinlerin yemlerine de çok dikkat etmelisiniz bozulmuş veya çürümüş yem vermemeye dikkat edin. Güvercinlerinizi ne kadar fazla uçurur iseniz o kadar çabuk uçmaya alışacaklar ve taklacı güvercin olma yolunda baya yol kat edeceklerdir. Güvercinler sisli veya bulutlu havalarda asla uçurulmamalı, güvercinler sisli ve bulutlu havalarda helede taklacı ise kaybolma riski çok yüksektir. Güvercin takla atmadan uçamıyor ise orta kuyruğundan 6 tane tüyü yolunur. Yine güvercin uçamıyor ise komple kuyruğu yolunur. Eğer ki güvercin yinede uçamıyor ise kanatlarının altından ki tüylerde yolunur. Bu süre içerisinde güvercin sürekli uçurulmalı aksi halde güvercin durulma haline bürünür ve güvercin hünerlerini gösteremez.

  Güvercin eğitiminde diğer bir konu ise güvercinlerin yuvaları çok büyük olmamalıdır. Güvercinlerin yuvaları çok büyük olur ise hayvanlar birbirleri ile ötüşerek çok güç kaybedeceklerdir, buda onların eğitimlerine çok büyük olumsuz etki yapacaktır. Güvercinlerin eğitim döneminde küçük yuvalarda barındırılmalı. Eğitime alınan güvercinlerin odaları çok güneş almamalıdır. Eğitimde olmayan güvercinlerin kümesleri ışık alabilir. Fazla güneş ışığına maruz kalan güvercinde fazla uçma isteği bulunmayacaktır. Takla atmaya başlayan güvercinler bir zaman sonra tek olarak uçurulmalı. Eğitimleri genellikle akşam saatlerinde ve by Babylon Toolbar" class="avcesokyzy" href="#892689"> sabah saatlerinde serinlik de yapılması çok önemlidir. Güvercinlerin uçuştan geldikten sonra yemlemek daha verimli olacaktır. Uçuştan dönen güvercinler karanlık odalarına kapatılarak bir sonraki antrenmana saklanmalıdır. Güvercinlerinizin bulunduğu ortamın sıcaklığına da çok dikkat etmelisiniz, ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. 
  ]]>
  Güvercin Yumurtası Kaç Günde Bozulur https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-yumurtasi-kac-gunde-bozulur.html Sat, 03 Nov 2018 09:27:50 +0000 Güvercin yumurtası kaç günde bozulur, güvercin yumurtasının bozulma süresi özellikle üretim sırasında çok önemli olmaktadır. Çoğu güvercin yetiştiricisi üretim zamanı geldiğinde güvercinlerinden yavru alamam Güvercin yumurtası kaç günde bozulur, güvercin yumurtasının bozulma süresi özellikle üretim sırasında çok önemli olmaktadır. Çoğu güvercin yetiştiricisi üretim zamanı geldiğinde güvercinlerinden yavru alamamaktan yakınır. Kuşların bir kısmı yumurtaya oturmaz ya da yumurtalara iyi bakamaz. Bu nedenle üreticiler genellikle bakıcı kuşlara yönelir. Bakıcı kuşlar iyi yavru bakanlardır. Fakat bunun uygulanması sırasında genellikle yumurta günleri birbirine denk getirilemez. Üreticinin yapabileceği tek şey, yeni yumurtaları bir süre muhafaza etmektir.

  Güvercin yumurtası bozulmadan nasıl muhafaza edilir

  Üreticiler bu konuda bazı noktalara dikkat etmelidir. Öncelikle yumurta yapan kuşun altından gecikmeden yumurtaları almaları gerekir. Yumurtaların üzerine anne ya da babanın yatmaması gerekir. Çünkü yumurta üzerine yatan kuş olursa, bu yumurtanın çıkmama yani bozulma olasılığı yükselir. Bu nedenle dişi kuş ilk yumurtayı yaptığı zaman, yumurtaya oturmadan alından alınmalıdır. Bunun yerine boş yumurta ya da yapay yumurta konmalıdır. Eğer bakıcı kuşların yumurtası varsa, bunları da koyabilirsiniz. Aldığınız yumurtaları da uygun bir yerde saklamalısınız.

  Güvercin Yumurtası Kaç Günde Bozulur

  Güvercin yumurtası kaç günde bozulur

  Kuşun altından alınan yumurtaları belirli bir süre saklanması gerektiğini dikkate almalısınız. Yumurtalar 7-10 gün süreyle, en fazla 12 gün içinde bakıcı olan kuşların altına yerleştirilmelidir. Bu süreden sonra yumurtaların boş olması yani çıkmaması daha yüksek orandadır. Yani yumurtalar bu sürede bozulur. Bunun yanında altından yumurtasını aldığınız kuşun altına bıraktığınız diğer yumurtanın da 1 hafta süreyle tutulması gerekir. Bunu yapmazsanız kuşun yumurtadan kesilmesine neden olabilirsiniz. Erkek dişinin altında yumurta görmediğinde, yeniden çiftleşme moduna gire ve dişinin fazla yorulmasına neden olur. Eğer güvercin yumurtası dişinin altında olduğunda belirli sürede çıkmadığı zamanda bozulduğu düşünülebilir. Genellikle 17-19 günde yumurtaların çıkması gerekir. Yavrunun çıkışı en fazla 21 günde olur. Bu sürede yumurtadan yavru çıkmadığında da, yumurtanın bozulduğu düşünülebilir.

  Güvercin yumurtası nasıl saklanmalı

  Yumurtalar küçük bir muhafaza kabında saklanabilir. Yumurtaların boyu küçük olduğundan, bunları alabilecek kapları kolaylıkla bulabilirsiniz. Koruma amaçlı olarak yumurtaları pamuk, selpak gibi yumuşak şeylere sarabilirsiniz. Yumurta kolileri de saklamanız için size faydalı olabilir. Ne şekilde saklarsanız saklayın, yumurtaların bozulmaması için, en fazla 12 gün bekletmelisiniz.

  ]]>
  Güvercin Avı https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-avi.html Sun, 04 Nov 2018 07:12:05 +0000 Güvercin Avı, güvercin avı pek tasvip edilmese de çoğu insan halen güvercin avlar. Güvercin avlamak için öncelikle hangi tür de bir güvercin avlanacağına karar verilmelidir. En uygun olan tahtalı güvercindir. Bu güvercinler ar Güvercin Avı, güvercin avı pek tasvip edilmese de çoğu insan halen güvercin avlar. Güvercin avlamak için öncelikle hangi tür de bir güvercin avlanacağına karar verilmelidir. En uygun olan tahtalı güvercindir. Bu güvercinler arasında en büyük olanıdır. Boynunun iki tarafında beyaz lekelerden ve kanatlarındaki beyaz bantlardan tanınır. Boyun kısmı parıltılı yeşil renktedir. Kuyruk diğer güvercinlere göre daha uzundur. Boyu kırk santim civarındadır. Genelde sürü halinde gezerler. Tahtalı avı için öncelikle çok iyi gözlem ve tespit yapmak gerekir. Nerelerde nasıl bir yol izlediğini bilmek gerekir. Bu tespitleri yaptıktan sonra sabırla beklemek gerekir. Nerde duracağımıza karar vermeli ve yer belirleme yapıldıktan sonra sabırla sürü beklenmelidir. Mümkün olduğunca hareketsiz beklemek gerekiyor. Tahtalı kuvvetli bir güvercin türüdür. Bu nedenle tüfek seçiminde dikkatli davranmak gerekir. Güvercin avı için en uygun tüfek ikiye bir ya da üçe iki şokludur. Güvercinin etkisiz hale gelmesi için tam üzerine atış yapmak gerekir. Size yeterince yaklaşana kadar ateş etmemelisiniz çünkü en ufak hareketiniz bile ayna gibi fark edilir. Fişek tercihi olarak da altı yedi geçiş mesafesine oranla dört beş numara saçma ağırlığı yirmi sekiz otuz gram arası namludan çıkınca dağılmayan uzun menzile sahip toplu giden fişekler tercih edilmelidir. 

  Güvercin Avı
  Güvercin Avı, bu güvercin türü sürü halinde uçtuğu için öncelikle uçuş alanında iki veya dört gözcü güvercin geçer, bunlara ateş ederseniz asıl sürü gelmez, bu nedenle asıl sürünün geldiğinden emin olmadan ateş edilip sürünün gelmesine engel olunmamalıdır. 
  ]]>
  Güvercin Curnatası https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-curnatasi.html Sun, 04 Nov 2018 18:11:34 +0000 Güvercin Curnatası; Güvercin sökünü. Topluca hareket eden, kalabalık halde birbiri ardından giden güvercinlerin uçuş zamanı ya da avcı literatüründe geçen haliyle, göç zamanı göç kuşlarının yoğun bir şekilde dar bir Güvercin Curnatası; Güvercin sökünü. Topluca hareket eden, kalabalık halde birbiri ardından giden güvercinlerin uçuş zamanı ya da avcı literatüründe geçen haliyle, göç zamanı göç kuşlarının yoğun bir şekilde dar bir avlakta toplanması Curnata olarak adlandırılır

  Güvercin Curnatası ya da Güvercin Sökünü iki başlık altında incelenebilir, İlki yaban hayatının içinde olan ve göç eden güvercinlerin sökünü, ikincisi evcil olan güvercinlerin sökün zamanı 

  Yaban hayatın içinde Güvercinlerin Curnatası; Türkiye'de var olan yabani güvercin türleri daha çok iç göç gerçekleştirirler. Yerli bir tür olan Tahtalı Güvercinin curnata zamanı yaz başı gibidir. Bu kuşlar Marmara ve Ege taraflarındaki zeytinliklere büyük sürüler halinde göç eder. 900 metrenin üstündeki dağlık alanlarda kuluçkaya yatar ve kış başında yeniden ovadaki bahçelere inerler. Türkiye'de kış boyunca yaşayan ve yaz başında daha sıcak bölgelere göç eden güvercin türlerinin 2004'deki sayısı 500 bin civarındaydı fakat bu sayının birçok nedenden her sene azaldığı biliniyor.
   
  80'li yılların ortalarına kadar en büyük güvercin curnataları Edremit'ten Ege adalarına doğru gerçekleşmiştir. Edremit- Kazdağları arasında yaşayan tahtalı güvercin kolonisinin Ege adalarına doğru her sene yaz başında göç etmesinden rahatsızlık duyan komşumuz Yunanistan zeytinliklerinin zarar gördüğünü gerekçe göstererek yaptığı ilaçlama sonucunda büyük bir güvercin kolonisini telef etmiştir. 

  Güvercin Curnatası
  Evcil hayatın içinde Güvercin Curnatası; İnsanların evcilleştirdiği bilinen ilk kuş türü güvercinlerdir. Palearktik bölgenin batısında yaşayan kaya güvercininden evcilleştirilen kuşların insanlarla yaşamaya başlaması İÖ. 4500'lere kadar uzanır. İlk evcilleştirildiği dönemden günümüze yüzlerce evcil güvercin soyu geliştirilmiştir.  Güvercinler sosyal kuşlar oldukları kadar uzun uçuculardır bu yüzden de kuşların kanat ve ciğerlerinin açılması, daha sağlıklı olmaları ve sosyalleşebilmeleri için uçmaları gerekir. Evcil güvercinlerin curnatası daha çok güneşin doğum saatleri ile batım saatleri arasındadır. bu saatler güvercinlerin performanslarına en olumlu etki eden saatlerdir.

  Güvercin Curnatası sırasında bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar; 

  Güvercinler sürü halinde hareket eden kuşlardır, bu yüzden Curnata sırasında erken inen kuşlar iyi gözlenmeli daha iyi uçucularla birlikte salınmayıp ayrı bir grup oluşturulmalıdır. Önce inen çabuk yorulan kuşlar sürüye katılmaya zorlanmamalıdır. 

  Kuşlar uçurulmadan önce hafifçe yemlenmelidir, sağlığı açısından ne aç ne de tok olmamalıdır. 

  Güvercin sökmede ideal yaş 3-4 aydır, curnataya katılacak güvercinlerin sürüyle birlikte tam hareket etme yaşı ise 7. aydır.

  Curnata mümkün olduğunca gün doğumu saatlerinde yapılmalıdır.   
  ]]>
  Güvercin Yenirmi https://www.guvercinler.gen.tr/guvercin-yenirmi.html Sun, 04 Nov 2018 20:07:47 +0000 Güvercin Yenirmi, Güvercin eti ve yumurtası yenilebilir. Eski bir inanışa göre güvercin yumurtası çocuğu olmayanlara ve konuşamayan çocuklara iyi geldiği söylenmektedir. Allah'ü teala, her şeyi insanların istifade Güvercin Yenirmi, Güvercin eti ve yumurtası yenilebilir. Eski bir inanışa göre güvercin yumurtası çocuğu olmayanlara ve konuşamayan çocuklara iyi geldiği söylenmektedir. Allah'ü teala, her şeyi insanların istifadesi için yaratmıştır. Güvercin temiz olup leş yemeyen ve avını pençesiyle yakalamayan bir kuş olduğu için İslam dininde etinin yenmesinde bir sakınca yoktur. Ancak güvercin sevenler için bunca zahmete katlandıktan sonra yumurtlayan kuşunun yumurtasını yemez. Bir hadis-i şerif meali şöyledir; Her yılanı öldürün! Yılanın öç almasından korkan benden değildir. Resulallah'ın emrine uyularak yılan nerede görülürse öldürülmelidir. Güvercin, serçe ve keklik helal edilmişken, bunları yemeyip kendisine haram etmek yanlıştır. Bir ayet-i kerime meali de şöyledir; Ey iman edenler! Allah'ın size helal ettiği iyi ve temiz şeyleri kendinize haram kılmayın ve haddi aşmayın! Allah haddi aşanları sevmez. Buyurmuştur. Bir misafire ikram olmak üzere Besmele ile kesilen herhangi bir eti yenen hayvanın eti yenilebilir. Şayet ikram niyetinde olursa Allah rızası için boğazlanmış olur. Ancak herhangi bir kimsenin gelişine hürmet olsun diye yalnızca o kişi için kesilirse besmele olsa dahi yenilmez. Çünkü bunun önemi Allah için misafire ikram değil o kişi üzerine kesilmiş sayılır. Misafirliğe hürmet ederek ikramda bulunulmalı ve yedirilmeli niyet bu olmalıdır.

  Güvercin Yenirmi

  Yenen ve Yenmeyenler; Yaratılışında vahşi olmayan ve iğrenç görülmeyen hayvanların etleri İslam din ölçüleri içinde helaldir. Av hayvanının yenebilmesi için sadece yaralama yeterlidir. Bunların içinde tavuk kaz, ördek, zürafa, deve kuşu, güvercin, bıldırcın, koyun keçi, deve, sığır, manda, ekin kargası, kırlangıç, baykuş, tavşan ve turna gibi hayvanlar içinde eti yenebilir. Serçe ve sığırcık kuşlarını yemekte de sakınca yoktur. Söz konusu olan kırlangıç, tavus, hüdhüd, papağan ve yarasa yenmez. Deniz kuşlarının içinde leylek hariç martı ve balıkçıl gibi hayvanların hepsi yenir. Kümes hayvanları içinde zürafa, geyik, ceylan, tavşan ve evcil hayvanlar arasında sığır, davar ve kümes hayvanları yenir. Ancak kurt, ayı, aslan, kaplan, sincap, samur, sansar, maymun, sırtlan, fil, köpek, kedi, tilki, gelincik gibi avını köpek dişi ile yakalayan yırtıcı ve vahşi olan hayvanlar yenmez. Toprak içinde yuvası olan küçük hayvanlar helal değildir. Yani fare, yılan, kertenkele, kene, kurbağa, kaplumbağa, arı, sivrisinek, kara sinek, köstebek, kirpi, bit, pire gibi haşaratlar da yenmez. Çoğu kez yenecek hayvanlar yemek için, yenmeyecek hayvanlar da derileri, dişleri yada zararlı etkenlerini kaldırmak için avlanır.

  ]]>